Кубица повторно ја скрши ногата

Малерот кој го прати Роберт Кубица никако да престане. По опоравувањето од сериозните повреди од ланското излетување на рели во Италија, Роберт Кубица се лизнал на мраз пред куќата во која што престојувал во Италија и повторно ја скршил ногата. По една година од катастрофалната несреќа, екс возачот на Lotus беше на праг да се врати во болид и да започне со подготовките за враќање во најбрзиот октански циркус наредната година, но од Италија стигнуваат повторно лоши вести. Имено, како што пренесуваат италијанските медиуми, Кубица се лизнал на мраз пред куќата во која што престојувал и повторно ја скршил ногата. Се верува дека станува збор неодамна опоравената нога, која претрпе неколку операции поради излетувањето пред нешто помалку од една година во Италија. Ф1 возачот ја пропушти минатата сезона и неколку месеци прележа во болницатата на докторот Чекарели со кој што неодамна се „разделија“. По падот од лизгањето на мраз, Кубица бил префрлен во болницата во Виареџо, но на негово барање бил пренесен во ...
| | веќе видена | слични

Роберт Кубица нема да учествува оваа сезона во Ф1 поради скршена нога. Полјакот доби повреда, откако падна на мразот пред својот дом пред два дена. Прегледите покажале кршеница на десната нога, која беше повредена при тешка катастрофа минатата година. Тој ќе подлегне на оперативен зафат, во кој ќе биде додадена метална плоча во глуждот. Како што е познато, минатиот март Кубица имаше тешка незгода, доби бројни повреди и беше на пат да ја загуби раката. Во долгиот процес на обновување тој претрпе седум хируршки интервенции. Првите четири беа за времен на двомесечниот престој во болницата за повреди на дланката, лактот, рамо и нозе. Најтешката операција беше седумчасовната на десната рака, која беше речиси одвоена од неговото тело. Потоа следеа уште три операции на десната рака, која Кубица се уште не може да ја користи целосно. Во новата сезона пилоти на Лотус ќе бидат повратниците Кими Раиконен и Ромен Грожан.
| | веќе видена | слични

Полскиот пилот во Формула 1, Роберт Кубица, се чини како да нема среќа. Иако се' уште закрепнува од тешката несреќа лани, сега му се случи нова. Според вестите од Италија, тој ја обнови скршеницата на десната нога, откако падна на замрзната улица. Кубица веднаш беше транспортиран во локалната болница во Пјетрасанто, но подоцна беше префрлен во болницата во Пјетро Лигуре каде што закрепнуваше по несреќата во февруари. Кубица тешко настрада во минатата година на рели во Италија кога се здоби со скршеници на коски во дланката, во раката и ногата. Затоа беше подложен на шест операции и притоа му се закануваше ампутација на десната рака.
| | веќе видена | слични

Роберт Кубица ја скршил својата нога откако паднал на мраз во северна Италија, објавија италијанските медиуми. Полскиот формула 1 возач, кој пред само една година беше вклучен во страшен рели инцидент на Ронде Ди Андора релито во Италија, се надеваше дека ќе може да се врати во формула 1 во 2012, но новата повреда го става во сенка камбекот. 27-годишниот Кубица паднал на замрзната улица во Пјетрасанта, по што веднаш бил однесен во болницата во Вијареџо, пред по негово барање да направи трансфер во Пјетра Лигуре болницата, каде што се опоравуваше во 2011.
| | веќе видена | слични

Полскиот Ф1 возач Роберт Кубица, кој не се натпреварува откако ја преживеа сериозната несреќа на една рели трка во Италија во февруари минатата година, е пренесен во болница откако се лизнал на мраз и заработил повреда на ногата. Според италијанските медиуми, 27-годишниот Полјак заработил микрофрактура на десната тибиа, што претставува огромен чекор назад во неговите обиди да се врати во акција во „летечкиот циркус на четири тркала“. На Кубица му заврши договорот со тимот на Рено и моментно е без ангажман, а се споменуваше како можна замена за Фелипе Маса во Ферари за следната сезона. Инцидентот се случил во местото Пјетрасанта, во близина на приморскиот град Вијареџо, каде бил пренесен во болница за да му биде извршено скенирање на ногата. Тој потоа ја напуштил болницата, велејќи дека сака да замине во клиниката во Пјетра Лигуре, во близина на Џенова, каде закрепнуваше од скоро фаталната несреќа на почетокот од минатата година. Тој таму помина повеќе месеци и му беа извршени бројни хируршки зафати за ...
| | веќе видена | слични

Лошата среќа никако да го заобиколи полскиот Формула 1 возач, кој при еден пад ја скрши десната нога. По тешката сообраќајна несреќа пред 11 месеци при едно рели во Италија, Роберт Кубица мораше да ја пропушти во целост изминатата Формула 1 сезона и напорно да работи за можноста пак да седне зад воланот на еден Ф1 болид. По месеците поминати во рехабилитација на повредените десен лакот, рамо и нога, Кубица изјави дека очекува камбек на патеката во новата Ф1 сезона. Сепак, Полјакот дефинитивно нема среќа и неговиот камбек ќе мора да биде одложен по последната несреќа која му се случи во близината неговиот дом во Пиетрасанта во Италија. Тој се лизнал на заледениот тротоар и ја скршил десната нога по што бил пренесен во истата болница во која беше примен во несреќата пред 11 месеци. Со овој нов малер драстично се намалија неговите шанси за камбек во наредната Ф1 сезона, во која неговото место во тимот на Лотус Рено веќе го зазема Кими Раиконен. Сега тој може да се надева на враќање на патеката за сезоната ...
| | веќе видена | слични

Полскиот возач Роберт Кубица повторно се најде во центарот на вниманието на медиумите откако италијанската новинска агенција АНСА ја лиферуваше веста дека тој заработил фрактура на десната нога. Дописникот на АНСА од Виареџо го лоцира местото на несреќата во блиската Пјетрасанта, објаснувајќи дека се лизнал на мраз. Кубица се уште закрепнува од повредата здобиена во ланскиот инцидент на 6 февруари на релито во Андора, поради кој ја пропушти сезоната во 2011 година и нема ангажман за 2012 година. Целата вест на Ф1 Алманах
| | веќе видена | слични

Роберт Кубица, кој мина два месеци во болница по тешката несреќа на релито минатата година, повторно заврши во болница. Полјакот се лизнал на лед за време на прстојот во Италија и ја повредил десната нога. Веднаш бил пренесен во болница, по што заминал на клиниката Пјетр Легури, каде и беше лечен по тешките повреди на релито. Лекарите по деталните прегледи востановиле микрофрактура на тибијата на десната нога, па Кубица повторно ќе мора да мирува.
| | веќе видена | слични

Сè уште не опоравен од повредата на десната рака здобиена минатата година на релито во Андора, Кубица повторно се повреди, но овој пат ја скрши ногата паѓајќи на мраз. Возачот на Рено сè уште е на рехабилитација по страшниот инцидент којшто му се случи на релито во Андора во 2011та. Пољакот ја пропушти целата мината сезона, а не се ни очекува да биде во добра форма и да се врати на патеките во претстојната сезона. По несреќата во Пиетрастана, 27 годишниот Кубица бил однесен во болницата Версиља каде му биле направени скенирања на десната нога и стaпалото. Потоа бил однесен во истата болница каде што се опоравуваше од повредата здобиена на релито. На Кубица се очекува да му претстојат неколку месеци закрепнување поради операциите врз десната подлактица, лактот, рамото и ногата. Во Ферари се надеваат дека Кубица ќе биде подготвен да тестира едно од нивните возила за да докаже дека не ги изгубил вештините и брзината коишто го правеа еден од најценетите возачи во Формула 1 пред да се здобие со повредата во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 176 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да ја престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кубица повторно ја скрши ногата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: