Корпоративните диносуруси со разорна моќ

Пет причини за пропаст на капитализмот Живееме во интересни времиња. Глобалната економија се распрснува во парчиња. Гласачите во САД ги мразат сите политичари и политичка вознемиреност владее во целиот свет. Главна причина за нашиот сегашен метеж е пропаста на доминантната економска парадигма – глобалниот корпоративен капитализам. Со современиот свет владејат мултинационални корпорации и управува капиталистичка идеологија, која верува во тоа дека корпорациите ги прават посебен сој луѓе, кои единствено ги мотивира сопствениот интерес. Корпорациите бараат да го добијат максимумот преку искористување на продуктивноста и давање на што помалку пари за даноци и плати. Корпоративните менаџменти се колнат на верност на директорите и акционерите. Доминантната корпоративна перспектива е краткорочна, тековно финансиско тримесечје, а доминантната корпоративна етика е алчноста, која ќе направи се да го максимализира профитот. Пет фактори се одговорни за пропаста на глобалниот корпоративен капитализам. Прво, глобалните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 149 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица ги одби жалбите на осомничените во случајот „Империја“ на СЈО и ги потврди решенијата на судијата на прехтодна постапка за ...
сите 293 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 147 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 69 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Корпоративните диносуруси со разорна моќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: