ПЛОШТАДОТ ПРЕПОЛН, ЛУЃЕ ПРЕГРНАТИ: Победата на Вардар ја обедини Македонија (ФОТО/ВИДЕО)


Ниту една политичка партија не успеала така да ги обедини и да ги собере македонските граѓани на едно место, како што тоа го направија ракометарите на Вардар. Нивната победа е победа и за Македонија, која од синоќа е гордо на врвот на Европа Да се биде навивач на Вардар, а уште повеќе, да се биде Македонец вчеравечер беше голема гордост. Нашиот ракометен клуб, Вардар го победи францускиот гигант Пари Сен Жермен со 24:23 во инфаркт-натпревар кој беше решен во последната секунда. Македонија, со таа победа, доби клуб кој застана на чело на ракометна Европа. Името на Вардар вчеравечер го гледаа милиони ракометни навивачи низ Европа. Најмногу, се чини, ќе го паметат навивачите од Франција, кои со неверување гледаа како нивниот гигант губи од клуб од малечката Македонија. Но, победата не ги изненади само навивачите во Франција. Многумина и во Македонија со неверување гледаа како нашиот тим речиси цело време е во водство. После првото полувреме, веќе беше јасно, македонската јавност сакаше победа и шампионската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Панорамскиот автобус со ракометарите на Вардар пристигна во центарот на Скопје. Европскиот шампион од аеродромот „Александар Велики“ па се до Порта Македонија беше следен од илјадници возила во кои беа навивачите кои први ги дочекаа своите херои. Колоната возила на чие чело беа новите европски шампиони беше поздравувана од многу граѓани кои излегоа на улиците, беа на мостовите, на терасите на зградите, на градежни објекти, истакнувајќи македонски знамиња и знамиња со боите на Вардар, црвено-црни. И покрај многу топлото време скопскиот плоштад е преполн со луѓе кои ги очекуваат своите миленици да се качат на бината.
| | веќе видена | слични

Со „поплава“ од емоции денеска во Скопје ќе биде дочекан европскиот ракометен шампион. „Ние сме општество на кое очајно му требаат победи“, велат аналитичари и повикуваат успехот да не се (зло)употребува политички, пишува Дојче веле. Поради силни дождови вчера Поројска река се излеа во Тетовско. За разлика од тетовци, кои со справуваа со наноси од камења и кал, скопјани денеска напладне со радост и нетрпение очекуваат „Вардар“ да се излее во градот. И сѐ е подготвено за канализирање на големата „поплава“ од емоции, со која ќе биде дочекан европскиот ракометен шампион. Уште рано утрото е организиран бесплатен автобуски превоз од ЈСП за сите кои сакаат да ги пречекаат добитниците на европската ракометна круна на аеродромот „Александар Велики“ по 11 часот. Тие во 13 часот ќе бидат свечено дочекани на плоштадот „Македонија“, а претходно ќе бидат поздравени од поддржувачите по должината на целата маршрута по која ќе се движи конвојот на шампионскиот тим: булеварите „Александар Македонски“, „Гоце Делчев“ „Крсте ...
| | веќе видена | слични

Вардар испиша нова ракометна историја. Речиси сите очекуваа финале меѓу дрим тимот од Париз и најтрофејниот клуб во историјата на ракометот Барселона, но сјајните момци од Македонија направија сензација во драматичната завршница прво во полуфиналето, кога голот на Лука Циндриќ ги сруши Каталонците, за да во финалето Иван Чупиќ со гол во последната секунда го порази ПСЖ со браќата Карабатиќ, Хансен..., пишува Индекс.хр. Неверојатниот успех посебно не радува пишува порталот, зошто меѓу македонските момци се и хрватските репрезентативци Игор Карачиќ, Иван Чупиќ и Лука Циндриќ. Лино Червар, поранешен тренер на Металург и човек кој го откри Циндриќ, за Вардар вели „тоа е европски клуб, а Металург е исклучиво македонски проект“. Червар за Индекс.хр открива во што е тајната на успехот на македонскиот клубски ракомет. -Вардар направи страшна работа, иако Барселона е во благ пад сепак голема работа е да се исфрлат такви момци. Тоа што е го направија во финалето е чудо. Овој успех е и мој бидејќи јас ги открив ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Вардар за освоената европска титула ќе поделат парична награда во висина од 300 илјади евра. РК Вардар ќе заработи половина милион евра и злато…а спонзорот Сергеј Самсоненко одлучи богато да ги награди своите играчи.
| | веќе видена | слични

Пред стартот на „фајнл-форот“ во Келн, златото и паричната награда од половина милион евра, сума којашто ЕХФ ја издвојува за победникот за Вардар изгледаше нешто недостижно. Дебитанската улога не им пречеше на „црвено-црните“, со нивната борбеност и храбра игра ги урнаа гигантите Барса и ПСЖ и се искачија на покривот на Европа. Вардар ја освои и парична награда од половина милион евра. Историскиот успех на овие момци никого не го остави рамнодушен. Покрај бројните признанија што ракометарите ги добија овие денови, тие за сензацијата во Келн ќе поделат парична нагрдата од 300.000 евра. Првиот човек на клубот, Сергеј Самсоненко, како и до сега не се штедеше за овие златни момци.
| | веќе видена | слични

Победата на РК Вардар и освојувањето на европската шампионска титула во машки ракомет, предизвика експлозија на радост вечерта на 4 јуни, како и на денот на пристигнувањето на шампионите во Скопје. Честитки на ракометарите на Вардар, на тренерите, раководството и сопствениците на клубот, и секако на комитите и на сите други навивачи на Вардар! Заслужуваат огромни честитки, бидејќи победија повеќекратно поголеми клубови, во смисла на пари, како Барселона и ПСЖ, клубови со некои од најдобрите ракометари на денешнината, како Карабатиќ. Тоа е огромен успех, само по себе и како таков треба да се честита!Радоста пак ја надминува клупската димензија, бидејќи во контекстот на Македонија, титулата европски шампион во клупски спорт е вистинска реткост, еднаш во генерација. Ние сме земјата каде што за четвртото место на нашата кошаркарска репрезентација се израдувавме како за прво место! И благодарејќи на спортот, како и на културата, благодарејќи на ракометот, кошарката, и понекој друг спорт, се извинувам ако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот човек на ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетовек му додели плакети на семејството Вардар за успехот во машка и женска конкуренција, во Лигата на шампионите. Машкиот тим на завршниот турнир во Келн успеа да ги победи Барселона и ПСЖ и да ја освои титулата, додека женскиот тим играше во финалето и беше поразењн од Ѓер. Мукаетов вели дека нивниот успех е голем за Македонија и во иднина им посакува нови титули. -Голема благодарност за господинот Сергеј Самсоненко за се што прави за македонскиот спорт, како и на актерите за прикажаното. Искрено, на Вардар му посакувам одбрана на титулата, а на женскиот тим да ја освои титилата наредната сезона. Македонија е горда што има машки шампион и женски вицешампион, изјави Мукаетов. Нареден предизвик за Вардар ќе биде светската титула на Суперглоуб кое се игра во Доха, Катар. ФОТО: ГОЛ. МК
| | веќе видена | слични

Не сум јас „Комита“, морам тоа да го признам, си држам до новинарски стандарди, иако некои и од нашава фела повеќе сакаат да навиваат, отколку да пишуваат, ама тоа е друга тема. Но, сепак, се сметам за еден обичен „скопјанец – вардарец“, кој на времето одел на Запад, не за да навива, туку за да гледа фудбал, со членска карта со печатот на ФК Вардар. По ова, станав новинар, а новинарство – спортско, и вардарство – не одат заедно. Можеби и не ме боли тоа исто колку и „Комитите“, ама јас ќе го напишам, па плукајте ме мене, за да им олесни на тие што цел живот навиваат, коски оставиле за клубот Вардар, а сега малку и се чувствуваат запоставени. Било да навива(ле) за ФК, РК, КК…од семејството Вардар, како што сега овие ’новопечените’ од кадрово сакаат да го кажат. Овие трендсетерите што „срце даваат“ за брендот Вардар. РК Вардар стана европски шампион и го исполни сонот на секој Македонец. Чувство на гордост, среќа, радост, убавина во душата. Но, да не се лажеме, солзи на очи сигурно им доаѓаа единствено на ...
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб „Вардар„ стана европски шампион, а вчера сите заедно ја прославијa титулата на плоштадот Македонија. И нашиот пејач Даниел Кајмакоски ја честиташе победата и на својот Инстаграм профил сподели неколку фотографии и напиша: -Браво Вардар! Европски шампион! Ни ги исполни срцата со радост и гордост!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЛОШТАДОТ ПРЕПОЛН, ЛУЃЕ ПРЕГРНАТИ: Победата на Вардар ја обедини Македонија (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: