Порази на Антиќ и Мекејлеб во Евролигата

3 копии

Со одигрувањето на три натпревари синоќа беше комплетирано 12. коло во кошаркарската Евролига, а порази забележаа тимовите на Олимпијакос за кој настапува Перо Антиќ и на Фенербахче Улкер каде игра Лестер Бо Мекејлеб. Постигнати резултати: Химки – Фенербахче Улкер 99:76 (Мекејлеб 18 поени), Бешикташ – Монтепаски Сиена 72:70 и Олимпијакос – Макаби 67:73 (Антиќ 7 поени). По оваа рунда од ТОП 16 фазата, во групата Е веќе се познати три екипи кои ќе играат во нок-аут фазата, а тоа се ЦСКА Москва, Реал Мадрид и Анадолу Ефес. Од групата Ф пласман во четвртфиналето досега има обезбедено само Барселона. Табела група Е: ЦСКА Москва 9-3 (победи-порази), Реал Мадрид 9-3, Анадолу Ефес 9-3, Панатинаикос 8-4, Уникаха 6-6, Жалгирис 5-7, Алба Берлин 2-10 и Бросе Баскет 0-12. Табела група Ф: Барселона 11-1 (победи-порази), Химки 7-5, Макаби 7-5, Олимпијакос 7-5, Монтепаски 7-5, Каха Лаборал 6-6, Фенербахче Улкер 2-10 и Бешикташ 1-11. извор: МИА
| | веќе видена | слични

Финецот од редовите на Химки Петери Копонен е прогласен за најкорисен играч во 12. коло од Топ 16 фазата во кошаркарската Евролига. Во убедливата победа на Химки над Фенеребахче со 99-76, Копонен постигна 23 поени, а имаше и 7 асистенции и 5 изнудени фаули за индекс 35. Најефикасен во 12. коло беше Дариуш Лавринович од Жалгирис со 24 поени, Шон Џејмс од Макаби оствари најмногу скокови (10), додека најдобри асистенти беа Боби Браун од Сиена и Димитрис Дијамантидис од Панатинаикос. Македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб беше најефикасен во својот тим, постигнувајќи 18 поени, а имаше и 7 асистенции.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Бешикташ во Истанбул го совладаа тимот на Монтепаски Сиена(72:70), што е нивната прва победа во натпреварите во фазата Топ 16 .Првиот период има донесе многу на изедначена кошарка. Двата тима имаа предност во овој дел на мечот, и по првата четвртина Бешикташ имаше два поени предност 18:16. Бешикташ беше во водство во најголемиот дел од втората четвртина. Предноста во неколку наврати беше и четири поени, а полувремето заврши нерешено 35:35.Во третиот дел од мечот, тимот од Сиена играше малку подобро. Во еден момент имаа дури седум поени предност 46:39. По 30 минути, Сиена имаше пет поени предност 53:48. И последната четвртина донесе интересна кошарка. Во неизвесниот крај во Ацик погоди за Бешикташ на секунда до крајот, за прва победа на турскиот тим во Топ 16 фаза.Тутку Ацик го предводеше Бешикташ со 17 поени на овој натпреварот, додека како и вообичаено Боби Браун беше најефикасен за гостите со 19 поени.
| | веќе видена | слични

Македонските кошаркарски асови Перо Антиќ и Лестер Бо Мекејлеб претрпеа порази со своите екипи во синоќешните дуели од 12. коло во фазата Топ 16 во Евролигата. Европскиот шампион Олимпијакос на домашен терен загуби од Макаби со 67-73, а Антиќ постигна 7 поени за домаќините. Мекејлеб повторно одигра одлично, постигнувајќи 18 поени за Фенербахче, кој загуби со 99-76 на гостувањето против Химки. На третиот преостанат синоќешен дуел, со што се комплетираше рундата во елитното европско натпреварување Бешикташ ја совлада Монтепански Сиена со 72-70. Досега пласман во нокаут фазата обезбедија Барселона од групата Ф и ЦСКА Москва, Реал Мадрид и Анадолу Ефес од групата Е. Група Е: ЦСКА Москва 9-3, Реал Мадрид 9-3, Анадолу Ефес 9-3, Панатинаикос 8-4, Уникаха 6-6, Жалгирис 5-7, Алба 2-10, Бросе 0-12. Група Ф: Барселона 11-1, Химки 7-5, Макаби 7-5, Олимпијакос 7-5, Монтепаски 7-5, Каха Лаборал 6-6, Фенербахче 2-10 и Бешикташ 1-11.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 247 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 134 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 213 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Порази на Антиќ и Мекејлеб во Евролигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: