Стојанчо Велинов ја продолжува фудбалската кариера во Саудиска А


21.06.2018 Одлична можност за успешно пдоролжување на спротската кариера доби кочанскиот фудбалер Стојанчо Велинов откако е договорен негов настап за клуб од Саудиска Арабија. Во фаза на потпишување е договорот со кој тој ќе ги брани боите на екипата на „Најран“, која од следната сезона ќе се натпреварува во саудиската Втора лига. 28-годишниот Велинов на 1. јули требна да отпатува во Саудиска Арабија каде ќе треба да ги мине лекарските тестови и официјално да стави потпис на договорот со новиот клуб.
| | веќе видена | слични
6 копии

Поранешниот египетски фудбалер и спортски коментатор Абдел Рахим Мохамед почина веднаш по завршувањето на натпреварот помеѓу Египет и Саудиска Арабија. Според медиумите, тој доживеал срцев удар кога Египет го загубил натпреварот на Мундијалот во Русија. Според „Раша тудеј“, Мохамед требал да гостува на каналот „Нил спортс“ за да го коментира дуелот во кој Египет беше поразен со 2:1, ама претходно доживеал срцев удар.
| | веќе видена | слични
3 копии

Една девојка од Саудиска Арабија го воодушеви светот со тоа што беше дел од Формула 1 истиот ден откако беше укината забраната за жени шофери во таа конзервативна земја. Асел Ал Хамад е првата жена која му се придружи на федерацијата за мотоспорт на Саудиска Арабија и возела автомобил Lotus Reno E20 пред трката на францускиот " Grand Prix ". Станува збор за истиот болид кој финскиот возач Кими Раиконен го возеше кога во 2012 година го освои " Grand Prix " во Абу Даби. "Ги сакав трките уште кога бев дете. Никогаш не сум ни помислила дека ќе се натпреварувам во Формула 1", вели таа. Ал Хамад истакнала дека тоа што возела истиот ден кога жените во Саудиска Арабија добиле дозвола за возење покажува што можете да направите ако имате страст и доколку сонувате. Нејзиното прво Формула 1 искуство го сподели на социјалните мрежи, а корсиниците рекле дека тоа е историски настан. Кралскиот декрет стапи на сила минатата недела, а прв пат во историјата на земјата на жените им е укината забраната за возење. Забраната на ...
| | веќе видена | слични

Трагедија во студио на египетска телевизија , кога коменаторот доби мозочен удар среде пренос на Светското првенство и почина. Во моментот кога во 95 минута Саудиска Арабија постигна гол против Египет и победи со 2: 1 , на поранешниот фудбалер Абдел Рахим Мохамед , кој бил во студиото за да го коментира натпреварот , наеднаш му се слошило. Во студиото на ТВ каналот ,,Nile Sports “ се случувала вистинска драма. Била повикана итна помош , коментаторот бил однесен во болница во каиро , но само по половина час починал. Поранешниот египетски голман Ахмед Фавзи , кој го повикал Мохамед во студиото вели дека се чуствува ужасно. ,, И порамо се жалеше на болки во градите , а изгледаше и доста напнато” , изјавил голманот. За да биде трагедијата уште поголема , резултатот одф натпреварот меѓу Саудиска Арабија и Египет бил целосно небитен , зашто и двете репрезентации испаднале од натамошните натпревари.
| | веќе видена | слични

Во моментот кога во 95 минута Саудиска Арабија постигна гол против Египет и победи со 2: 1 , на поранешниот фудбалер Абдел Рахим Мохамед , кој бил во студиото за да го коментира натпреварот , наеднаш му се слошило. Во студиото на ТВ каналот ,,Nile Sports “ се случувала вистинска драма. Била повикана итна помош , коментаторот бил однесен во болница во каиро , но само по половина час починал.  Поранешниот египетски голман Ахмед Фавзи , кој го повикал Мохамед во студиото вели дека се чуствува ужасно. ,, И порамо се жалеше на болки во градите , а изгледаше и доста напнато” , изјавил голманот. За да биде трагедијата уште поголема , резултатот одф натпреварот меѓу Саудиска Арабија и Египет бил целосно небитен , зашто и двете репрезентации испаднале од натамошните натпревари.  
| | веќе видена | слични
2 копии

Египет и Саудиска Арабија вчера одиграа возбудлив натпревар во последното коло од Групата А, кој на крај заврши со пораз на „Фараоните“ со гол примен во судиското продолжение. Случувањата на теренот за жал, беа премногу возбудливи за поранешниот египетски тренер Абдел Рахим Мохамед кој почина од срцев удар за време на натпреварот. Тој имаше улога на специјален коментатор во директниот пренос на националната телевизија кога падна во студиото, непосредно пред да го даде својот коментар за мечот.
| | веќе видена | слични

Египет и Саудиска Арабија вчера одиграа возбудлив натпревар во рамките на Светското првенство во Русија што заврши со победа на Саудијците од 2:1, благодарение на голот што „падна“ во судиското продолжение. Египет водеше со 1:0, а во финишот на првото полувреме беше досуден пенал за Саудиска Арабија кој голманот Ел Хадари го одбрани, но не успеа и вториот што беше свирнат само неколку минути подоцна, во последните мигови пред да заврши полувремето. Случувањата на теренот во Волгоград за жал, беа премногу возбудливи за поранешниот египетски тренер Абдел Рахим Мохамед кој почина од срцев удар за време на натпреварот. Тој имаше улога на специјален коментатор во директниот пренос на националната телевизија кога падна во студиото, непосредно пред победничкиот гол на Саудиска Арабија. Веднаш му била укажана лекарска помош, но за нешто повеќе од половина час откако бил однесен во болница, само била констатирана неговата смрт. Селекторот на Египет Ектор Купер изрази сочувство за поранешниот тренер на Замалек, Ел ...
| | веќе видена | слични

Жените од Саудиска Арабија слават по улиците откако ја добија можноста да возат за првпат по последните неколку децении. Ваквиот пресврт доаѓа откако кралството ја укина единствената светска забрана за жените да управуваат моторизирани возила. Откако забраната беше подигната на полноќ, жените во Ријад и другите градови почнаа да возат по улиците, пуштајќи музика од зад воланот. Станува збор за историска реформа која се очекува да донесе нова ера во социјалната мобилност. Одлуката е дел од поширока тенденција на Мохамед бин Салиман за модернизација на досегашниот конзервативен пристап. Таа поттикна иницијатива на активистки кои долго време се спротивставуваa на забраната. „Ова е големо достигнување. Сега жените ја имаат својата слобода“, рече принцот Ал-Валед бин Талат, додека ќерка му управуваше семеен SUV, а внуките аплаудираа од задните седишта. Жените од кралството ги преплавија социјалните мрежи со фотки и видеа од своите први автомобили, а низ градовите се забележуваше силно полициско присуство. „Се ...
| | веќе видена | слични

Коментаторот Абдрахим Мухамад Негма почина додека го коментираше натпреварот од третото коло помеѓу екипите на Саудиска Арабија и Египет на Светското првенство во Русија, пишува египетскиот весник „Youm7“. Како што е пишуваат, Негма, кој бил експерт во една Египетската телевизија за време на натпреварот тој доживеа срцев удар што ја предизвика неговата смрт.
| | веќе видена | слични

Поранешниот фудбалер и тренер од Египет, Абдел Рахим Мохамед ,почина од срцев удар откако во последните секунди репрезентацијата на неговата земја прими гол од Саудиска Арабија (1-2). Мохамед кој воедно е коментатор, бил гостин во телевизијата „Масперо“, каде го гледал дуелот со Саудиска Арабија и давал свој коментар околу настапот на Египет на Мундијалот. Во 95.минута од мечот, кога Египќаните примија гол, на Мохамед му се слошило и веднаш бил повикан доктор во студиото. Тој бил пренесен во најблиската клиника, каде докторите не успеале да му го спасат животот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стојанчо Велинов ја продолжува фудбалската кариера во Саудиска А

Од:
До кого (е-маил):
Порака: