Kриминалот се намалува, но не и бројот на кражбите

Kриминалот во земјава е во намалување, а и судовите изрекле помалку казни отколку во претходната година, покажува извештајот на Државниот завод за статистика за 2016 година. Според статистиката, во споредба со 2015 година бројот на пријавените полнолетни сторители на кривични дела лани е намален за 23 отсто, а судовите изрекле за 20 отсто помалку пресуди на обвинетите полнолетни сторители. Според податоците на државниот завод, лани вкупно биле пријавени 11.886 полнолетни сторители на кривични дела. Гледано по градови, најмногу сторители на кривични дела - 4.100 се од Скопје, потоа од Тетово 1.119, па Битола со 953, Прилеп со 637, Kуманово со 674 сторители на кривични дела. Најмалку познати сторители на кривични дела се регистрирани во Гостивар - само 62, по него е Ресен со 71 и Дебар со 83 сторители. Ако се гледа според видот на криминалот, најмногу пријави се поднесени за имотните деликти, дури 4.221, потоа за безбедноста во сообраќајот 2.595, 872 лица одговараат за кривичните дела против животот и телото, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Приштинското обвинителсттво покрена седум случаи поврзани со неправилности, кои биле констатирани на денешните предвремени парламентарни избори на Косово. Како што пренесува приштинскиот сајт „Коха„ станува збор за неправилности што се констатирани во делови јужно од Ибар. „До 15 часот на територијата на Косово се отворени повеќе случаи кои се однесуваат на кривични дела поврзани со правото на глас. До сега добивме информации дека се покренатит 5 предмети против 7 лица„ се наведува во соопштението на Обвинителството. Приштинското обвинителство активирало мерка притвор против едно лице кое се сомничи за злоупотреба на службената положба при одвивање на избори. Исто така, е одредена мерка притвор и против едно лице во градот Пеќ. Во Гнилање, на едно лице му е одредена мерка притвор поради кривично дело на лажно претставување, а во Призрен се сослушани три лица, поради повреда на слобода на одлука на избирачите. Обвинителството во соопштението наведува дека за потребите на денешните избори над 100 обвинители се ...
| | веќе видена | слични

Холандија бара работна сила за повеќе сектори и индустрии. Бројот на невработени во земјата по работно место изнесува 2.7, а лани за едно работно место конкурирале 3.9 лица. Најмногу работници се бараат во провинцијата Зеланд, каде за 40% е зголемен бројот на работни места. Таму и во Утрехт за едно работно место конкурираат 1.8 невработени лица. Од друга страна во Гронинген за едно место аплицираат 4 лица. На северот од Холандија се бараат градежници и луѓе за работа во образование.
| | веќе видена | слични

АНKЕТА НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИKА 39.735 вработени лица во земјата се изјасниле дека не се задоволни од работното место и дека бараат нова работа, покажува анализата на Државниот завод за статистика за состојбата на вработените лани. Среднистите најмногу бараат нова работа Подобра заработувачка и услови за работа бараат дури 52 отсто или 20.900 вработени, а дополнителни 5.841 лице се откажуваат од своето работно место бидејќи сакаат работа по струката соодветна на нивното образование, а другите сакаат да ја заменат привремената или сезонската работа со постојана. Интересен е податокот дека желба за нов поисплатлив предизвик за работа имаат 5.663 лица, кои се од 20 до 24-годишна возраст. Бројките покажуваат дека од 5.000 до 7.000 лица до 44 години имаат желба за нова работа и не се задоволни од тоа што го работат, а од 45 години па натаму оваа желба како да спласнува, па и бројките се преполовуваат. Половината од тие што бараат нова работа се со 3 и 4 години средно образование или од 39.735, дури ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kриминалот се намалува, но не и бројот на кражбите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: