Контрацепција после породувањето

Контрацепција после породување Методите на контрацепција кај породените жени се разликуваат мини-мално од контрацепцијата кај другите. Породувањето е најголема физиолошка промена и напор кај жената, по што заздравувањето трае најмалку од четири до шест недели. Како што поминува периодот на заздравување, така се обновуваат и останатите функции во организмот на жената заедно со либидото. Пред да се про-должат сексуалните контакти со партнерот, задолжително треба да се по-сети гинеколог, кој ќе ги прегледа родилните патишта и ќе ја посоветува жената како да се заштити од несакана идна бременост. Кај жените што не дојат, обично менструацијата се регулира по два месе-ца. Во првите неколку месеци по породувањето нема овулација иако има менструален циклус. Кај жените што дојат, циклусот се регулира по не-колку месеци и можноста од несакана бременост е многу помала. Најголема заблуда кај доилките е дека во периодот на доењето не може да се случи забременување. Дејството на хормонот пролактин е заслуж-но за ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 160 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
сите 144 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Контрацепција после породувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: