Чарлс Најдих на Охридско лето

2 копии

Скопје - Со голема возбуда го очекуваме доаѓањето на големиот мајстор на кларинет, Чарлс Најдих, кој во светот претставува голема атракција и е навистина ретка можност да се види на овие простори. Огромна чест ми претставува тоа што, и покрај сите активности/преполната агенда, уметникот прифати да дојде во Охрид, макар и на неколку часови а не денови, само за да не почести со свој настап, се вели во писмена изјава на на музичкиот селектор на Охридско лето проф. Гордана Јосифова Неделковска. - Комуникацијата со Чарлс Најдих околу неговото доаѓање на фестивалот Охридско лето беше привилегија за мене особено што се одвиваше без посредство на неговиот менаџмент. Со задоволство ја прифати поканата заради љубовта кон Македонија и тоа беше единствениот мотив на уметникот и покрај сите други услови, пред се` финансиски, кои не соодветствуваат на стандардите на еден ваков уметник од светски ранк. Покрај тоа што е врвен уметник, Најдих постојано е ангажиран како предавач на факултетите и мастер класите ширум светот, ...
| | веќе видена | слични

Вчеравечер во црквата Света Софија, во рамки на фестивалот Охридско лето, публиката имаше можност да присуствува на уште еден несекојдневен настан кој уште долго ќе се памети- настапот на кларинетистот Чарлс Најдих, за кој може да се каже дека ќе го одбележи не само 51- то издание на фестивалот Охридско лето, туку и севкупната фестивалска историја. Света Софија беше исполнета со домашна и странска публика, но најмногубројни беа македонските кларинетисти, професори и студенти, за кои присуството на овој концерт, како што и самите изјавија, е голема чест, празник за душата, но и голема лекција. Чарлс Најдих ја плени публиката со неговата мајсторска изведба, убавината и племенитоста на неговиот тон, како и беспрекорното и бравурозно техничко владеење на инструментот. Посебно инспиративно беше кога маестрото изведе своја композиција посветена на цунамито во Јапонија. Публиката го награди со силни и долги аплаузи, а маестрото, и покрај долгиот и захтевен програм, подари и бис со прекрасна изведба на една ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите кларинетисти во моментов во светот, Чарлс Најдих, синоќа настапи во катедралната црква Света Софија во рамките на 51 издание на фестивалот „Охридско лето“. Чарлс Најдих, од критичарите не случајно е наречен мајстор на својот инструмент, но и многу повеќе. Тој е и исткакнат музички педагог, диригент и композитор. Постојано е ангажиран како предавач на факултетите и мастер класите ширум светот, вклучително најпознатите школи “Juilliard“, “Manhattan“ и „Yale“, Queens College на Универзитетот во Њујорк, Академијата „Сибелиус“, Универзитетот во Мичиген. Воедно, најважната причина за љубовта на Најдих кон Македонија е фактот што во неговата класа дипломирале/магистрирале двајца наши македонски кларинетисти, Исмаил Лумановски и Васко Дуковски, кои живеат и успешно делуваат во Њујорк. Чарлс Најдих се вбројува меѓу водечките светски изведувачи на дувачки инструменти. Критичарите го нарекуваат „мајстор на својот инструмент и повеќе од кларинетист“. Најдих активно настапува како солист и камерен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште еден уметник од светската музичка елита ексклузивен гостин на „Охридско лето“. Вечерва од 21 часот во Света Софија целовечерен концерт на можеби најдобриот кларинетист во светот Чарлс Најдих, кого критичарите не случајно го нарекуваат мајстор на својот инструмент, но и многу повеќе, оттаму што маестро Најдих е и исткакнат музички педагог, диригент и композитор. Најдих кој прв пат е во Македонија, на прес-конференцијата по повод неговиот денешен настап на „Охридско лето“, изрази задоволство што има можност да биде дел од нашата најпозната музичко-сценска манифестација, за која слушнал и од Исмаил Лумановски и Васко Дуковски, двајцата македонски кларинетисти кои дипломирале во неговата мастер-класа. - Отсекогаш сум сакал да настапувам во овој дел од светот. Огромно задоволство ми претставува тоа што ќе настапувам тука. Можеби најголема заслуга за доаѓањето во Македонија се препораките на моите двајца студенти Лумановски и Дуковски, кои ми порачаа да дојдам. И еве тука сум, рече маестро Најдих. Големиот ...
| | веќе видена | слични

Во црквата Св. Софија со почеток во 21 часот денеска во рамките на Охридско лето ќе настапи светски познатиот кларинетист Чарлс Најдих со пијано придружба од Кацура Мицумото од Јапонија. Музичкиот селектор на Охридско лето, Гордана Јосифова Неделковска, потенцира дека ова е ретка можност за публиката да го види големиот мајстор на кларинет, Чарлс Најдих, кој во светот претставува голема атракција. Тој ја прифати поканата да гостува и покрај малите финансиски средства кои може да му ги понуди нашата земја, а единствениот мотив е љубовта кон Македонија поттикната од двајцата македонски кларинетисти кои дипломирале во неговата класа, Исмаил Лумановски и Васко Дуковски. Покрај тоа што е врвен уметник, Најдих постојано е ангажиран како предавач на факултетите и мастер класите ширум светот, вклучувајќи ги и најпознатите школи „Juilliard“, „Manhatten“, „Yale“ Универзитетот во Њујорк и други. Тој се вбројува меѓу водечките светски изведувачи на дувачки инструменти. Критичарите го нарекуваат мајстор на својот ...
| | веќе видена | слични

И покрај сите активности, преполната агенда, уметникот прифати да дојде во Охрид, макар и на неколку часови, а не денови, само за да не почести со свој настап, вели музичкиот селектор Гордана Јосифова - Неделковска Поранешниот амбасадор на САД во Македонија Филип Рикер и неговата сопруга Солвеј Рикер ќе останат запаметени и по добриот вкус за музика. Тие знаеле и да патуваат специјално само за да слушнат добар концерт, а меѓу таквите е и оној на кларинетистот Чарлс Најдих со Оркестарот од Минесота. Токму вечерва (21 ч.) овој уметник ќе свири на "Охридско лето", во црквата Св. Софија". Врвниот светски музичар е познат и како предавач на најпознатите школи како "Џулијард", "Менхетн" и "Јејл", а кај него учеле и македонски кларинетисти. "Најважната причина за љубовта на Најдих кон Македонија е фактот што во неговата класа дипломирале или магистрирале двајца наши македонски кларинетисти, Исмаил Лумановски и Васко Дуковски, кои живеат и успешно делуваат во Њујорк", вели музичкиот селектор на "Охридско лето", ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чарлс Најдих на Охридско лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: