Недоволна искористеноста на финансиската поддршка за компаниите

5 копии

Македонските компании се уште малку ја користат финансиската поддршка што им е на располагање поради слабата информираност, несоодветноста на програмите и недоволниот институционален капацитет за нивно имплементирање, беше речено денеска во Сојузот на стопанските комори (ССК). ССК во соработка со швајцарската ИМЕ Програма за зголемување на пазарната вработеност на прес-конференција го промовира ажурираниот Каталог во кој се сублимирани сите типови финансиска поддршка за компаниите што ги нудат државните институции, банките, штедилниците, граѓанскиот и приватниот сектор. Каталогот ќе биде дистрибуиран до сите членки на ССК, но и јавно објавен на веб-страницата на Сојузот за да можат да го користат сите компании од македонскиот бизнис сектор. Содржи 23 понуди од владини институции, 17 банки и штедилници, како и 14 видови бизнис поддршки од граѓанскиот и приватниот сектор. -Слабиот пристап до финансии и до бизнис услуги е основна пречка за развој на фирмите, истакна заменик шефот во Швајцарската амбасада Стефан ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) Данела Арсовска и претседателот на претставништвото на Француската стопанска комора во Србија Драгољуб Дамјановиќ потпишаа Договор за стратешко партнерство со цел на француските компании заинтересирани за инвестирање на Балканот да им се отвори поголем пазар, понуда на услуги и да се воспостави една единствена регионална мрежа Тим Франција - Балкан. Како што соопшти ССК, во таа насока почнува со работа платформата за зголемување на инвестициите на француски компании во регионот, како и редовна размена на информации за прашања од интерес особено секторите кои имаат потенцијал. На официјализирањето на соработката, покрај претставници од Сојузот на стопанските комори присуствуваа и генералниот директор на Француската стопанска комора во Србија Сања Иваниќ и амбасадорот на Франција во Македонија Кристиан Тимоние кој ја истакна својата поддшка на иницијативата. - Ова е прв чекор кој треба да ја зголеми трговската размена меѓу Франција и земјите од ...
| | веќе видена | слични

Информации за достапните услуги за финансиска поддршка и за раст и развој на компаниите се претставени во новиот каталог за бизнис поддршка. Со инструментот се олеснува пристапот до финансииите и се зајакнува капацитетот на претпријатијата, велат од Сојузот на стопански комори. На компаниите им се отвораат можности за поголема конкурентност, за развој на женското претприемништво и за обезбедување трајни и обртни средства преку Македонската банка за поддршка на развојот. Швајцарската влада само преку инструментот за економскиот развој за овие четири години вложила 20 милиони франци во земјава. Каталогот на бизнис поддршка е подготвен од Сојузот на стопанските комори и од Фондот за пазарна вработливост, со поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка. Игор Панов
| | веќе видена | слични
5 копии

Каталогот на бизнис поддршка и услуги во Република Македонија, развиен од страна на Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) на Швајцарската агенција за развој и соработка, имплементиран од Свисконтакт, кој на едно место содржи корисни информации за достапните услуги за финансиска поддршка и за поддршка на развој на бизнисите од годинава ќе го изготвува Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК) за потребите на компаниите членови. 23 мерки за поддршка од владини институции, комерцијални финансиски инструменти од 17 финансиски институции и мерки за поддршка кои се нудат од 14 граѓански и организации од приватниот сектор се претставени во второто издание достапно за сите заинтересирани бизниси. „Сојузот континуирано обезбедува поддршка за пристап до финансии и други механизми во функција на раст и развој на компаниите членови со цел зголемување на нивната конкурентност и реализација на инвестициските проекти. Конкретно, преку Каталогот на бизнис поддршка и услуги во Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

ССК во соработка со швајцарската ИМЕ Програма за зголемување на пазарната вработеност на прес-конференција го промовира ажурираниот Каталог во кој се сублимирани сите типови финансиска поддршка за компаниите што ги нудат државните институции, банките, штедилниците, граѓанскиот и приватниот сектор. Каталогот ќе биде дистрибуиран до сите членки на ССК, но и јавно објавен на веб-страницата на Сојузот за да можат да го користат сите компании од македонскиот бизнис сектор. Содржи 23 понуди од владини институции, 17 банки и штедилници, како и 14 видови бизнис поддршки од граѓанскиот и приватниот сектор. -Слабиот пристап до финансии и до бизнис услуги е основна пречка за развој на фирмите, истакна заменик шефот во Швајцарската амбасада Стефан Томажан, додавајќи дека пристапот до информации за достапната поддршка е клучен не само за почнување бизнис, туку и за поддршка на постојните компании. Според извршниот директор на ССК Александар Зарков, информациите се важни за навремено и ефикасно искористување на ...
| | веќе видена | слични

- Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска на покана на претседателот на ФМА, Акан Сувер ќе учествува на Евроазискиот економски форум во Истанбул каде ќе се обрати како панелист на сесијата „Жени кои го менуваат светот“. Арсовска е првата жена претседател на национална комора на Балканот и втора година по ред е панелист на овој самит којшто се организира од 1998 година. Самиот на највисоко ниво ги обединува атуелните и поранешни државници, претседатели, премиери, министри, истакнати личности од општествениот и политичкиот живот, невладиниот сектор и бизнис заедниците од 40-тина држави. На самитот ќе се дебатира за значајни теми како технологијата наспроти политиката, паметните градови и климатските промени
| | веќе видена | слични

Останато

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 214 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недоволна искористеноста на финансиската поддршка за компаниите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: