Kриминалот се намалува, но не и бројот на кражбите

Kриминалот во земјава е во намалување, а и судовите изрекле помалку казни отколку во претходната година, покажува извештајот на Државниот завод за статистика за 2016 година. Според статистиката, во споредба со 2015 година бројот на пријавените полнолетни сторители на кривични дела лани е намален за 23 отсто, а судовите изрекле за 20 отсто помалку пресуди на обвинетите полнолетни сторители. Според податоците на државниот завод, лани вкупно биле пријавени 11.886 полнолетни сторители на кривични дела. Гледано по градови, најмногу сторители на кривични дела - 4.100 се од Скопје, потоа од Тетово 1.119, па Битола со 953, Прилеп со 637, Kуманово со 674 сторители на кривични дела. Најмалку познати сторители на кривични дела се регистрирани во Гостивар - само 62, по него е Ресен со 71 и Дебар со 83 сторители. Ако се гледа според видот на криминалот, најмногу пријави се поднесени за имотните деликти, дури 4.221, потоа за безбедноста во сообраќајот 2.595, 872 лица одговараат за кривичните дела против животот и телото, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Приштинското обвинителсттво покрена седум случаи поврзани со неправилности, кои биле констатирани на денешните предвремени парламентарни избори на Косово. Како што пренесува приштинскиот сајт „Коха„ станува збор за неправилности што се констатирани во делови јужно од Ибар. „До 15 часот на територијата на Косово се отворени повеќе случаи кои се однесуваат на кривични дела поврзани со правото на глас. До сега добивме информации дека се покренатит 5 предмети против 7 лица„ се наведува во соопштението на Обвинителството. Приштинското обвинителство активирало мерка притвор против едно лице кое се сомничи за злоупотреба на службената положба при одвивање на избори. Исто така, е одредена мерка притвор и против едно лице во градот Пеќ. Во Гнилање, на едно лице му е одредена мерка притвор поради кривично дело на лажно претставување, а во Призрен се сослушани три лица, поради повреда на слобода на одлука на избирачите. Обвинителството во соопштението наведува дека за потребите на денешните избори над 100 обвинители се ...
| | веќе видена | слични

Холандија бара работна сила за повеќе сектори и индустрии. Бројот на невработени во земјата по работно место изнесува 2.7, а лани за едно работно место конкурирале 3.9 лица. Најмногу работници се бараат во провинцијата Зеланд, каде за 40% е зголемен бројот на работни места. Таму и во Утрехт за едно работно место конкурираат 1.8 невработени лица. Од друга страна во Гронинген за едно место аплицираат 4 лица. На северот од Холандија се бараат градежници и луѓе за работа во образование.
| | веќе видена | слични

АНKЕТА НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИKА 39.735 вработени лица во земјата се изјасниле дека не се задоволни од работното место и дека бараат нова работа, покажува анализата на Државниот завод за статистика за состојбата на вработените лани. Среднистите најмногу бараат нова работа Подобра заработувачка и услови за работа бараат дури 52 отсто или 20.900 вработени, а дополнителни 5.841 лице се откажуваат од своето работно место бидејќи сакаат работа по струката соодветна на нивното образование, а другите сакаат да ја заменат привремената или сезонската работа со постојана. Интересен е податокот дека желба за нов поисплатлив предизвик за работа имаат 5.663 лица, кои се од 20 до 24-годишна возраст. Бројките покажуваат дека од 5.000 до 7.000 лица до 44 години имаат желба за нова работа и не се задоволни од тоа што го работат, а од 45 години па натаму оваа желба како да спласнува, па и бројките се преполовуваат. Половината од тие што бараат нова работа се со 3 и 4 години средно образование или од 39.735, дури ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kриминалот се намалува, но не и бројот на кражбите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: