Добри вести за Челси: Азар „фит“ за дуелот со Арсенал


Менаџерот на Челси, Антонио Конте, потврди дека Еден Азар е фит и ќе биде во конкуренција за настап утре против Арсенал, во рамките од првиот дуел во полуфиналето од Лига купот на Англија. Азар го пропушти мечот против Норвич во ФА купот изминатиот викенд поради „ситна“ повреда на листот, но Белгиецот ја надмина и е подготвен за настап. „Азар ги надмина проблемите со листот и целосно се опорави, што значи дека ќе биде во конкуренција за настап за утрешната средба. Подготвен е да помогне на тимот да го оствари првиот чекор кон пласман во финалето на овој куп“ , истакна Конте. Што се однесува за новото засилување Рос Баркли, ќе мора да почека за своето деби во синиот дрес знаејќи дека долго време се опоравуваше од повреда на бутниот мускул, но италијанскиот стратег вели дека фудбалерот брзо напредува и е во добра кондиција, па и тоа деби ќе се случи наскоро. „Сите останати играчи се во ред и подготвени за игра, но се уште е рано за Рос Баркли. Не сакаме да ризикуваме, тој одлично напредува со опоравувањето и ...
| | веќе видена | слични

Антонио Конте инсистира дека не му е работа да ги прави среќни играчите на Челси, вклучувајќи го и Еден Азар, и покрај тоа што Реал Мадрид е заинтересиран за трансфер на Белгиецот. 27-годишникот само еднаш ги одигра сите 90 минути на последните осум меча и тренерот на „сините“ вели дека тоа го прави за доброто на играчот. – Зборуваме за играч кој неодамна имаше лоша повреда на зглоб и операција. Во текот на сезоната можете да имате подеми и падови. Тој ја пропушти и претсезоната. Нормално е еден играч да не може секогаш да биде во топ форма. Но и тоа не е важно. Не е важно дали еден играч е среќен или не. Мојата задача е да го правам она што е најдобро за клубот. Не да ги правам играчите среќни, бидејќи така ќе завршиме на 20. место на табелата – изјави Конте на денешната прес-конференција на Челси.
| | веќе видена | слични

Белгискиот фудбалер Еден Азар во последно време игра под своето ниво, а според шпекулациите кои кружат, тој на крајот од сезоната би можел да го напушти „Стемфорд Бриџ“. Еден Азар има проблеми да се врати во вистинската форма, а по неговите игри на теренот се гледа дека играчот пати. Гласините кои кружат околу новиот договор со Челзи, потенцијалното заминување во Реал Мадрид и неговиот однос со Конте дополнително ставија притисок врз Азар. Шпекулациите околу заминувањето или останувањето на Азар очигледно го налутија и италијанскиот стручњак бидејќи Белгиецот е главна тема на речиси секоја прес-конференција. Конте одлучи да стави крај на сето тоа откако буквално полуде по прашањето на еден новинар „дали Азар е среќен во Челзи?“. „ Тоа не е важно. Јас сум тренер и јас одлучувам. Вие сте загрижени дали некој играч е среќен или не. Моја задача е да го направам најдоброто за играчот и екипата, а не да го правам секој фудбалер среќен. Секоја прес-конференција е ваква, прашувате дали се грижам што некој играч не е ...
| | веќе видена | слични

Челси одигра навистина лош меч ова попладне против Лестер и комплетниот заклучок е дека тимот на Антонио Конте може да биде задоволен што освои и бод на овој меч, бидејќи составот од „Кинг Пауер“ беше далеку подобар противник на теренот се до моментите кога силите беа израмнети на теренот. Лестер имаше играч помалку во последните 20-тина минути и без поголеми проблеми успеа да се одбрани, но сепак најмногу коментари предизвика нелогичната одлука на Конте во 58-та минута кога ги повлече своите двајца најдобри играчи. Конте ризикуваше премногу во дадената ситуација бидејќи ги повлече од игра Фабрегас и Азар, а со самото тоа се стави во ситуација да нема право на измена доколу му се повреди некој играч во продолжение. Италијанецот секако доби прашање на оваа тема од страна на англиските новинари, а Конте образложи дека неговата одлука се должи на преголемата замореност која ја видел во лицата на двајцата играчи. – Ги погледнав Азар и Фабрегас во лицето и видов дека тие се многу, многу изморени. Не сакам да ...
| | веќе видена | слични

Челси и Арсенал пред неколку дена одиграа навистина доста разочарувачки меч во полуфиналето во Карабао купот, а со оглед на тоа што не беше воопшто возбудливо на теренот, најинтересниот момент пристигна од тунелот на „Стемфорд Бриџ“, односно мистериозното дошепнување кое го имаше Антонио Конте до Алексис Санчез. Англиските камермани го уловија моментот кога менаџерот на Челси му дошепнува нешто на големата чилеанска ѕвезда која дербито го започна од клупата за резерви, но денеска Конте ја стави во втор план оваа ситуација, образложувајќи дека не му кажал ништо посебно и дека не му испратил никаква понуда за да дојде во неговиот тим. – Му реков само здраво и тој учтиво ми возврати. Немаше ништо повеќе и нема потреба да се прават приказни од ова. Тој е фантастичен играч и добро знае дека го сакав во мојот Јувентус кога се обидовме да го купиме од Удинезе. Тогаш тој одлучи да замине за Барселона, не кријам дека многу го почитувам како играч, па ова беше одлична шанса да го поздравам, – открива Конте, кој во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Челси и Арсенал одново ги одмерија силите во едно жестоко лондонско дерби, но како и на натпреварот во Премиер лигата без извесно време, првиот полуфинален дуел во Карабао купот заврши без победник, со тоа што овојпат играчите заборавија дека треба да постигнуваат голови. Ако на мечот во Премиер лигата беа постигнати четири гола и до последен момент се водеше беспоштедна битка за гол повеќе, оваа вечер на „Стемфорд Бриџ“ бевме сведоци на едно скромно фудбалско издание во кое во прв план се најде ВАР технологијата. Сепак дуелот заврши со спорна ситуација која предизвика бура од реакции кај Арсен Венгер и кај навивачите на Арсенал. Видео асистенцијата за првпат се испроба во Англија во полуфиналните дуели во Карабао купот, а иако вчера беше тестирана дури трипати, во сите три наврати конечна беше првичната одлука на судијата Еткинсон. Арсенал на крајот успеа да го оствари тоа по што дојде на гостувањето кај Челси, па сега со резултат 0:0 ќе го пречека ривалот на „Емирејтс“ каде ќе се одлучи кој тим ќе игра во ...
| | веќе видена | слични

Без голови и без победник заврши првата полуфиналната пресметка помеѓу Челси - Арсенал во рамките од Лига купот одиграна на Стемфорд Бриџ. Комбинираните состави на двете екипи не донесоа кој знае каков фудбал и во голема мера не ги исполнија очекувањата, особено по ремито (2-2) во Премиер лигата. Најмногу внимание во полуфиналето привлекоа одлуките на Мартин Еткинсон кои ги донесе со ВАР технологијата која дебитираше во англискиот фудбал. Одлуката за пласман во финалето ќе падне на Емирати во реваншот кој е закажан за 26 јануари.
| | веќе видена | слични

Од вечерашното лондонско дерби меѓу Челзи и Арсенал во рамките на полуфиналето од Лига Купот се очекуваше многу, да се повтори барем дел од претходниот натпревар на овие две екипи, но на крајот актерите на дербито не понудија многу, па мечот заврши без голови. Патникот во финалето од Лига Купот ќе се бара по реваншот кој ќе се игра на „Емирати“, а сигурно е дека овој резултат повеќе им одговара на „Топчиите“. Арсен Венгер на овој натпревар настапи со комбиниран состав, без Санчез, Озил и Чех во тимот, па јасно е дека францускиот стручњак е повеќе задоволен од исходот на мечот, отколку неговиот колега на спротивната страна Антонио Конте, кој со најсилен состав настапи на вечерашното дерби. Челзи се обидуваше да дојде барем до минимална победа, но вечерва избраниците на Конте немаа лек за одбраната на гостите. Арсенал своите шанси ги чекаше од противнапади, но гостите не се закануваа премногу кон голот на Куртоа. Челзи доминираше во натпреварот и имаше повеќе обиди, но за нивна несреќа, ќе мораат да бараат ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската видео-технологија (ВАР) донесе контроверзи во уште еден англиски меч во кој се користеше – првиот полуфинален меч од Лига купот меѓу Челси и Арсенал, кој заврши без голови на „Стемфорд бриџ“. Арсен Венгер и навивачите на „топчиите“ остана исфрустрирани откако по стартот на Виктор Мозес над Ејнсли Мејтленд-Најлс не беше досуден пенал туку само слободен удар. Судијата Мартин Еткинсон по интервенциите на играчите на Арсенал ја консултираше ВАР технологијата, но заклучи дека бил во право. Ова дефинитивно го налути Венгер, кој неодамна беше повикан пред Фудбалската асоцијација (ФА) да одговара по расправијата со судијата Мајк Дин за досудениот пенал во финишот на 1:1 ремито со Вест Бром за што доби казна од три меча. Дуелот на „Стемфорд бриџ“ заврши без голови така што патникот во финалето ќе се одлучува на реваншот на 24 јануари.
| | веќе видена | слични

Објавени се официјалните состави за мечот меѓу Челзи и Арсенал во рамките на Лига Купот. Првиот натпревар од полуфиналето во Лига Купот помеѓу Челзи и Арсенал се игра вечерва од 21:00 часот, а познати се составите на двете екипи. Антонио Конте се одлучи да настапи во најсилен состав на денешниот натпревар, додека впечаток е дека Арсен Венгер се „откажува“ од Лига Купот, бидејќи настапува со комбиниран состав на првиот натпревар, со оглед на тоа дека пред се во тимот ги нема Алексис Санчез, Месут Озил и Петр Чех. Челзи (3-5-2): Куртоа – Аспиликуета, Кристенсен, Ридигер – Мозес, Фабрегас, Канте, Дринквотер, Алонсо – Азар, Мората. Арсенал (3-4-2-1): Оспина – Чемберс, Мустафи, Холдинг – Мајтланд Нилс, Белерин, Џака, Вилшир – Велбек, Ивоби – Лаказет.
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме продори на топли воздушни бранови од ...
сите 196 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добри вести за Челси: Азар „фит“ за дуелот со Арсенал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: