На конференција се собраа 1,8 милијарди евра за помош за поплавите на Балканот

Парите од конференцијата ќе се користат за поддршка на Србија и на Босна и Херцеговина. Во другите бизнис-вести: Европската банка за обнова и развој одобри кредит за Албанската агенција за осигурување на депозити (АЗОД). Преживеаните животни бараат суво место меѓу автомобилите и тракторите близу поплавена фарма во селото Домаљевац. [АФП] На донаторска конференција во Брисел се собраа 1,8 милијарди евра за поддршка на заздравувањето на Србија и на Босна и Херцеговина (БиХ) од полавите во мај. Од сумата, речиси 810 милиони евра ќе бидат за БиХ, а останатите 995 милиони ќе бидат за Србија. Европската комисија препорача Србија да ја сопре изградбата на гасоводот „Јужен тек“ додека не е целосно во согласност со европските закони, напиша дневниот весник „Политика“. Комисијата забележа дека не е против проектот, но дека е против начинот на кој се изведува проектот. Словенија се рангира на 28. место во светот - највисоко е рангирана во регионот - во Глобалниот индекс за иновации за оваа година. Рангирањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На конференција се собраа 1,8 милијарди евра за помош за поплавите на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: