Користењето социјални медиуми го отежнува опуштањето на одмор

2 копии

Во последно време сé попопуларен е трендот на „дигитални детокс" одмори, на коишто заминуваат оние кои стравуваат од сопствената зависност од социјалните медиуми. Повеќе од 10 проценти од Американците ја проверуваат својата електронска пошта додека се на одмор, покажа истражување спроведено минатата година од страна на Harris Interactive за Американската асоцијација на психолози, а одвоена студија на TripAdvisor откри дека 61 процент од нив за тоа време користат социјални мрежи. Слично е и со остатокот од светот. „Дигиталниот номад" на National Geographic Ендрју Еванс има работа на која би му позавиделе многу зависници од социјалните мрежи. Негова задача е секогаш да биде 'онлајн' додека е на пат. За него не е невообичаено да напише по 100 до 200 „твитови" дневно додека е на задача. Меѓутоа, дури и тој се дисконектирал додека минатата година бил на одмор во Мексико Сити. „Пет дена не бев конектиран на социјалните мрежи. Тоа е сосема поинакво искуство, затоа што немам притисок дека нешто морам да споделам со ...
| | веќе видена | слични

Трендот на објавување фотографии од летувањето не стивнува. Луѓето споделуваат на Instagram, Twitter и Facebook сé што прават додека се на одмор, а тоа го отежнува постигнувањето на целта на патувањето – опуштање и релаксација, пишува NBCNews. Во последно време сé попопуларен е трендот на „дигитални детокс” одмори, на коишто заминуваат оние кои стравуваат од сопствената зависност од социјалните медиуми. Повеќе од 10 проценти од Американците ја проверуваат својата електронска пошта додека се на одмор, покажа истражување спроведено минатата година од страна на Harris Interactive за Американската асоцијација на психолози, а одвоена студија на TripAdvisor откри дека 61 процент од нив за тоа време користат социјални мрежи. Слично е и со остатокот од светот. „Дигиталниот номад” на National Geographic Ендрју Еванс има работа на која би му позавиделе многу зависници од социјалните мрежи. Негова задача е секогаш да биде ‘онлајн’ додека е на пат. За него не е невообичаено да напише по 100 до 200 „твитови” дневно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 348 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 352 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 197 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Користењето социјални медиуми го отежнува опуштањето на одмор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: