Контрацепција после породувањето

Контрацепција после породување Методите на контрацепција кај породените жени се разликуваат мини-мално од контрацепцијата кај другите. Породувањето е најголема физиолошка промена и напор кај жената, по што заздравувањето трае најмалку од четири до шест недели. Како што поминува периодот на заздравување, така се обновуваат и останатите функции во организмот на жената заедно со либидото. Пред да се про-должат сексуалните контакти со партнерот, задолжително треба да се по-сети гинеколог, кој ќе ги прегледа родилните патишта и ќе ја посоветува жената како да се заштити од несакана идна бременост. Кај жените што не дојат, обично менструацијата се регулира по два месе-ца. Во првите неколку месеци по породувањето нема овулација иако има менструален циклус. Кај жените што дојат, циклусот се регулира по не-колку месеци и можноста од несакана бременост е многу помала. Најголема заблуда кај доилките е дека во периодот на доењето не може да се случи забременување. Дејството на хормонот пролактин е заслуж-но за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 107 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 145 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Контрацепција после породувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: