Конкурсот за наградите „Јован Котески“ и „Крсте Чачански“ отворен до 20 април

Крајниот рок за испраќање трудови на распишаниот конкурс за наградите „Јован Котески“ за необјавена поетска збирка и „Крсте Чачански“ за необјавена збирка кратки раскази е 20 април. Конкурсот го распишаа здужението за литература, култура и наука „Бран 2010“ и списанието „Бранувања“. Поетската збирка треба да содржи најмногу 50 песни, а секоја песна да не биде подолга од 30 стихови. Расказите не треба да бидат подолги од 100 реда (три страници новинарски проред) и да имаат наративна форма. Ракописите во четири примероци отчукани на Times New Roman или Arial со македонска поддршка, и снимени на цеде треба да се испратат на адреса: „Бранувања“, ул. „Нико Нестор“ 22, 9300 Струга, со назнака: конкурс за наградата „Јован Котески“ односно „Крсте Чачански“ или на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите и Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 162 | | | веќе видена

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме ...
сите 202 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конкурсот за наградите „Јован Котески“ и „Крсте Чачански“ отворен до 20 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: