Спорт - Елитен фудбал со латински шарм

Со натпреварот меѓу домаќинот Аргентина и селекцијата на Боливија вечерва и официјално ќе почнува 43. издание на Копа Америка. На шампионатот на Јужна Америка ќе гостуваат и две репрезентации што не се дел од овој континент, Мексико допатува во Аргентина со својата олимписка селекција, додека Костарика влета во последен момент по откажувањето на Јапонија. Аргентинците како домаќини на овој шампионат се надеваат дека ќе успеат да се закитат со трофејот и да го симнат од тронот лутиот ривал Бразил. Предводени од неверојатниот Лионел Меси, кој ќе биде помогнат од Агуеро, Тевез, Маскерано и од другите ѕвезди на аргентинскиот фудбал, „гаучосите“ со право ја имаат улогата на први фаворити на овој шампионат. Бразил како актуелен бранител на трофејот повторно ќе атакува на титулата. „Кариоките“ во последните две финалиња беа подобри од Аргентина и сигурно ќе се обидат да дојдат до третиот трофеј во серија иако тоа нема да им биде воопшто лесно. Селекторот Менезес во последниот период направи многу измени во составот ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Колумбија славеше минимално со 1-0 над селекцијата на Костарика на вториот натпревар од 43-то издание на Копа Америка. Колумбијаците со голот на Рамос при крајот на првото полувреме дојдоа до водството на натпреварот. Со трите освоени бода сега се први во групата „А" пред Аргентина, Боливија и Костарика. Вечерва во Ла Плата се играат натпреварите од групата „Б" во која силите ќе ги одмерат репрезентациите на Бразил-Венецуела и Парагвај-Еквадор. (Крај)
| | веќе видена | слични

"Во втората средба од Копа Америка, селекцијата на Колумбија славеше против Костарика со минимални 1:0. За разлика од Аргентина, која во премиерната средба на Копа Америка ремизираше со Боливија, репрезентацијата на Колумбија не дозволи изненадување во дуелот со Костарика. Иако Костариканците се бранеа во текот на речиси целата средба, тие не успеаја да издржат до крај во својот план за реми без голови. Нивната одбрана ја пробија Фреди Гуарин и Адриан Рамос, кои во една полуконтра во последните моменти од првото полувреме и донесоа предност на Колумбија. Првиот ја имаше улогата на асистент, додека вториот рутински реализираше за 1:0, резултат кој се покажа доволен за сите три бода и првото место во групата А за Колумбија. "
| | веќе видена | слични

Колумбија минимално со 1-0 славеше над Костарика во вториот дуел од групата А на Копа Америка. Фаворизираните Колумбијци единствениот погодок го постигнаа преку Адриан Рамос во последните мигови од првото полувреме, кој им беше доволен за освојување на трите бода и водечка позиција во групата. Работата на Колумбија и беше олеснета во 28. минута поради директен црвен картон на напаѓачот на Костарика, Рандал Бренес . Колумбија е прва во групата А со три бода, пред Аргентина и Боливија, кои имаат по еден, а Костарика е без бодови. Во следното коло ќе се сретнат Аргентина - Колумбија (6 јули) и Боливија - Костарика (7 јули).
| | веќе видена | слични

Во вториот меч од групата А на Копа Америка, репрезентацијата на Колумбија извојува тесна победа над подмладената Костарика со минимални 1:0, со голот на Адриан Рамос во 45 минута. Лос Кафетерос, шампионите од 2001 година, извојуваа значајна победа пред дербито со Аргентина, кои одиграа само 1:1 со Боливија. Костарика го изгуби Рандал Бренес во 27. минута кој доби директен црвен каратон, по несмасниот старт над Переа. Мореира, голманот на Коста Рика, гостите на Копа од централна Америка, кои дојдоа како замена за Јапонија, правеше чуда на голот, но не успеа да го спречи Рамос, кој настапува за Херта, да го реши мечот. Колумбија сега е на првото место во групата А. В среда, во Санта Фе ќе играат со домаќините кои не се прославија во првиот меч на Копа. Вечерва на програмата се дуелите од групата Б: Бразил - Венецуела и Парагвај - Еквадор.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Адриан Рамос имаше многу шанси, но на крајот една успешно завршена и беше доволна за минимална победа од 1:0 во првата своја средба на Копа Америка. Десет години по освојувањето на Копа Америка, во Колумбија се надеваат дека повторно имаат екипа која ќе може до крајот. Иницијативата и нападите беа присутни во дуелот со Костарика, но одбраната на противникот во најголем дел од средбата успеваше да одолее на притисокот на фаворитот. Сепак, таа одбрана на Костарика падна на истекот на првото полувреме кога Адриан Рамос реализираше по одличното додавање од Фреди Гуарин. За Рамос тоа е само втор гол за својата репрезентација, но многу важен со оглед на тоа дека сега Колумбија е лидер во групата А со три бодови, пред Аргентина и Боливија, кои имаат по еден бод. Следно во оваа група е дербито помеѓу Аргентина и Колумбија, кое се игра во среда во Санта Фе.
| | веќе видена | слични

Во вториот меч од 1. коло во групата А од шампионатот на Јужна Америка во фудбал, репрезентацијата н а Колумбија ја совлада Костарика со 1:0 со погодокот на Рамос во 45. минута. Костариканците имаа играч помалку уште од 27. минута, но на крајот доживеаа само минимален пораз. Во недела се играат мечевите од 1. коло во групата Б, а се среќаваат Бразил - Венецуела и Парагвај - Еквадор.
| | веќе видена | слични

Колумбија со минимална победа од 1-0 над Костарика го стартуваше своето учество на Копа Америка. Колумбија ја оправда улогата на фаворит и ја совлада селекцијата на Коста Рика со 1-0. Колумбијците ја имаа доминацијата во текот на целиот натпревар, создаваа шанси но Коста Рика на голот го имаше одличниот Мореира. Проблемите за Коста Рика се зголемија по исклучувањето на Бренес во 28та минута од натпреварот. Колумбија ја зголеми иницијативата, и тоа резултираше со погодок на Рамос пред самиот крај на првото полувреме. Во вториот дел Колумбија продолжи со доминацијата и рутинирано го приведе натпреварот до крај стигнувајќи до три значајни бода.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалската репрезентација на Аргентина којашто важи за голем фаворит на Копа Либертадорес, не само поради тоа што е домаќин туку и поради скапиот состав на фудбалери, одигра само 1:1 во уводниот меч против Боливија. Изненадување најави Едвалд Ројас со гол само по две минути игра во второто полувреме. Аргентина од срам ја спаси Серхи Агилеро во 77 минута од мечот. Лионел Меси беше добро чуван од одбраната на Боливија и кој што ретко имаше шанса да упати удар кон голот, иако Аргентина имаше теренска надмоќ. „Првиот меч секогаш носи со себе нервоза. Резултатот од 1:1 нема да ме натера да ја менувам концепцијата за следниот меч со Колумбија. Единствено мораме да бидеме поопасни пред противничкиот шеснаестерец“ изјавио селекторот на Аргентина Серхи Батиста.Крај/макфакс/м.н.
| | веќе видена | слични
2 копии

Спектаклот на отворањето на Копа Америка го зачини сензација уште на стартот. Боливија беше на прагот на победа во мечот од отворањето против Аргентина, но Кун Агуеро со еврогол се погрижи домаќините да не се посрамотат целосно уште на стартот. Почна Копа Америка, според многумина највозбудливото фудбалско натпреварување, а честа да го отворат првенството им припадна на домаќините, кои не се прославија против мотивираните Боливијци. Конечниот резултат беше 1:1, а Гаучосите со прекрасен гол во 75 минута ги спаси штотуку влезениот Кун Агуеро . На стартот на второто полувреме Боливија прва постигна гол, откако Едивалдо Рохас со луциден потег по изведен корнер успеа го совлада Ромеро , иако во еден момент Банега ја имаше топката на гол линија. „Не ја менуваме тактиката и после ремито со Боливија“, категоричен беше селекторот Батиста на прес-конференцијата по натпреварот. Фановите на Аргентина се надеваа дека селекцијата ќе игра како Барса откако во тимот се најдоа многумина фудбалери на шпанскиот и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Елитен фудбал со латински шарм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: