Македонија - Компромисот боли, но е неизбежен

Одложувањето на решението на спорот за името е на штета на Македонија, која поради тоа не може да си го заземе своето заслужено место во НАТО и во ЕУ и затоа спорот мора да се надмине итно. Тоа е пораката на американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Томас Кантримен, кој завчера на глобалната конференција што Обединетата македонска дијаспора ја организираше во Вашингтон порача дека решението не смее да го загрози идентитетот на Македонците. - Токму сега е времето да се реши спорот. Се чини дека не е праведно процесот на македонската евроатлантска интеграција да биде цврсто поврзан со тоа емотивно прашање. Но, праведно или не, реалноста на таа поврзаност е неизбежна. Мора да се справиме со светот каков што е. Неуспехот да се реши тоа и штети на Македонија. Ја спречува да го достигне своето заслужено место во НАТО и во ЕУ и времето да се реши прашањето е токму сега - вели Кантримен. Според него, компромисот може да биде болен, но политичката болка ќе биде привремена. Кантримен ...
| | веќе видена | слични

Кантримен со силна порака до македонската власт Координирани пораки пристигнуваат деновиве од Белата куќа и од американскиот Сенат - Македонија мора брзо да го реши спорот за името со Грција и времето за тој потег е веднаш! “Гласот на Америка“ на македонски јазик пренесува изјава на заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Томас Кантримен, на глобалната конференција што во Вашингтон ја организира Обединетата македонска дијаспора, во која тој вели дека Македонија нема време за чекање. “Се чини дека не е праведно процесот на македонската евроатлантска интеграција да биде цврсто поврзан со ова емотивно прашање. Праведно или не, реалноста на таа поврзаност е неизбежна. Мора да се справиме со светот каков што е. Неуспехот тоа да се реши и штети на Македонија. Ја спречува да го достигне своето заслужено место во НАТО и во ЕУ и времето да се реши прашањето е токму сега“, вели Кантримен. Компромисот може да биде болен, коментира тој, но смета дека политичката болка ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 201 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 219 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Компромисот боли, но е неизбежен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: