Отворено годинешното „Скопско лето“, ќе има над 50 содржини до 31 јули

Со концерт на Дадо Дганит, позната пејачка и член на Националниот театар на Израел „Хабима“ и познатата израелска флејтистка Зер Авив, вчера вечер во Македонската филхармонија беше отворен фестивалот „Скопско лето 2018“. Дирекцијата за култура и уметност-Скопје го организира нејзиното гостување со поддршка од Амбасадата на Израел во Македонија, а со концертот се одбележуваат 70 години независност на Израел. Публиката ја поздрави и се обрати израелскиот амбасадор Дан Оријан, а фестивалот за отворен го прогласи градоначалникот на Град Скопје. Од денес, кога на програмата е првата театарска изведба („Крал Ричард Трети“) со гостувањето на „Гавела“ од Загреб во МНТ, „Скопско лето“ ќе продолжи со програмските содржини кои традиционално траат до 31 јули. Во 40-те фестивалски дена најавени се околу 50 настани - театарски претстави, концерти од различни жанрови, програми за деца, десетина изложби со домашни и со ликовни уметници од странство, промоции на книги, а од 12 јули во Сули ан ќе ја има и редовната филмска ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во рамки на „Скопско лето“ се најавени изведбата на куклената претстава „Тоби“ на Театарот за деца и младинци, претставата „Дух“ во МНТ, како и концерт во Музеј на Град Скопје. „Тоби“ е направена по текст на Флоријан Зденек, а во адаптација и режија на Драгослав Тодоровиќ од Белград. Претставата премиерно беше изведена во април, а по повод поставувањето режисерот Тодоровиќ изјави дека текстот е интересен за најмалите, но и за адолесцентите бидејќи тие се најнезадоволни кога доаѓаат во нивните „луди“ години, кога ништо не им се допаѓа на нивното тело. На „Скопско лето“ вечер во МНТ од 21 часот ќе се игра претставата „Дух“ од Дејан Дуковски во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, која вчера од технички причини беше одложена за денес. Од 20 часот во Музеј на Град Скопје е концертот на виолинистот Даниел Мојсовски, ученик во ДМУБЦ „Илија Николовски-Луј“, и пијанистката Весна Ангелова-Христов, која од 2000 е професор по пијано во средното музичко училиште, а од 2007 и надворешен член на Македонската ...
| | веќе видена | слични

Претставата премиерно беше изведена во април, а по повод поставувањето режисерот Тодоровиќ изјави дека текстот е интересен за најмалите, но и за адолесцентите бидејќи тие се најнезадоволни кога доаѓаат во нивните „луди“ години, кога ништо не им се допаѓа на нивното тело. Марија Ѓорѓијовска го игра ликот на кучето Тоби и пораката, според неа, е  да бидеш таков каков што си, онака како што те создала природата. Во „Тоби“ играат и Катарина Илиевска Силјановска, Винета Дамческа Мојаноска, Ана Левајковиќ Бошков и Мики Анчевски. Креацијата на куклите, костимите и сценографијата е на Ирина Сомборац од Белград, со помош на Кирил Василев и Љубица Велкова. Видеоанимацијата е на Емил Петро, а композитор е Виктор Апостолоски.  На „Скопско лето“ вечер во МНТ од 21 часот е и претставата „Дух“ од Дејан Дуковски во режија на Срѓан Јаниќијевиќ,  која вчера од технички причини  беше одложена за денес. Од 20 часот во Музеј на Град Скопје е концертот на виолинистот Даниел Мојсовски, ученик во ДМУБЦ „Илија Николовски-Луј“, и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На „Скопско лето“ вечер од 19 часот е изведбата на куклената претстава „Тоби“ на Театарот за деца и младинци, по текст на Флоријан Зденек, а во адаптација и режија на Драгослав Тодоровиќ од Белград. Претставата премиерно беше изведена во април, а по повод поставувањето режисерот Тодоровиќ изјави дека текстот е интересен за најмалите, но и за адолесцентите бидејќи тие се најнезадоволни кога доаѓаат во нивните „луди“ години, кога ништо не им се допаѓа на нивното тело. Марија Ѓорѓијовска го игра ликот на кучето Тоби и пораката, според неа, е да бидеш таков каков што си, онака како што те создала природата. Во „Тоби“ играат и Катарина Илиевска Силјановска, Винета Дамческа Мојаноска, Ана Левајковиќ Бошков и Мики Анчевски. Креацијата на куклите, костимите и сценографијата е на Ирина Сомборац од Белград, со помош на Кирил Василев и Љубица Велкова. Видеоанимацијата е на Емил Петро, а композитор е Виктор Апостолоски. На „Скопско лето“ вечер во МНТ од 21 часот е и претставата „Дух“ од Дејан Дуковски во режија на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претставата „Дух“ на Македонскиот народен театар, која вечерва требаше да биде изведена во рамки на „Скопско лето“, од технички причини е одложена за утревечер од 21 часот за кога ќе важат и билетите, соопшти Дирекцијата за култура и уметност-Скопје по известувањето од МНТ. Премиерата на „Дух“ беше во април годинава. Претставата е според текст на Дејан Дуковски и во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Во актерската екипа се: Гораст Цветковски, Никола Ацески, Емил Рубен, Тања Кочовска, Ивица Димитријевиќ, Тина Трпкоска, Оливер Митковски, Матеа Јанковска, Сашко Коцев, Нина Деан, Јордан Симонов, Тони Михајловски Сценографијата е на Велимир Жерновски, костимограф е Лидија Георгиева, а музиката е на Надежда Рубен, Срѓан Јаниќијевиќ и Ивица Димитријевиќ.
| | веќе видена | слични

Театарската претстава “Дух“ по текст на Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, ќе се изведе утревечер (28 јуни), со почеток од 21 часот, во Македонскиот народен театар, а во рамки на “Скопско лето“. “Секој човек што ќе ја гледа оваа претстава ќе се препознае, ќе ја осети болката и ќе сака да стане дел од решението на проблемот во општеството во кое живееме. Тој проблем е дека сите чувствуваме суштинска неправда, а не гледаме никаков излез. Како да тонеме, а тој момент на немоќ, оваа претстава се обидува да го сруши и да покаже дека можеме да избориме нов пат“, изјави режисерот Јаниќијевиќ за претставата истакнувајќи дека “таа го носи тој анархистички дух да се справиме со таа глобална неправда и да се обидеме да правиме радикални промени“. Во претставата играат Гораст Цветковски, Сашко Коцев, Тања Кочовска, Јордан Симонов, Тони Михајловски, Емил Рубен, Ивица Димитријевиќ, Оливер Митковски, Нина Деан, Тина Трпковска, Матеа Јанковска, Никола Ацевски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Сули ан (Факултетот за ликовни уметности) вечер од 21 часот во рамки на „Скопско лето“ концерт на удирачки инструменти ќе одржи Сара Симоновска. На концертот, насловен „Тапанот се слуша надалеку“, таа ќе изведе дела од Бах, Добри Палиев, Ерик Самут и Вон Маиси. Сара Симоновска (Куманово, 1994), по стапките на својот татко, почнала да свири тапани на четири години. Средно музичко образование почнала во „Илија Николовски-Луј“, но матурирала на Interlochen Arts Academy во Мичиген, САД, по добиена целосна стипендија. Во 2014 се запишала на студии на Универзитетот во Флорида. Учела ударни инструменти од многу професионалци, има учествувано на голем број натпревари низ светот и добила награди во Мичиген, Флорида, во Бугарија и на натпревар во Скопје. Постдипломските студии по ударни инструменти Симоновска ќе ги продолжи во Охајо, САД.
| | веќе видена | слични

Вечерашниот концерт на Сара Симоновска, кој треба да се реализира во рамките на Скопско лето, поради најава на невреме и дожд, наместо во Сули ан, ќе се одржи во Фоајето на Македонската Опера и Балет, со почеток во 21 часот, информираат од Дирекција за култура и уметност на Скопје. На концертот, насловен „Тапанот се слуша надалеку“, таа ќе изведе дела од Бах, Добри Палиев, Ерик Самут и Вон Маиси. Сара Симоновска (Куманово, 1994), по стапките на својот татко, почнала да свири тапани на четири години. Средно музичко образование почнала во „Илија Николовски-Луј“, но матурирала на Interlochen Arts Academy во Мичиген, САД, по добиена целосна стипендија. Во 2014 се запишала на студии на Универзитетот во Флорида. Учела ударни инструменти од многу професионалци, има учествувано на голем број натпревари низ светот и добила награди во Мичиген, Флорида, во Бугарија и на натпревар во Скопје. Постдипломските студии по ударни инструменти Симоновска ќе ги продолжи во Охајо, САД.
| | веќе видена | слични

На концертот, насловен „Тапанот се слуша надалеку“, таа ќе изведе дела од Бах, Добри Палиев, Ерик Самут и Вон Маиси. Сара Симоновска (Куманово, 1994), по стапките на својот татко, почнала да свири тапани на четири години. Средно музичко образование почнала во „Илија Николовски-Луј“, но матурирала на Interlochen Arts Academy во Мичиген, САД, по добиена целосна стипендија. Во 2014 се запишала на студии на Универзитетот во Флорида.  Учела ударни инструменти од многу професионалци, има учествувано на голем број натпревари низ светот и добила награди во Мичиген, Флорида, во Бугарија и на натпревар во Скопје. Постдипломските студии по ударни инструменти Симоновска ќе ги продолжи во Охајо, САД.
| | веќе видена | слични
3 копии

На програмата на „Скопско лето“ вечер е претставата „Партија реми“ на Драмски театар-Скопје која премиерно беше изведена пред два месеца. Режисер е Виолета Џолева, а улогите ги играат Ѓокица Лукаревски и Маја Вељковиќ-Пановска. Прашањето што го поставува „Партија реми“ е дали е животот среќа или стратегија, а делењето карти е метафора за шансите што ги користиме или не во животот. Текстот е на американскиот драмски автор Доналд Ли Кобурн, кој за него добил Пулицерова награда во 1978 година. Според Џолева, текстот е едноставен, но суптилен и со длабока филозофија за животот и порака дека секој ден ни носи ново делење на картите. Сценографијата е на Доротеа Ѓорѓиевска, костимограф е Лидија Георгиева, а изборот на музиката е на режисерката Џолева.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворено годинешното „Скопско лето“, ќе има над 50 содржини до 31 јули

Од:
До кого (е-маил):
Порака: