Коњак

Добар коњак се прави долго време и воопшто не е евтин. Во прилог ви даваме четири видови на коњак кој што вреди да ги пробате. Проблемот со коњакот е: што за 20 евра можете да пиете квалитетен бурбон, за 40 евра можете да пиете шкотско виски од една слад старо 18 години, а цената на коњакот започнува од 50 евра. Не дека мазен, богат и балансиран коњак нема за помалку од 50 евра, но не постои сигурен начин кој ќе покаже кои се тие, не би требало да фрлите пари за нешто што не можете да го вкусите а притоа треба да бидете спремни за разочарување. Не дека французите се алчни или барем не се повеќе алчни од сите други. Коњакот едноставно е скап за правање. Се за почнува со вино, се разбира во неговата најдбора форма. Потоа се дестилира, не релативно мал процент на алкохол, на старовремски начин (и доста неефикасен) казански стил. Потоа следи процесот на стареење, во буриња направени скап француски даб. Потребни се осум години младиот дестилат да ги изгуби острите рабови и со сигурност да омекне, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коњак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: