Албанија разби голема мрежа на трговија со дрога

Експертите велат дека полициската операција спроведена во соработка со Германија го демонстрира капацитетот на Албанија да идентификува и води големи операции против организираните криминални групи. Албански полицајци спроведуваат претрес во лабораторија за дрога во селото Џибраке, во близина на Елбасан, на 15-ти јануари. [AФП] Албанските власти разбија мрежа на трговија со дрога која почнувала од Колумбија и завршувала во Албанија, и била задолжена за доставување дрога низ цела Европа. Лабораторијата, која преработувала кокаин и други дроги, се смета за најголема и најсовремена на Балканот и беше откриена во селото Џибраке, во Елбасан, град во близина на Тирана. Беа запленети најмалку 121 килограм дрога, а 11 лица беа приведени, вклучително и Ермал Хоџа, внукот на починатиот диктатор Енвер Хоџа, и двајца колумбиски државјани. Исто така, беше конфискувано оружје и големо количество пари. Криминалната група насочувала големи суми пари во градежни бизниси. Лабораторијата била изградена во поранешно складиште. ...
| | веќе видена | слични

Регионалната соработка во борбата против организираниот криминал, особено шверцот на дрога, се состои пред сѐ од правна помош меѓу државите. Осомничениот наркобос Насер Кељменди (десно) влегува во судот во Приштина, за неговото судење на 16-ти јануари. [AФП] Судската комисија во Основниот суд во Приштина го започна судскиот процес против Насер Кељменди, против кого косовското специјално обвинителство поднесе обвинение по четири точки во врска со меѓународен шверц на дрога и убиството на Рамиз Делалиќ, државјанин на Босна и Херцеговина (БиХ). Обвинителот поднесе обвинение против Кељменди - кој се смета за еден од најголемите наркобосови на Балканот - за неколку кривични дела, вклучително и за вмешаност во организиран криминал и водење групи на организиран криминал. На 6-ти мај 2013 година Кељменди беше уапсен од страна на косовската полиција по меѓународна потерница издадена од властите во БиХ. Оттогаш тој се наоѓаше во притвор во Косово. „ЕУЛЕКС може да потврди дека канцеларијата на СПРК [канцеларијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Односите со Србија се „најдобри и најстабилни од независноста на Црна Гора, а соработката е интензивна“, изјави шефот на црногорскатра дипломатијата Срѓан ...
сите 245 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 225 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија разби голема мрежа на трговија со дрога

Од:
До кого (е-маил):
Порака: