Законот за јазици и неделава нема да се најде пред пратениците


Од Собранието на Република Македонија нема информација кога и дали ќе расправа за 35.569 амандмани за Законот за употреба на јазиците, во трето читање, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик. Од Собранието на Република Македонија нема информација кога и дали ќе расправа за 35.569 амандмани за Законот за употреба на јазиците, во трето читање, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик.Законот беше донесен на 11 февруари, но една недела подоцна претседателот стави вето и го врати во Парламентот со низа укажувања, кои беа причина за доставување на рекорден број амандмани од страна на опозицијата. Од кабинетот на претседателот на Парламентот Талат Џафери информираат дека амандманите се предведени и оти тие сега технички се средуваат и се групираат, но оти се уште не се знае кога ќе се расправа за нив.Аманданите се на дневен ред на 32. седница како осма точка, но таа беше прескокната со образложение дека не се создадени технички услови за да се расправа за нив. На оваа седница на ...
| | веќе видена | слични

Собранискиот претседател Талат Џафери ги собира на состанок кај себе во кабинет координаторите на пратеничките групи во врска со натамошната процедура за законот за јазици и 35 000 амандмани поднесени од ВМРО ДПМНЕ. Законот и оваа недела не е ставен на т.н. трето читање, а СДСМ и ДУИ непрестајно бараат начин како да ја избегнат дебатата и законот да се усвои што е можно поскоро. -Законот е во непоправлива фаза од процесот на неговото донесување. Оние кои се обидуваат да го попречат се свесни за овој факт, но тие го прават тоа за пропагандни аспекти, а ова делување ќе донесе уште поголема домашна и меѓународна изолација. Во моментот се усогласуваат понатамошни активности меѓу коалиционите партнери и наскоро законот ќе биде усвоен, велат од ДУИ.
| | веќе видена | слични
8 копии

Собранието на Република Македонија и оваа недела нема да одржи пленарна седница, а не се закажани ниту седници на комисиите. Ова ќе биде втора недела како Парламентот нема да одржи седница. Незавршени седници има, а има и прашања и закони кои се очекува да бидат ставени за дневен ред на некоја следна седница.Поголема група пратеници меѓу кои и претседателот на Парламентот Талат Џафери, како и вработени во службата на Собранието во вторник заминуваат во Вилтон Парк во Велика Британија. Македонскиот Парламент и Вилтон Парк институтот имаат повеќегодишна соработка, а најчесто на овие собира се дискутира за актулени и важни прашања поврзани со работата на Собранието. Партиска делегација беше и во Стразбур во Европскиот парламент, а исто така неколку пратеници беа и на молитвениот појадок во Вашингтон.Иако речиси и да немаше активности, минатата недела во Парламентот се состанувале работните групи составени од пратеници од власта и опозицијата и разговарале за реформските закони. Средбите се потврдуваат, но нема ...
| | веќе видена | слични

Ова ќе биде втора недела како Парламентот нема да одржи седница. Незавршени седници има, а има и прашања и закони кои се очекува да бидат ставени за дневен ред на некоја следна седница.  Поголема група пратеници меѓу кои и претседателот на Парламентот Талат Џафери, како и вработени во службата на Собранието во вторник заминуваат во Вилтон Парк во Велика Британија. Македонскиот Парламент и Вилтон Парк институтот имаат повеќегодишна соработка, а најчесто на овие собира се дискутира за актулени и важни прашања поврзани со работата на Собранието. Партиска делегација беше и во Стразбур во Европскиот парламент, а исто така неколку пратеници беа и на молитвениот појадок во Вашингтон.  Иако речиси и да немаше активности, минатата недела во Парламентот се состанувале работните групи составени од пратеници од власта и опозицијата и разговарале за реформските закони. Средбите се потврдуваат, но нема информации дали нешто е усогласено или не.  На веќе започнатите седници се прашањата за Законот за јазиците, за кој има ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Талат Џафери, утре ќе го собере координаторите на пратеничките групи за да разговараат за амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците. Од ДУИ велат дека заедно со СДСМ работат на усогласување на понатамошните чекори со цел да не се одолговлекува расправата и усвојувањето на законот. Демократската унија за интеграција : Законот е во неповратна фаза што се однесува до процесот на неговото одобрување. Оние кои се обидуваат да го спречат се свесни за овој факт, но го прават поради пропагандистички цели, но ова ќе им се врати токму ним со уште поголема национална и меѓународна изолација. Во моментов се усогласуваат натамошните активности меѓу коалициските партнери и наскоро законот ќе биде донесен на истиот начин како што двапати беше усвојуван во Собранието”. Законот за употреба на јазиците е главна тема во разговорите кои се одвиваат меѓу работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Бесиан Алити
| | веќе видена | слични

Законот за употреба на јазиците увод во распад на државата Пратениците на СДСМ во Собранието на Македонија грубо ја прекршија заклетвата дека ќе работат во согласност со Уставот и законите и дека ќе го штитат Уставниот поредок на Република Македонија со тоа што гласаа за еден неуставен Закон за употреба на јазиците со фатални последици за опстанокот на државата. Oвие пратеници ќе бидат запишани со црни букви во историјата Македонскиот народ. Тие го предадоа Македонскиот народ кој никогаш нема да им прости за тоа предавство. Ќе дојде време кога народот ќе ги повика на одговорност за велепредавство на националните и државните интереси на Македонија и за рушење на Уставниот поредок на државата, нејзиниот суверенитет и унитарност. Такво велепредавство не се заборава и никогаш не застарува. O пасни лаги и измами За координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев има само една дилема, дали е удрен со цигла или има цигла во главата! Како папагал постојано повторува една глупост дека Законот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се уште нема договор помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по ниту едно политичко прашање или реформски закон, согласно препораките на Брисел во рамките на работните групи кои ги формираа партиите. Иако неформални преговори има, се уште средбите биле кратки, а разговорите на почеток, коментираат партиите без да откријат детали од нив. Според нашите сознанија се водат два паралелни преговарачки процеси, а за првите конкретни позиции партиите би информирале наредната недела.Првата работна група се однеусва на поважните политички прашања, како и рефомирте во изборниот процес. Сепак, прашање кое најмногу ќе се разговара е законот за јазици по блокадата од 35 илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ.Неофицијално се коментира дека во преговорите би влегла и промена на изборниот модел, како и нов начин на финасирање на партиите. Во оваа група се зборува и за собраниските потпретседатели. Власта предлага Џафери да има петтмина заменици, по еден од секоја поголема парламентарна партија, додека ВМРО-ДПМНЕ смета дека се премногу и се уште не ...
| | веќе видена | слични

Гласањето на реформските закони кои бараат квалификувано мнозинство во Собранието, зависи од преговорите на работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Опозиционата партија соопшти дека тема на разговор освен Законот за употреба на јазиците се и други прашања за кои опонентите имаат спротивставени ставови . Според нив, враќањето на опозицијата во Собранието зависи од исходот на преговорите. Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи оцени дека опозицијата се уште има простор позитивно да се корегира, со тоа што нема да го попречува донесувањето на Законот за јазиците . „ Сметам дека има простор опозицијата да биде разумна во врска со Законот за употреба на јазиците, бидејќи тоа е неповратен процес, нема враќање назад во овој процес кој доби доверба од 69 пратеници … Сметам дека опозицијата имаше историска можност да го промени однесувањето кон Албанците, значи кон втората етничка заедница во Македонија, но и кон самите процеси“, рече Османи. Собранието продолжува со контрола и групирање на амандманите ...
| | веќе видена | слични

Односот на Македонците кон Законот за јазиците кој освен Албанскиот не допира реално ниту еден друг јазик во Македонија не смее да се гледа како едноставно прашање за “про” или “контра”. Во суштина тој е прашање за нашите стравови, фрустрации, надежи и визии за Македонија. Стравот е повеќеслоен. Дел од критичарите се плашат дека законот води до губење на “lingua franka” односно на единствениот комуникациски сеуште колку толку функционален канал меѓу двете најголеми етнички групи во земјава. Ако сега примерот со младиот шаховски генијалец од Дебар кој на 11 години воопшто не го познава македонскиот јазик е редок, во иднина тоа ќе стане редовна појава. Некој ќе рече дека Македонците ќе треба да го научат вториот службен јазик и ќе биде во право. За жал тоа не е можно и заради објективни но и поради субјективни причини. Јас сум еден од оние што цел живот живеам во доминантна албанска средина, сум работел и сум се дружел со Албанци и сум имал желба и сум се трудел да го научам албанскиот јазик. И пак знам да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повторното гласање за законот за употреба на јазиците веројанто ќе биде одложено за доцна пролет. Во оваа насока се движеле разговорите помеѓу работните групи на власта и опозицијата за битните реформски процеси, потврдуваат извори од владејачкото мнозинство. Разговорите се уште течат и нема конечен одговор за тоа како ќе се надмине состојба со 36 илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ на зкаонот за јазици, но се оди во насока на одлагање на целиот процес, велат изворите за Од друга страна официјалните ставови на партиите се дека никој не отстапува од своите позиции. Власта и понатаму бара ВМРО-ДПМНЕ да ги повлече амандманите. Опозицијата бара законот да биде повлечен од Владата и заеднички да се договори нов закон. - Тунтев „Се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сфати сериозноста на моментот и нема да дозволи поради ситни дневно – политички поени да бидат заборавени реформите и сериозните процеси што не очекуваат во наредниот период, а кои се од интерес на сите граѓани. Ние како парламентанро мнозинство ќе ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за јазици и неделава нема да се најде пред пратениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: