Весели очекува идната недела Косово да добие позитивна препорака за визите

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели е убеден дека до крајот на оваа година граѓаните на Косово ќе можат да патуваат во Европа без визи, јави дописникот на МИА од Приштина. Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели е убеден дека до крајот на оваа година граѓаните на Косово ќе можат да патуваат во Европа без визи, јави дописникот на МИА од Приштина. Весели најави дека позитивната препорака од страна на Европската комисија за визна либерализација се очекува да стаса во текот на идната недела. - Очекувањата на нашите граѓани се многу скоро да добиеме позитивна препорака од Европската унија. Во текот на идната недела очекуваме позитивна препорака. Истовремено, ние сме во контакт и со нашите пријатели, со пријателите на Косово, кои се залагаат за визна либерализација, изјави Весели за телевизијата КТВ. Тој е убеден дека, како што рече, проблемите со емиграцијата кои ги имаа соседните држави по либерализацијата нема да му се случат и на Косово. - Работиме интензивно за до крајот на годинава ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателката на Комисијата за евроинтеграции во косовското Собрание, Блерта Делиу-Кодра смета дека препораката за укинување на визите за Косово е „значаен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Еврокомесарот Димитрис Аврамопулос најави дека во тек се преговори меѓу Србија и Европската унија со кои граничари од ЕУ заедно со српските колеги ќе патролираат по должината на српската граница за да спречат движење на мигранти. - Граничарите ќе патролираат и ќе користат техничка опрема. Овој договор значително ќе го засили управувањето со границите и ќе помогне во борбата против нерегуларната миграција и криумчарењето на мигранти низ регионот, вели Аврамопулос во текст за српски „Блиц“. Аврамопулос воедно изрази надеж дека наскоро целиот регион ќе има можност за безвизно патување во ЕУ, алудирајќи тука на преговорите со Косово. Тој додаде дека безвизниот режим на ЕУ за Балканот ќе биде надгледуван во иднина низ механизамот кој дозволува суспендирање на безвизниот режим доколку земјите не ги почитуваат своите обврски.
| | веќе видена | слични

Постигната е согласнот граничари од ЕУ да бидат распоредени во Македонија на границата со Грција доколку земјата се соочи со „ненадејни миграциски предизвици“. Договорот, парафиран од комесарот на ЕУ Димитрис Аврамопулос и македонскиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во средата, ќе й овозможи на граничната агенција на ЕУ да спроведува заеднички операции со Македонија. Иако официјално е затворена, она што стана познато како западнобалканска рута, сè уште ја користат мигранти водени од шверцери, за да се да стигнат до побогатите земји на ЕУ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по објавувањето на позитивниот извештај од Европската комисија (ЕК) и препораката за визна либерализација, порача дека Косово конечно ја прими долгоочекуваната вест и дека кон крајот на годината косовските граѓани ќе патуваат во Европа без визи, јави дописникот на МИА од Приштина. Во објава на Фејсбук, Харадинај ги припиша заслугите за позитивниот извештај на Владата која тој ја води, која, како што вели, минатите месеци „работеше без да се штеди за исполнување на последните критериуми на ЕУ“. - Народот на Косово сосема оправдано се радува денеска на позитивната препорака на Европската комисија за слободно движење во земјите на ЕУ, при што ќе се третираат еднакво со сите други граѓани на регионот и на Европа, напиша Харадинај. Најавувајќи дека либерализацијата за Косово во Европскиот парламент (ЕП) ќе се расправа до крајот на август, а сиот процес ќе се заврши до крајот на годинава, косовскиот премиер вети продолжување на борбата против корупцијата и организираниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската комисија потврди денеска дека Косово ги исполнило и последните две барања за укинување на визите за Европската унија. Еврокомесарот за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос го повика Европскиот парламент и Советот на ЕУ да донесат одлука за укинување на европските визи за косовските граѓани. Според него, ќе биде неопходно пред укинувањето на визите граѓаните на Косово добро да бидат запознати со правата и обврските за безвизно патување во ЕУ. На заедничка прес конференција Аврамопулос и претседателот на Косово, Хашим Тачи изјавија дека до косовските власти не е упатена молба за отворање миграциски центар на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Косово за неколку месеци може да се надеваат на патување без виза во Европска унија, како и во уште четири земји од шенген-зоната, откако еврокомесарот за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос денеска во Брисел изјави дека Приштина ги исполнила и преостанатите отворени барања. Според Гркот, станува збор за ратификувањето на договорот за границата со соседна Црна Гора и за понатамошен успех во борбата против организираниот криминал и корупцијата. За укинување на обврската за виза сега мора да се согласат државите-членки на ЕУ и Европски парламент, што може да потрае неколку месеци. „Ги трчаме последните стотина метри“, изјави Аврамопулос. Косоварите наскоро ќе можат со биометриски пасоши да патуваат без виза и да престојуваат до 90 дена во сите членки на ЕУ, освен во Велика Британија и во Ирска, како и во Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешка, кои се дел од шенген-зоната. Косово, кое прогласи независност од Србија во 2008 година, е единствената земја од Западен Балкан која сè уште нема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот комесар за миграција, внатрешни работи и државјанство, Димитрис Аврамопулос, во авторски текст во весникот „Коха Диторе“, порача дека Косово постигнало прогрес и критериумите за визна либерализација се исполнети, јавува дописникот на МИА од Приштина. – Едно значајно поглавје во нашата заедничка историја: Косово ги исполнува условите за либерализација на визниот режим, пишува Авропулос во текстот што приштинскиот дневен весник ќе го објави во утрешниот број. Според еврокомесарот, „по многу години и месеци напорна и обемна работа, Европската Комисија (ЕК) сега веќе потврдува дека Косово ги исполни сите стандарди за визна либерализација“. – Сега, ние го охрабруваме Советот на Европа и Европскиот Парламент да продолжат напред со нашиот предлог. Јас навистина се надевам дека сме многу блиску до единствен визен режим за целиот регион, кој ќе се воспостави мошне бргу, пишува Аврамопулос. Тој, заедно со косопвскиот претседател Хашим Тачи, денеска во 16:30 на прес-конференција во Брисел ќе ја објават веста ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовските граѓани денеска очекуваат Европската комисија да објави дека Косово ги исполнило сите услови од процесот на дијалогот за либерализација на визниот режим. Ваквиот потег на Еврокомиисјата, како што пишува денешен „Коха Диторе“, се очекуваше многу порано, посебно откако косовското Собрание го ратификува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, што претходно беше поставен како дополнителен услов за визната либерализација. - Меѓутоа, подоцна излезе дека тоа не бил и последниот услов, бидејќи Европската унија инсистира на дополнителен извештај за уште еден услов, а тоа е да се изнесат конкретни докази за борбата против организираниот криминал и корупцијата на високо ниво, пишува весникот.
| | веќе видена | слични

Косово добива само препорака за визна либерализација, и тоа поради залагањето на САД и заканата на косовските политичари дека ќе се откажат од дијалогот со Белград. Како што наведе „Спутник“, косовските лидери Хашим Тачи и Рамуш Харадинај се уверени дека Европската комисија в четврток ќе објави позитивна препорака за добивање визна либерализација за Косово, а веста би требало да ја соопшти Димитрис Аврамопоулос, европскиот комесар за миграција, кој дента ќе го посети Косово. Визната либерализација е ветена како подарок по ратификацијата на договорот за демаркација на границата со Црна Гора, наведе „Спутник“ и додаде дека косовските официјални лица најавиле дека доколку ЕК не го испочитува договореното, тие нема да се појават на преговорите со Белград, кои се случуваат денеска. Иако медиумите во Приштина овој потег на ЕУ го толкуваат како победа и чекор кон признавањето на Косово, Душан Јањиќ од „Форумот за етнички односи“ цели дека е во прашање само препорака и еден вид охрабрување за Приштина, а никако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 194 | | | веќе видена

Според традицијата до која Англичаните особено се држат, направена е свечена вечера во чест на победниците на Вимлдон Новак Ѓоковиќ и Симона Халеп. И додека на ...
сите 239 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски ќе дојде на лидерска средба која ја најави премиерот Зоран Заев само ако на средбата со разговара за предвремени парламентарни избори, велат ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Весели очекува идната недела Косово да добие позитивна препорака за визите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: