Американците годинава го почнуваат „оживувањетo на мртвите“


Американските научници оваа година ќе почнат со примена на терапијата чија цел е да ги оживее „мртвите“, односно да ги разбуди пациентите од длабока кома. Американската биомедицинска компанија „Биокварк“ од Филаделфија, верува дека „мозочната смрт не e неповратна“. Директорот на компанијата Ира Пастор го најави почетокот на тестирањето со терапија со матични клетки која до сега воопшто не била применувана. Тоа ќе биде сторено во земја во Јужна Америка, чие име не се открива. Основата на терапијата, односно „враќање на мртвите во живот“ е „ресeтирање“ на мозокот. „Биокварк“ создал комплет инјекции кои може да „ресетираат“, а компанијата не планира почетни тестирања на животни, туку веднаш ќе почнат со луѓето, наведуваат научните портали. Првобитно е планирано експериментот да почне во Индија, но тамошниот Совет за медицински истражувања го блокирал тој план. Првата фаза на тестирањето е наречена „првата човечка неурорегенерација и неурореанимација“,. Станува збор за студија на една група која не е случајно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Научниците го доведуваат концептот "играње со Бог" на сосема друго ниво во Латинска Америка, каде американска компанија планира да тестира револуционерен метод со матични клетки на пациенти не кои мозокот им е мртов, а за кои веруваат дека можат да ги оживеат. Научниците го доведуваат концептот "играње со Бог" на сосема друго ниво во Латинска Америка, каде американска компанија планира да тестира револуционерен метод со матични клетки на пациенти не кои мозокот им е мртов, а за кои веруваат дека можат да ги оживеат. "Bioquark", компанија со седиште во Филаделфија, ја разбранила јавноста минатата година, кога најавиле дека веруваат дека смртта на мозокот може да се победи. Повеќето земји бараат лицето да доживее целосно и неповратно губење на функциите на мозокот, што во суштина значи дека мозокот е целосно мртов, за да го прогласат за официјално мртво. Меѓутоа, директорот на "Bioquark", Ира Пастор, вели дека неговата компанија развила инекции кои можат да го реставрираат мзокот и ефикасно да ги вратат луѓето ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 84 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американците годинава го почнуваат „оживувањетo на мртвите“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: