Со порака во шише се простија од Зоран Маџиров


Јавноста, колегите и пријателите се простија од познатиот музичар Зоран Маџиров. Некои од нив напишаа проштални пораки на фејсбуки неговите колеги, а во негова чест, есеистот, поет и прозаист Владимир Мартиновски напиша песна насловена како "Порака во шише". " Патувај Зоки, свири им таму да се веселат, да играат, нозете да ги болат. Не го дочекавме 50. роденден заедно ", напиша композиторот Валентино Скендеровски во својата проштална порака на социјалната мрежа "Фејсбук".Ребека Јанковска Ристески се збогува со пораката " Збогум драг наш, единствен, уникатен Зоки? Светот ќе занеме за миг кога ќе чуе кој заминал и колку многу ќе тажи по твоите специфични перформанси со енергија која ги отклучува сите срца и насмевка која ги топи сите души. Тажна вест и многу солзи...“ "Почивај во мир маестро... еден беше Зоран Маџиров... животот е еден миг... тажно, тажно..", напиша Весна Петрушевска. Роберт Алаѓозовски се прости со зборовите "Голема загуба за македонската култура е смртта на маестро Маџиров. Ја споделувам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Струмица се прости од големиот уметник, светски познатиот музичар Зоран Маџиров. Членови на семејството, голем број негови роднини и пријатели му оддадоа последна почит на виртуозот со шишињата кој почина пред два дена после седум месеци поминати во кома по тешката сообраќајна несреќа. Во чест на Зоран Маџиров во светот познат како човекот со шишињата беше одржана комеморативна седница на која за неговиот живот и музиката, светските успеси и наградите и признанијата зборуваа дел од неговите најблиски, пријатели и колеги. ,, Голема е загубата за семејството. Загуби Струмица, Македонија, загуби и светот. Но останаа Нина која ќе ги одигра недоиграните ролји на чичко Игор, остана и Љубен кој ќе ги досвири недовршените композиции на тато Зоки. Бато Зоки спомените за тебе ќе останат вечни.,, рече Драган Маџиров – братучед на Зоран Маџиров Големиот уметник Зоран Маџиров падна во длабика кома после тешката сообраќајна несреќа која се случи минатата година на 7 октомври на патот помеѓу Струмица и Штип, а пред ...
| | веќе видена | слични

Остана твојата Нина да ги доигра недоиграните улоги на чичко Игор, остана Љубен да ги досвири композициите на својот татко. Но, спомените ќе останат вечни, рече роднина на музичарот Струмичани, семејството, колегите и пријателите денеска се простија од виртуозот на музиката Зоран Маџиров, а последните пораки до него ги испратија на денешната комеморативна седница. За неговиот живот и творештво зборуваше неговиот роднина Драган Маџиров, колешката Клара Вета Патарова и музичарот Горан Кукиќ. Драган Маџиров рече дека се работи за голема загуба за семејството и за фамилијата. - Остана твојата Нина да ги доигра недоиграните улоги на чичко Игор, остана Љубен да ги досвири композициите на својот татко. Но, спомените ќе останат вечни, рече Маџиров. Семејната пријателка и колешка Клара Вета Патарова истакна дека пријателството кое се градело од детството е предвреме прекинато. - Нашите татковци беа пријатели и музичари. И ние го продолживме пријателството и музицирањето. Тие се викаа Наќе, а и ние останавме да го ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Струмичани, семејството, колегите и пријателите денеска се простија од виртуозот на музиката Зоран Маџиров, а последните пораки до него ги испратија на денешната комеморативна седница. За неговиот живот и творештво зборуваше неговиот роднина Драган Маџиров, колешката Клара Вета Патарова и музичарот Горан Кукиќ. Драган Маџиров рече дека се работи за голема загуба за семејството и за фамилијата. – Остана твојата Нина да ги доигра недоиграните улоги на чичко Игор, остана Љубен да ги досвири композициите на својот татко. Но, спомените ќе останат вечни- рече Маџиров. Семејната пријателка и колешка Клара Вета Патарова истакна дека пријателството кое се градело од детството е предвреме прекинато. – Нашите татковци беа пријатели и музичари. И ние го продолживме пријателството и музицирањето. Тие се викаа Наќе, а и ние останавме да го користиме тоа „име“. Наќенце, многу муабети се недовршени, многу музика недосвирена. Можеби некаде на некое друго место ќе го завршиме тоа што го започнавме – рече Вета Патарова. ...
| | веќе видена | слични

За живот и творештво на Маџиров боруваше неговиот роднина Драган Маџиров, колешката Клара Вета Патарова и музичарот Горан Кукиќ... Струмичани, семејството, колегите и пријателите денеска, 11 мај, се простија од виртуозот на музиката Зоран Маџиров, а последните пораки до него ги испратија на денешната комеморативна седница. За неговиот живот и творештво зборуваше неговиот роднина Драган Маџиров, колешката Клара Вета Патарова и музичарот Горан Кукиќ. Драган Маџиров рече дека се работи за голема загуба за семејството и за фамилијата. – Остана твојата Нина да ги доигра недоиграните улоги на чичко Игор, остана Љубен да ги досвири композициите на својот татко. Но, спомените ќе останат вечни, рече Маџиров. Семејната пријателка и колешка Клара Вета Патарова истакна дека пријателството кое се градело од детството е предвреме прекинато. – Нашите татковци беа пријатели и музичари. И ние го продолживме пријателството и музицирањето. Тие се викаа Наќе, а и ние останавме да го користиме тоа „име“. Наќенце, многу муабети ...
| | веќе видена | слични

Познатиот музичар на шишиња Зоран Маџиров сакал да настапи на Евровизија и да ја претстави Македонија во поинакво светло. Верувал дека светот сакал поинаква музика која е спој на класичната и современата уметност. Ова беше кажано на комеморативната седница за перкусионистот Маџиров на која присуствуваа голем број пријатели, роднини и негови колеги уметници „Ми велеше, Калајџиев, напиши текст, а јас музиката и да одиме на Евровизија. Верувам дека со музика на шишиња ке ја освоиме Европа и оваа манифестација ќе ја донесеме во Македонија. Ова беше негова неисполнета желба за која мечтаеше“, кажа текстописецот Ѓорги Калајџиев Маџиров, според неговото семејство, годишно имал по 130 концерти, а во својата 30-годишна кариера над 4.000 настапи во повеќе метрополи во Европа и Америка. Секогаш имал билет во еден правец оти музиката не познавала граници. Македонија треба да биде горда што имаше таков уметник, кажа пијанистката Даница Стојанова „Македонија го имаше уметникот Зоран Маџиров кому цел свет му се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заврши изградбата на Дневниот центар за деца со посебни потреби во Македонска Каменица, обезбедена е потребната опрема и се чека да се создаде законска можност за вработување на потребниот кадар за да профункционира оваа установа. За изградбата на Центарот од општинскиот буџет се издвоени 11 милиони денари, а Министерството за труд и социјална политика обезбеди два милиона денари за опремата. Новиот објект денеска го посетија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министрите за труд и социјална политика и за транспорт и врски Ибрахим Ибраими и Владо Мисајловски.- Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден - изјави Груевски.Покрај опремувањето на центарот и целосното финансирање ќе го обезбеди Министерството за труд и социјална политика.Како што потенцираше Ибраими по активностите за отворање и реновирање на дневните центри за деца со посебни потреби сега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден, изјави Груевски Заврши изградбата на Дневниот центар за деца со посебни потреби во Македонска Каменица, обезбедена е потребната опрема и се чека да се создаде законска можност за вработување на потребниот кадар за да профункционира оваа установа. За изградбата на Центарот од општинскиот буџет се издвоени 11 милиони денари, а Министерството за труд и социјална политика обезбеди два милиона денари за опремата. Новиот објект денеска го посетија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министрите за труд и социјална политика и за транспорт и врски Ибрахим Ибраими и Владо Мисајловски. - Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден, изјави Груевски. Покрај опремувањето на ...
| | веќе видена | слични

Ботлменот како што светот го нарекуваше,струмичкиот перкусионист и виртуоз - Зоран Маџиров замина меѓу легендите а денес беше одржана комеморативна седница во родната Струмица на која присуствуваа голем број истакнати лица од музичката сцена  и ументноста, но и пријатели и роднини. За музичката фела  останува единствениот кој го револуционаризирал концептот на соло-перкусионист, свирејќи на  шишиња,чаши и други необични инструменти делата на класични композитори од калибарот на Стравински и Моцарт. Најблиските велат дека за нив секогаш ќе биде дел од семејството и голем непребол. Маџиров ја изгуби битката на 49 години, откако седум месеци се бореше со тешките повреди на главата кои што ги здоби во сообраќајна несреќа, кога неговиот автомобил удри од превртен камион – влекач, на патот помеѓу Радовиш и Струмица. Но ритамот на неговата музика ке живее во вечноста,Зоран Маџиров денеска беше  испратен до неговото  вечното почивалиште.
| | веќе видена | слични

Но хендикепот не и пречи да го следи сопствениот сон. Роза е единствениот уметник во државата која црта со уста. И покрај својот хендикеп 51 годишната Роза Мојсовска со голем елан и енергија го живее својот живот. Таа е родена со 100 проценти хендикеп на екстремитетите, што ја прави целосно зависна од туѓа нега. Но хендикепот не и пречи да го следи сопствениот сон. Роза е единствениот уметник во државата која црта со уста. Уметничките дела на Роза Мојсовска работени во акварел, туш и темпера беа дел од првата изложба која ја организираше Граѓанската иницијатива “5 до 12” . Покрај нејзините, во штипската библиотека во наредниот период ќе бидат изложени уште осумдесетина слики од лица со посебни потреби . Изложбата е со хуманитарен карактер и сите собрани средства ќе бидат наменети за лицата со посебни потреби. Инаку граѓанската иницијатива “5 до 12” најави дека продолжуваат со кампувањето во шатори пред Собрание. Наредниот викенд покрај македонските, ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според најавите на претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, на вчерашниот брифинг со новинарите, Комисијата по завршувањето ќе изготви извештај, а ...
сите 172 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со порака во шише се простија од Зоран Маџиров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: