Грчки митрополит: Македонија е грчка, дел од Грција е изгубен, разбудете се


Митрополитот Амбросиос на својот блог ги повикува неговите браќа да се разбудат и да ги кренат гласот и тупаницата за во Атина на протестот под мотото ...
| | веќе видена | слични

Познатиот грчки композитор, Микис Теодоракис (93), чиј говор на неделниот митинг во Атина шокираше многумина во Грција, особено кај т.н. левица, пред 21 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Видеоснимка од настапот на Теодоракис со Македонската филхармонија во 1997 година Познатиот грчки композитор Микис Теодоракис пред 21 година настапи заедно со ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот композитор Микис Теодоракис пред 70 години ја испеал химната на ЕАМ – ЕЛАС односно Национално ослободителен фронт на Грција, потсетува историчарот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчкиот композитор Микис Теодоракис го истури својот гнев кон „Скопјаните“ од говорницата на денешниот протест во Атина против зборот „Македонија“ во името на ...
| | веќе видена | слични

„Македонија е грчка“, „Подалеку рацете од Македонија“, скандираа демонстрантите од плоштадот „Синтагма“ во Атина. Грчки иселеник пред демонстрантите со порака ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот композитор Микис Теодоракис во својот најавуван говор на протестот во центарот на Атина повика грчкиот народ да одлучува за прашањето за името, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Говорот на големиот музички композитор е шокантен, пишува Прототема. "Добри Грци, тие се обидоа да ме спречат да зборувам тука - јас се борам со фашизмот во ...
| | веќе видена | слични

Напад врз куќата во која живее познатиот грчки композитор, во близина на Акропол, во Атина, се случил денес кратко по 15:30 часот. Група на анархисти, според ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 241 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 728 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 138 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчки митрополит: Македонија е грчка, дел од Грција е изгубен, разбудете се

Од:
До кого (е-маил):
Порака: