ФИФА забрани натпревари меѓу Косово и репрезентации на поранешна Југославија

ФИФА забрани натпревари меѓу Косово и репрезентации на поранешна Југославија ФИФА со мали чекори се движи кон целосно признавање на фудбалската репрезентација на Косово, објави хрватскиот интернет портал Индекс. Одборот на ФИФА за итни прашања денеска издаде соопштение поттикнато поради исклучително затегнатата политичка ситуација, барањето на Томислав Караџиќ, претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија кој со Косово загуби и дел од фудбалската територија, како и поради притисокот на Хрватска да биде гостин на дебито во Приштина. ФИФА, како што пренесуваат хрватските портали, му дозволува на Косово да одигра пријателски натпревар но без истакнување на знаме и изведување на химна. Исто така се забранува и организирање на пријателски натпревари против репрезентации од поранешна Југославија. Три недели претходно, Приштина ја извести ФИФА за намерата да организира меѓународни пријателски натпревари на домашен терен. Правилата за Косово ќе важат се додека таа држава не биде примена под покривот на ФИФА и ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на англискиот шампион Манчестер Јунајтед, Аднан Јанузај го растажи целиот остров бидејќи наспроти сите напори на Англичините да најдат начин Албанецот да заигра за селекцијата на "Гордиот Албион", тој реши да игра за селекцијата на Косово. Момчето кое е родено во Белгија засега сака да игра за Косово, од каде што е неговиот татко, пишуваат британските медиуми. Јанузај имаше можност да заигра и за Белгија, Турција или за Албанија, но неговиот татко изјави дека тоа нема да се случи. Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) потврди дека Комитетот за итност дал зелено светло косовската селекција да може да игра пријателски натпревари. Сепак, ФИФА му наложи на Косовскиот фудбалски сојуз нивната репрезентација да не ги користи националните обележја. Тоа значи дека на натпреварите нема да бидат интонирани државните химни и нема официјално да се истакнуваат државните знамиња. Освен забраната за користење на националните симболи, косовската репрезентација нема да може да игра натпревари против селекциите од ...
| | веќе видена | слични

Одборот за итни прашања на ФИФА одлучи националниот тим на Косово да игра пријателски натпревари, но без истакнување на знамето и без интонација на националната химна. На официјалниот сајт на ФИФА стои дека договорот бил постигнат уште минатиот петок во Цирих, на кој присуствувале претседателот Сеп Блатер, како и лидерите на фудбалските федерации на Србија и Косово, Томислав Караџиќ и Фадиљ Вокри. „Одлуката на одборот за итни прашања при ФИФА претставува голем чекор за развој на фудбалот во Косово, истовремено уште еднаш се потврди дека спортот претставува голема моќ во сплотување на луѓето“, е изјавата на претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, по постигнувањето на договорот. Според договорот, членовите на ФИФА во иднина може да играат пријателски натпревари со косовските тимови, но селекциите и екипите од оваа земја не смеат да ги истакнуваат националните симболи. Сепак, челниците на светската куќа на фудбалот направија исклучок дозволувајќи на дресовите да имаат натпис Косово или, пак, ѕвезда како симбол. ...
| | веќе видена | слични

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) му дозволи на Kосово да почне со одигрување пријателски натпревари, но не и со селекциите на поранешните југословенски републики. ФИФА одобрението го услови со тоа косовската репрезентација на овие натпревари да не ги користи националните обележја. Тоа значи дека на натпреварите што ќе ги договараат нема да бидат интонирани државните химни и нема да се истакнуваат државните знамиња. По ваквата одлуката на ФИФА, како прв противник на Kосово, и тоа на 5 март, може да бидат селекциите на Шведска, САД, Холандија и на Бугарија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Комисијата за итност при Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) даде зелено светло репрезентацијата на Косово да игра пријателски натпревари, пренесува францускиот весник „Л‘Екип“. Сепак ФИФА му наложи на Косовскиот фудбалски сојуз нивната репрезентација да не ги користи националните обележја. Значи на натпреварите нема да бидат интонирани државните химни и нема официјално да се истакнуваат државните знамиња. Освен забраната за користењето на националните симболи, косовската репрезентација нема да може да игра натпревари против селекциите од поранешна Југославија. Според најавите првата официјална пријателска средба Косово би можело да ја одигра на 5 март, а потенцијални противници му се Шведска, САД, Холандија и Бугарија. Дозволата за играње натпревари на Косово под „капата“ на ФИФА ја оспоруваше ФС Србија со образложение дека оваа држава се уште не е признаена од ООН. Нови одлуки околу овој спор може да се очекуваат во март за кога е закажана седница на Извршниот одбор на ФИФА.
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Косово може да игра пријателски натпревари, но без употреба на национални симболи, одлучи во понеделникот Комисијата за итност на Меѓународната фудбалска федерација – FIFA. Според објавеното на официјалната интернет страница на ФИФА, договорот за тоа бил постигнат минатиот петок во Цирих на состанокот на кој присуствувале претседателот на светската фудбалска асоцијација Сеп Балтер, и челниците на фудбалските сојузи на Србија, Томислав Караџиќ, и на Косово, Фадиљ Вокри. Иако претходно се споменуваше можноста дека противник на првиот натпревар на селекција на фудбалери од Косово би можела да биде репрезентацијата на Хрватска, ФИФА на неодреден период ги забрани средбите на репрезентација на Косово против некоја од репрезентации од просторите на поранешна Југославија. „Одлуката на Комисијата за итност на ФИФА претставува голем поттик за развој на фудбалот на Косово и уште една потврда дена нашиот спорт има голема моќ во спојувањето на луѓето”, изјави Блатер коментирајќи ја одлуката.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 198 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИФА забрани натпревари меѓу Косово и репрезентации на поранешна Југославија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: