Косово почна да се фаќа во костец со пиратските и фалсфикуваните производи

Претпријатијата на црниот пазар кои продаваат пиратска музика и филмови ѝ штетат на економијата на регионот. [AФП] Работната група формирана од косовската влада со цел да ја спречи продажбата на фалсификувани производи покажува резултати и се приклучува на трендот на регионални влади кои сé поагресивно се борат против пиратските материјали. Властите конфискуваа илјадници фалсификувани цедеа и дивидиа во првата недела откако владата на 16-ти август објави дека ќе има нулта толеранција за политиката на пиратерија. „Во првите рации Пазарната инспекција заплени 10.000 копии на цедеа со странска музика, филмови и компјутерски софтер ... и ако се докаже дека тие се фалсификувани, тогаш ќе уследи судска постапка против продавачите на овие производи“, рече за SETimes Валон Каштањева, директор на канцеларијата за авторски права во Министерството за култура. Каштањева рече дека материјалите се сметаат за пиратски бидејќи сопствениците на авторски права се во странство и никој во Косово не е овластен да продава такви ...
| | веќе видена | слични

Останато

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 452 | | | веќе видена

 Но, опозицијата го оспорува неговиот кредибилитет по скандалот со нелегална набавка на наркотици. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ...
сите 73 | | | веќе видена

Програмата за економски реформи не е само пополнување прашалници, не е тоа целта, рече Валтер Дефа германскиот советник во Владата, кого го испрати германската ...
сите 101 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово почна да се фаќа во костец со пиратските и фалсфикуваните производи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: