НАВИВАЧИТЕ ВЕЌЕ СЕ НА АЕРОДРОМ: Конвојот од знамиња и автобуси ги чека ракометарите (ВИДЕО)


Десетици навивачи на Вардар, со свои возила и со бесплатните автобуси на ЈСП, од рано утрово се упатија кон скопскиот аеродром каде што ќе ги пречекаат ракометарите кои пред два дена ја освоија европската шампионска титула Со развиорени знамиња десетици навивачи на Вардар, со свои возила и со бесплатните автобуси на ЈСП, од рано утрово се упатија кон скопскиот аеродром каде што ќе ги пречекаат ракометарите кои пред два дена ја освоија европската шампионска титула . На аеродромот веќе врие од навивачи, се слушаат труби, музика, се пеат навивачки песни. Во центарот на Скопје исто така е веќе раздвижено и полно. Низ градот се движат возила со развиорени знамиња на Вардар и на Македонија, а на плоштадот се мести бината каде што ќе се одржи главната манифестација во нивна чест. Конвојот со ракометарите се очекува да пристигне кај порта „Македонија“ околу 13 часот. Два брендирани автобуса од ЈСП се подготвени да ги доведат ракометарите на плоштадот во Скопје, каде што се очекува да пристигнат неколку десетици ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска голем број граѓани, како во центарот на Скопје, на аеродромот, така и по маршутата по која се движеше шампионскиот автобус на Вардар ги поздравија новите европски шампиони. Поради повисоките температури денеска, од Брзата помош за Сител велат дека десетина лица колабирале на плоштадот -Интервенциите се на лице место, се класични колапси предизвикани од зголемената температура. Од топлината значи класичен колапс. Ги имаше кај луѓе од сите возрасти, затоа што на плоштадот видовме дека има од бебиња до најстара возраст. Од Црвен крст исто така има стационирани неколку екипи, кои делат вода, се обидуваат рехидрираат граѓаните, меѓутоа премногу е топло и очекуваме да имаме повеќе интервенции, изјави Марија Анастасова од Брзата помош.
| | веќе видена | слични

-Интервенциите се на лице место, се класични колапси предизвикани од зголемената температура. Од топлината значи класичен колапс. Ги имаше кај луѓе од сите возрасти, затоа што на плоштадот видовме дека има од бебиња до најстара возраст. Од Црвен крст исто така има стационирани неколку екипи, кои делат вода, се обидуваат рехидрираат граѓаните, меѓутоа премногу е топло и очекуваме да имаме повеќе интервенции, изјави Марија Анастасова од Брзата помош.
| | веќе видена | слични

Најмалку десет граѓани колабирале од жешкото време додека ги чекаа шампионите на Вардар на плошдатот Македонија. За среќа веднаш интервенирале екипите на Брзата помош, по што сите поминале без посериозни проблеми. Инаку денеска десетици илјади граѓани се собраа на централниот плоштад во Скопје за да оддат поддршка на натпреварувачите на РК Вардар. Loading...
| | веќе видена | слични

Неколку илјади граѓани денеска беа дел од свечениот дочек на плоштадот „Македонија“ на ракометарите на Вардар откако во неделата направија историска победа во Лигата на шампионите и го освоија европскиот трон. На бината пред присутната публика беа поздравени сите ракометари од тимот, членовите на стручниот штаб и сите оние кои придонесоа за подготвеноста на тимот за победата во Келн. Овации и скандирање доби и тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, кој најави дека и следната година ќе се потруди Вардар да биде европски првак. – „ Сакам да се заблагодарам на сите за вашата голема поддршка, сите треба да бидеме горди. Сакам да им се заблагодарам на моите играчи, сите играа со мозок, со срце. Сакам да му се заблагодарам на нашиот претседател Сергеј Самсоненко, без него немаше да бидеме тука“ – изјави тој. Инаку, голем број на поддржувачи ги поздравија ракометарите на аеродромот „Александар Велики“ и по скопските улици по кои се движеше автобусот. Ракометарите ги дочекаа и поздравија неколку илјади поддржувачи на ...
| | веќе видена | слични

Дестина граѓани доживеале колапс од топлото време чекајќи ги ракометарите на Вардар на плоштадот Македонија во центарот на Скопје. На лице место веднаш интервенирале екипите на Брза Помош при што граѓаните поминале без посериозни проблеми.
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани денеска /06.06.2017 година, вторник/ присуствуваа на пречекот на ракометарите на Ракометниот клуб „Вардар“, кои ја освоија титула во Европската лига на шампиони во Келн, Германија. Голем број на поддржувачи ги поздравија ракометарите на аеродромот „Александар Велики“ и по скопските улици по кои се движеше автобусот. Ракометарите ги дочекаа и поздравија неколку илјади поддржувачи на Плоштадот Македонија. Градоначалнникот на Град Скопје, Коце Трајановски на сите ракометари и раководството на РК Вардар им го честита историскиот успех, а на капитенот Стојанче Стоилов му додели плакета за особен придонес и афирмација на спортот. Свечениот дочек на ракометарите на Вардар беше одранизирано од Град Скопје, а од ЈСП СКОПЈЕ беше организиран бесплатен автобуски превоз за организиран пречек на ракометарите на аеродромот „Александар Велики“.
| | веќе видена | слични

Скопје денеска ги пречека ракометните херои. На плоштадот во главниот град, за членовите на ракометниот клуб Вардар беше организиран пречек, откако претходно тие со панорамскиот автобус пристигнаа во центарот на Скопје. Европскиот шампион од аеродромот „Александар Велики“ па се до Порта Македонија беше следен од многу возила, во кои беа навивачите кои први ги дочекаа на аеродромот. Колоната возила на чие чело беа новите европски шампиони беше поздравувана од многу граѓани кои излегоа на улиците, беа на мостовите, на терасите на зградите, на градежни објекти, истакнувајќи македонски знамиња и знамиња со боите на Вардар, црвено-црни. И покрај топлото време, скопскиот плоштад беше преполн со луѓе кои ги пречекаа ракометарите, кои, пак, секој поединечно имаа кратко обраќање на бината.
| | веќе видена | слични

Победничката атмосфера цело претпладне се вжештуваше на плоштадот Македонија во исчекување на шампионите. Ескалираше со пристигнувањето на автобусот обоен во боите на ракометниот клуб Вардар. Помина под Трумфаланата капија поздравен од илјадниците граѓани кои дојдоа да ја прослават големата вардарова европска титула. Измешани емоции, солзи, но и среќа. Ракометарите видно возбудени од пречекот не можеа да ги задржат емоциите од спектакуларниот пречек. Посебно внимание добија најзаслужните, тренерот и капитенот кои беа пречекани на раце. Овации и аплауз за нив од публиката но и тие и возвратија со огромна благодарност за поддршката и довербата во тимот. Прославата заврши со една заедничка желба, да не се чека повторорно 15 години за европска титула, туку ова ќе се повторува секоја наредна година, ветија ракометарите. Билјана Николовска Македонија Има видео?: da
| | веќе видена | слични
3 копии

Илјадници граѓани се собраа на Плоштадот Македонија за пречекот на европските шампиони, ракометарите на Вардар, кои денеска се вратија од Келн. Откако слетаа на аеродромот „Александар Велики“ нешто пред пладне, каде, исто така, беа пречекани од навивачи, ракометарите со отворен автобус пристигнаа на Плоштадот Македонија. На бината за пречекот, секој од нив ја поздрави публиката, пред заеднички да го прослават триумфот со шампионскиот пехар. Вардар во неделата го победи Пари Сен Жермен со 24:23 во финалето на фајнл форот од Лигата на шампиони во Келн со голот на Иван Чупиќ во последната секунда. Претходно, во полуфиналето на сличен начин ја победија Барселона. За Вардар и воопшто за машкиот клупски ракомет, ова беше прва титула европски шампион.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАВИВАЧИТЕ ВЕЌЕ СЕ НА АЕРОДРОМ: Конвојот од знамиња и автобуси ги чека ракометарите (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: