Корпоративните диносуруси со разорна моќ

Пет причини за пропаст на капитализмот Живееме во интересни времиња. Глобалната економија се распрснува во парчиња. Гласачите во САД ги мразат сите политичари и политичка вознемиреност владее во целиот свет. Главна причина за нашиот сегашен метеж е пропаста на доминантната економска парадигма – глобалниот корпоративен капитализам. Со современиот свет владејат мултинационални корпорации и управува капиталистичка идеологија, која верува во тоа дека корпорациите ги прават посебен сој луѓе, кои единствено ги мотивира сопствениот интерес. Корпорациите бараат да го добијат максимумот преку искористување на продуктивноста и давање на што помалку пари за даноци и плати. Корпоративните менаџменти се колнат на верност на директорите и акционерите. Доминантната корпоративна перспектива е краткорочна, тековно финансиско тримесечје, а доминантната корпоративна етика е алчноста, која ќе направи се да го максимализира профитот. Пет фактори се одговорни за пропаста на глобалниот корпоративен капитализам. Прво, глобалните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 110 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека принципот на мултикултуризам е на удар, посебно сега, кога е најпотребен. Во обраќањето ...
сите 71 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Корпоративните диносуруси со разорна моќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: