Косово почна да се фаќа во костец со пиратските и фалсфикуваните производи

Претпријатијата на црниот пазар кои продаваат пиратска музика и филмови ѝ штетат на економијата на регионот. [AФП] Работната група формирана од косовската влада со цел да ја спречи продажбата на фалсификувани производи покажува резултати и се приклучува на трендот на регионални влади кои сé поагресивно се борат против пиратските материјали. Властите конфискуваа илјадници фалсификувани цедеа и дивидиа во првата недела откако владата на 16-ти август објави дека ќе има нулта толеранција за политиката на пиратерија. „Во првите рации Пазарната инспекција заплени 10.000 копии на цедеа со странска музика, филмови и компјутерски софтер ... и ако се докаже дека тие се фалсификувани, тогаш ќе уследи судска постапка против продавачите на овие производи“, рече за SETimes Валон Каштањева, директор на канцеларијата за авторски права во Министерството за култура. Каштањева рече дека материјалите се сметаат за пиратски бидејќи сопствениците на авторски права се во странство и никој во Косово не е овластен да продава такви ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово почна да се фаќа во костец со пиратските и фалсфикуваните производи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: