Општината донесе Локален акциски план за домување, урбанистичко планирање и комунална инфраструктура за ромската заедница

19.04.2018 Општина Кочани во соработка со ромските здруженија изработи плански документ во кој на хартија ги стави најважните прашања и проблеми што треба да се решаваат во наредниот период, а со што ќе се подобри инклузивноста и социјалната состојба на ромската етничка заедница кај нас. Изготвувањето на Локалниот акциски план и неговото донесување е од голема важност, затоа што е претставува почетна тоќка од која ќе може да се преземаат конкретни чекори за решавање на сите отворени прашања. Планот има три програми, односно во него се вклучени домувањето, урбанистичкот планирање и комуналната инфраструктура особено онаа што конкретно се однесува на оваа заедница во општината.
| | веќе видена | слични

Министерството за образование и наука објави конкурс за привремено ангажирање на 20 образовни медијатори Роми во 16 општини во Република Македонија за учебната 2017/2018 година. Право да аплицираат на Конкурсот за образовни медијатори имаат невработени лица од ромската етничка заедница од следните општини: Шуто Оризари, Карпош, Ѓорче Петров, Чаир/Центар, Тетово, Гостивар, Кичево, Дебар, Битола, Прилеп, Куманово, Штип, Кочани, Виница, Делчево и Берово. Според критериумите во конкурсот, медијаторите ќе биде потребно да имаат најмалку четиригодишно средно образование, развиени комуникациски и компјутерски вештини, искуство од работа на терен со ромската заедница, препознатливост во заедницата во која ќе работи и одлично познавање на македонскиот јазик. За ангажманот на ромските образовни медијатори хонорарот месечно ќе изнесува 12,500 денари бруто за ангажман од седум месеци во текот на 2018 година. Улогата на образовниот медијатор е да помогне при вклучувањето на ромските деца во основното образование, да ...
| | веќе видена | слични

Египќанско ромските организации од Македонија и Албанија, потпишаа меморандум за културно просветна соработка. Првиот состанок на овие организации се одржа во Охрид. Претседателот на здружението на охридските роми Нијази Таип, изјави дека ова е само еден почекток на соработка на крајезерските градови, кој понатака ќе се прошири и во останатите општини во нашата и соседната земја. „ Имаме заеднички проекти, пример ќе се договориме за заеднички настап на Охридско лето, ќе ги презентираме носиите на Албанија и нашата, па планираме со играорните групи да размениме некои приредби, да одиме во Елбасан, и така некаде ќе настапуваме заеднички, некаде посебно “ Демир Далип од здружението на Египќани на Охрид позитивно гледа на една ваква соработка за која е потпишан и меморандум помеѓу македонските и албанските невладини организации на Роми и Египќани. „ Дојдовме до заклучок дека нема никакви елементи да се сретнуваме со стереотипите, нив ги оставаме во минатото, тоа е и лајт мотивот каде што имаме еден наш гостин ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општината донесе Локален акциски план за домување, урбанистичко планирање и комунална инфраструктура за ромската заедница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: