Грчки митрополит: Македонија е грчка, дел од Грција е изгубен, разбудете се


Митрополитот Амбросиос на својот блог ги повикува неговите браќа да се разбудат и да ги кренат гласот и тупаницата за во Атина на протестот под мотото „Македонија е една и е грчка“. – Мои браќа, Македонија е грчка. Дел од Грција е изгубен. Разбудете се! Станете! Кренете го својот глас! кренете ја својата тупаница! Дојдете со нас во Атина! Дојде со нас бесплатно, ние ви нудиме превоз! Мои браќа дојдете во недела на 4-ти февруари во 10 часот да ја продолжиме нашата битка во Атина! Дојдете да ги кренеме нашите гласови со грчкиот народ – пишува Амбросиос. Понатаму тој се повикува на изјавата на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис кој се залага на почитување на одлуката од 1992 година, од состанокот на лидерите на сите грчки политички партии, за неприфаќање на име за северниот сосед со терминот Македонија. – Кога се плашиш да кажеш дека ја сакаш својата татковина и кога – уште полошо, ја продаваш – тоа не е расизам. Кога не се плашиш да кажеш дека ја сакаш земјата и имаш храброст тоа да го извикаш гласно, ...
| | веќе видена | слични

Познатиот грчки композитор, Микис Теодоракис (93), чиј говор на неделниот митинг во Атина шокираше многумина во Грција, особено кај т.н. левица, пред 21 година, во 1997 година, при престојот во Скопје, имаше сосема спротивни ставови за македонско-грчките односи и проблемот со името. Во април 1997 година, пред Теодоракис да дојде и да одржи концерт во Скопје, весникот „Етнос“ откри дека на гробиштата „Бутел“ е погребан легендарниот јунак Јоргос Зорбас, од романот на Никос Казанѕакис “Гркот Зорба“. Во изјава за весникот „Ексусија“ во истата година тој заговараше забрзано затоплување на односите меѓу двете земји. – Зошто, на пример, да не направиме унапредување на односите – царинска унија или федерација? Мислам дека така прашањето на името ќе се надмине и дека односите на двете земји ќе се доведат до ниво на кое името веќе нема да биде важно – рекол тогаш Теодоракис. Концертот „Гркот Зорба“ беше одржан во Македонската опера и балет (МОБ), а присуствуваше македонската политичка елита, заедно со претседателот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Видеоснимка од настапот на Теодоракис со Македонската филхармонија во 1997 година Познатиот грчки композитор Микис Теодоракис пред 21 година настапи заедно со Македонската филхармонија во Скопје. Неговото најпознато дело „Гркот Зорба" во 1997 година беше изведено во тогашниот Македонски народен театар, денешна Македонска опера и балет. На концертот на кој учествуваше Македонската филхармонија, присуствуваше и тогашниот претседател на Македонија, Киро Глигоров и целокупниот државен врв на Македонија. Настанот беше пренесуван во живо од националните телевизии на Македонија и Грција. Дел од тој концерт и денеска е достапен на музичкиот канал Јутјуб:
| | веќе видена | слични

Грчкиот композитор Микис Теодоракис пред 70 години ја испеал химната на ЕАМ – ЕЛАС односно Национално ослободителен фронт на Грција, потсетува историчарот Димитар Љоровски Вамваковски. Денеска тој во Атина фрлаше “дрвја и камења” по левицата која ја обвини за предавство затоа што сака да прифати зборот Македонија да биде дел од решението за името. ЕАМ – ЕЛАС (НОФ, НФ, Ethniko Apeleftherotiko Metopo, скретено ЕАМ, на грчки: Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο), била масовна политичка организација за борба, на целото население на Грција во текот на Втората светска војна, против италијанските, германските и бугарските окупатори. Главна улога во фронтот имала Комунистичката партија на Грција. На многу начини, ЕАМ наликува на југословенскиот АВНОЈ.
| | веќе видена | слични
4 копии

„Македонија секогаш ќе биде грчка. Позицијата на грчкиот народ е цврста и очигледна, но ако владата размислува да стави потпис на договор што го вклучува терминот Македонија, тогаш мора да го праша и грчкиот народ“, порача 93-годишниот грчки композитор Микис Теодоракис. Тој во говорот на протестот во центарот на Атина повика грчкиот народ да одлучува за прашањето за името, критикувајќи го чекорите на владата. Тој ги отфрли критиките дека ги напуштил неговите левичарски ставови и се свртел кон национализмот. „Тоа не е национализам туку патриотизам за одбарана на татковината на на народот“, рече тој. Според него, Македонија со странска поддршка сака да ги прошири своите граници на сметка на Грција. „Генерации скопјани се израснати со оваа идеја. Тие сакаат да влезат во НАТО и во ЕУ со нашиот глас за да можат после да ни се закануваат од позиција на сила“, изјави Теодоракис, предозвикувајќи громогласен аплаус од демонстрантите чиј број, според полицијата бил 140.000, а според рганизаторите дури 1,5 милион.
| | веќе видена | слични

Грчкиот композитор Микис Теодоракис го истури својот гнев кон „Скопјаните“ од говорницата на денешниот протест во Атина против зборот „Македонија“ во името на северниот сосед, барајќи референдум во Грција за тоа. „Македонија беше, е и засекогаш ќе биде грчка. Ако Владата размислува да стави потпис во името на нашата земја, нема сомнение дека таа мора прво да го праша грчкиот народ“, порача главниот говорник на протестот, обвинувајќи го „нелегитимниот“ сосед за територијални претензии кон неговата земја. „Генерации ‘Скопјани’ пораснаа со таа идеја. Тие настојуваат да влезат во НАТО и во ЕУ со нашиот глас, за утре да можат да ни се закануваат од позиција на сила. Користејќи го името Македонија како возило и смешно извртувајќи ги историските настани, тие всушност бараат да ги прошират своите граници на сметка на нашите“, рече 92-годишниот левичар и икона на отпорот против воената хунта во Грција од 1967 до 1974 година, која го стави во затвор. „Ако го дадеме (името – н.з.), ги оставаме вратите отворени за ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот композитор Микис Теодоракис во својот најавуван говор на протестот во центарот на Атина повика грчкиот народ да одлучува за прашањето за името, критикувајќи го чекорите на владата. Грчките медиуми јавуваат дека Теодоракис имал „емотивно обраќање пред стотици илјади Грци на плоштадот Синтагма.„Македонија е и секогаш ќе биде грчка. Позицијата на грчкиот народ е цврста и очигледна, но ако владата размислува да стави потпис на договор што го вклучува терминот Македонија, тогаш мора да го праша и грчкиот народ“, порача Теодоракис.Светски познатиот композитор, сега на 93-годишна возраст, ги отфрли критиките дека ги напуштил неговите левичарски ставови и се свртел кон национализмот.„Тоа не е национализам туку патриотизам за одбарана на татковината на на народот“, рече тој.Теодоракис говореше и за фактот дека повеќето земји во светот ја признале БЈРМ како Македонија, но тоа, рече не треба да ги загрижува.„На крајот нашата одлука ќе го реши прашањето“, порача тој.Според него, Македонија со странска поддршка ...
| | веќе видена | слични

„Македонија е грчка“, „Подалеку рацете од Македонија“, скандираа демонстрантите од плоштадот „Синтагма“ во Атина. Грчки иселеник пред демонстрантите со порака – „Македонија е грчка и единствено грчка“, тие се обидуваат да ја украдат нашата историја. Мора да се бориме, за да знае целиот свет“, рече Алија Сарелис пред парламентот кој допатува од Америка за протестот. Остар говор имаше и грчкиот композитор Микис Теодоракис. Вели, „Добри Грци, тие се обидоа да ме спречат  да зборувам тука – јас се борам со фашизмот во сите негови форми, а пред сè во најопасната форма, левицата“ „Во тежок период за нашата татковина, ние сме повикани да ги третираме овие проблеми заедно како никогаш досега. Јас сум мирен и подготвен. Не дозволувајте да бидете уништени. Мои добри Грци, мои браќа, фашистички расистички терористи анархистички насилници ќе знаете дека нашите патриоти кои владеат со нас, левичарите, собираа потписи и вчера фрлаа бои во мојата куќа за да ме спречат да разговарам со вас на доминантниот собир. Не да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Говорот на големиот музички композитор е шокантен, пишува Прототема. "Добри Грци, тие се обидоа да ме спречат да зборувам тука - јас се борам со фашизмот во сите негови форми, а пред сè во најопасната форма, левицата" Мои добри Грци, мои браќа, фашистички расистички терористи анархистички насилници ќе знаете дека нашите патриоти кои владеат со нас, левичарите, собираа потписи и вчера фрлаа бои во мојата куќа за да ме спречат да разговарам со вас на доминантниот собир. Не да зборувам со зборови тврдоглаво огнени и неразбирливи како што научив да зборувам низ мојот живот и како што ме научивте доминантни грци. Во тежок период за нашата татковина, ние сме повикани да ги третираме овие проблеми заедно како никогаш досега, вели големиот грчки композитор. "Ако се откажеме од нашата позиција, ќе бидеме достојни за нашата судбина", додаде тој. Ова утро добив поетска збирка од Солун и да ви прочитам извонреден пасус "Духот со Талидес од Тучидид, Протагора, трагичната смелост на Темистокла и Колокотрони". Пријатели и ...
| | веќе видена | слични

Откако денес попладне непознати лица го нападнаа неговиот дом во Атина, Микис Теодоракис билн неповреден, со добро здравје и многу поупорен во подготовките за утрешниот митинг, на кој треба да биде главен говорник во одбрана на името Македонија на централниот плоштад Синтагма. Одговарајќи на новинарско прашање околу заканите што ги доби(ва) за да не зборува на митингот, Микис Теодоракис рече: „Смирен сум и подготвен“. На прашањето каква е неговата порака до луѓето, тој рече, „немојте да бидете измамени. Засилете ја волјата, лутината, решителноста и импулсивноста“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчки митрополит: Македонија е грчка, дел од Грција е изгубен, разбудете се

Од:
До кого (е-маил):
Порака: