Македонија - Социјалдемократите не подготвувале спектакл

Социјалдемократите в недела на конгресот во Битола ќе гласаат за доверба на лидерот Бранко Црвенковски, а ќе го разгледуваат и извештајот од анализата на изборните резултати. Од партијата информираат дека 709 делегати на конгресот ќе гласаат тајно и дека не очекуваат промени во ставовите од заклучоците што се усвоија на седницата на централниот одбор. Имено, ЦО на СДСМ реши дека Црвенковски не треба да се повлече од функцијата лидер на партијата бидејќи изборниот резултат, споредено со изборите во 2008 година, бил многу подобар, односно на контото на СДСМ легнале плус 150.000 гласови. Со став за сериозна анализа на изборните резултати, во јавноста излезе единствено Владо Бучковски, кој нарекувајќи ги дел од своите сопартијци мерачи на аплаузи, порача дека сега е вистинскиот момент да се направи вистинска анализа на состојбите во партијата, нешто што недостигало во 2006 година и во 2008 година кога тој и Радмила Шекеринска се повлекоа од функцијата лидер на партијата. Ваквата порака на Бучковски беше отфрлен ...
| | веќе видена | слични

Во Домот на културата во Битола денес точно напладне ќе се одржи 13-от Конгрес на СДСМ. На Конгресот на најголемата опозициска партија освен отчет за изборниот резултат, ќе го означи и почетокот на подготовките за новата партиска стратегија, која ќе треба да биде решение за надминување на моменталниот јаз од 70 илјади гласови во споредба со ВМРО- ДПМНЕ. Партијата која на чело го има лидерот Бранко Црвенковски, во изминатите години воспостави таква пракса, што поразениот лидер ќе треба да си замине од функцијата, што овој пат нема да се случи. Според проценките на партијата, состојбата во СДСМ по неколкугодишната криза, е конечно консолидирана.
| | веќе видена | слични

Битола, 3 јули – Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе одржи постизборен Конгрес што е редовна постапка согласно нивниот Статут, на кој ќе се гласа доверба на актуелното раководство. На 13. Конгрес на СДСМ, во центрот за култура во Битола, се очекува да пристигнат над 700 делегати од целата држава. Конгресот е закажан како епилог од Централениот Одбор на партијата кој се одржа на 16 јуни, каде покрај анализата за исходот од парламентарните избори беше најавено дека претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски останува лидер на партијата. Речиси сигурно е дека, според внатрепртиски извори, делегатите на конгресот ќе дадат огромна подршка на актуелното раководство. /
| | веќе видена | слични

По повод одржувањето на 13-тиот конгрес на СДСМ, во центрот за култура во Битола, се очекува да пристигнат над 700 делегати од целата држава. Конгресот е закажан како епилог од Централениот Одбор на партијата кој се одржа на 16 јуни, каде покрај анализата за исходот од парламентарните избори беше најавено дека претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски останува лидер на партијата. Она што е извесно, според внатрепртиски извори, е огромната поддршка која делегатите на конгресот ќе им ја дадат на актуелното раководство.
| | веќе видена | слични

Денеска е Денот Д за СДСМ. Да се биде или не. Со Црвенковски или без него ќе одлучува членството на Конгресот кој ќе се одржи во Битола. Делегатите официјално зад затворени врати ќе го разгледаат извештајот за изборите на 5 јуни што го изработи изборниот штаб, а главната точка следува потоа, осносно гласањето за доверба на партиските тела, централниот и извршниот одбор. Извори од СДСМ велат дека делегатите ќе му ја дадат довербата на Бранко Црвенковски и дека нема да има ништо ново и револуционерно на Конгресот кој за СДСМ значи вистинска крстосница помеѓу стариот и веќе гледан филм и толку потребните реформи за оваа партија. Партискиот штаб на околу 700 високи партиски функционери треба да им објасни ставот од извештајот за изборите на 5 јуни во кој е дефинирано дека СДСМ не ги изгуби изборите бидејќи освоил 130 илјади гласови повеќе од 2008 година.Изминатите недели Црвеновскки преку спотови беше потсетуван на неговата изјава од октомври 2009-та година кога јасно порача: - Доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на ...
| | веќе видена | слични

Бранко Црвенковски, човекот што успеа да сплоти над 370 илјади граѓани на една страна, ќе биде реизбран денеска за лидер на СДСМ во Битола. Црвенковски кој се врати некаде на средината на 2009, со 18 пратеници успеа да предизвика предвремени парламтарни избори и да го дигне СДСМ на нозе, кој патем беше во тешка состојба, пред се поради неквалитетниот менаџмент на партијата - но и умешноста на ВМРО ДПМНЕ да ги злоупотребува државните институции за прислушкување, следење и гонење во своја полза. Експертите коментираат дека, изборите сепак поминаа во огромна корист за СДСМ, бидејќи ВМРО ДПМНЕ слично како Милошевиќ се користеше со сите средства влевајќи страв меѓу граѓаните, користејќи ги сите средства на државата, од оние за прислушкување до оние за укинување на социјално. Убедените се аналитичарите дека победата на ВМРО-ДПМНЕ беше пирова. Нивната убеденост се должи на тоа што денес тие ВМРО-ДМНЕ ја гледаат како Социјалистичката партија. Тие сметаат дека оваа победа на ДПМНЕ, не е само на штета на ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески На утрешниот конгрес на СДСМ во Битола, пред делегатите, прелиминарниот извештај за резултатите од изборите. Политичките аналитичари коментираат дека лидерот на Социјадемократите Црвенковски ќе ја добие подршката и натаму да ја води партијата. Владо Бучковски кој сега е само член на Дипломатскиот Совет, со ставот дека е потребна дебата не само во СДСМ, туку во целото општество за состојбите во најголемата опозициска партија, бидејќи како што вели во интервју за Дневник, евидентно е оти има страв кај сопартијците за отворен дијалог и анализи. “Кога видов уште при првата недела дека нема оставки од оние што сметам дека требаше да ја понесат одговорноста за изборниот неуспех, ми стана јасно како ќе се одвиваат работите.На крајот и Црвенковски,кој веројатно по изборите ја оставаше дилемата дали како личен чин да поднесе оставка или не,по разговорите со видни членови реши да не го стори тоа.Оттука,не очекувам нешто да се смени на Конгресот“, вели за Дневник, Бучковски. Дециден е дека СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на утрешнот пост-изборен Конгрес на СДСМ јасно е само едно, Бранко Црвенковски останува лидер на опозицијата. 150.000 гласа плус што партијата ги освои во однос на претходните избори, трикратно намалувајќи ја предноста на ВМРО-ДПМНЕ. Од 200.000 на 70.000 разлика, се повеќе од доволен аргумент, во овие услови, околу 700-тината делегати да немаат дилема, помеѓу Бранковото - "следете ме или сменете ме" да го одберат првото, па дури и на тајно гласање, какво што ќе биде утрешното во Битола. Еден од ретките што јавно не согласува со ставот дека "чесниот пораз е успех", е поранешниот лидер, Владо Бучковски. Смета дека во најмала рака, одговорност треба да понесе шефот на кампањата, Андреј Петров, бидејќи партијата ја изгубила контролата на изборниот ден. „Очекувам пред се сериозна расправа, тоа му недостасува на СДСМ, му недостасува сериозна анализа и само критика. Јас и досега очекував да дел од раководството пред се шефот на изборниот штаб, почувствува самиот да понесе дел од одговорноста за лошиот ...
| | веќе видена | слични

Текот на конгресот ќе биде зад затворени врати, а изјави ќе следуваат по неговото завршување. На Конгресот ќе гласаат 709 делегати. Се очекува по пат на тајно гласање да го реизберат Бранко Црвенковски за лидер на партијата. Ќе се разгледа и извештајот од анализата на резултатите од парламентарните избори на 5 јуни. На неодамна одржниот Централен Одбор на партијата, раководството изрази задоволство од постигнатиот изборен резултат и не побара одговорност од лидерот.
| | веќе видена | слични

Утре во Домот на културата во Битола, со почеток во 12 часот, ќе се одржи 13. Конгрес на СДСМ, информира партијата во официјалното соопштение кое што пристигна пред малку. Текот на конгресот ќе биде зад затворена врата, а изјави ќе следуваат по неговото завршување. На Конгресот 709 делегати се очекува по пат на тајно гласање да го реизберат Бранко Црвенковски за лидер на партијата. Освен тоа ќе се разгледа извештајот од анализата на резултати од парламентарните избори на 5 јуни. СДСМ освоија 32 отсто од гласачкото тело, односно 368.496 гласови, додека ВМРО-ДПМНЕ освои 438.138 гласови. Најголемата опозициска партија на неодамна одржаната седница на Централниот одбор, донесе заклучок дека овој изборен резултат, споредено со предвремените парламентарни изборите во 2008 година, бил многу подобар, затоа што СДСМ освои плус 150.000 гласови. МА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на Владата на Северна Македонија ги опиша Малтешаните како „криминалци" во телефонскиот разговор што протече во јавноста и што ја потресе ...
сите 44 | | | веќе видена

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и ...
сите 169 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Социјалдемократите не подготвувале спектакл

Од:
До кого (е-маил):
Порака: