Почина актерот Кирил Ристоски

3 копии

Скопје - На 63-годишна возраст по кратко боледување утрово во Скопје почина актерот Кирил Ристоски. Тој беше и декан на Факултетот за драмски уметности, актер со големо искуство и многу улоги што публиката ќе ги запамети. Комеморацијата ќе се одржи утре во 11 часот на ФДУ, а во 14 часот ќе биде погребот на Градските гробишта Бутел. Ристоски е роден на 14 ноември 1948 година во Прилеп. Дипломирал на отсекот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје. По дипломирањето една година работел во Народниот театар “Војдан Чернодрински” во Прилеп, а во 1978 година станал дел и од ансамблот на Македонски народен театар. Од 1998 година е избран за редовен професор на ФДУ.
| | веќе видена | слични

Последна почит на актерот и декан на факултетот за драмски уметности Кирил Ристоски му оддадоа неговите најблиски, пријателите, актерите, студентите. Драмскиот факултет беше претесен да ги собере присутните. Кирил беше врвен мајстор во својот занает, духовит човек, голем пријател. Човек без суета и завист.Болката е преголема велат оние кои го познаваа. “Чест ми е што во неговиот, за жал прерано завршен мандат бев негов прв соработник. Секојдневно, трпеливо и доследно му беше посветен на нашиот факултет, ја надминуваше лутината со мир,злото со добрина, пакоста со великодушност, а на оној кој се обидуваше да го излаже, му се спротивставуваше со вистината”, изјави Лазар Секуловски, продекан на Факултетот за драмски уметности. “Професорот држеше часови и од болничкиот кревет. Држеше час и кога со температура и во лоша состојба излезе од болница за да ја одигра премиерата на “Бесови”. Не можеше да го пронајде своето спокојство кога знаеше дека целата екипа го чека за да ја финализира претставата” изјави Зоја ...
| | веќе видена | слични

По кратко боледување на 62-годишна возраст, завчеравечер, почина Кирил Ристоски, актер, професор и декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје Неговиот начин на игра се одликуваше со уверливост и фантазија, со автентична енергија, прекрасно чувство за хумор, леснотија и едноставност, препознатлива за големите актери. Својата последна премиера ја одигра доаѓајќи од болница на сцена. Беше омилен меѓу своите колеги и соработници, а неговите студенти го обожаваа. Ристоски (р. 1948, Прилеп), дипломирал на одделот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје (1977). Во својата 27-годишна педагошка дејност под негово менторство се школувале голем број актери, кои со успех го водат репертоарот речиси во сите театри во Македонија. Во својата 35-годишна актерска дејност Ристоски остварил над 80 улоги од светската и домашната драматургија: Актерот („Мангите пијат чај“), Марј Антониј („Јулиј Цезар“), Киро и Ефто („Лет во место“), Спиро Црне („Спиро Црне“), )... Снимил над 20 ТВ-драми, филмови и серии. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 62 години, по кратко боледување вчера утро почина Кирил Ристоски, актер, професор и декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Во својата 27-годишна педагошка дејност, под негово менторство се школувале голем број денес еминентни актери. Во својата 35-годишна актерска дејност Кирил Ристоски остварил повеќе од 80 ролји од светската и од домашната драматургија, речиси во сите театри во Македонија. Снимил повеќе од 20 ТВ-драми, филмови и серии. Богат е и неговиот филмски опус, а позначајни му се улогите во филмовите: „Пред дождот“, „Црвениот коњ“, „Јазол“, „Тетовирање“, „Тајната книга“ и други. Снимил повеќе од двесте радиодрами. Десет години беше прв човек на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Добитник е на повеќе награди и признанија за актерски остварувања на македонските фестивали и театарски игри. Својата последна премиера, “Бесови“ на режисерот Златко Славенски, ја одигра пред два месеца, доаѓајќи од болница на сцена. ФДУ ќе одржи комеморација денес во 11 часот, а погребот ќе се изврши на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за образование и наука Никола Тодоров денеска ќе присуствува на комеморацијата за да му оддаде последна почит на деканот на Факултетот за драмски уметности кој почина вчера проф. д-р Кирил Ристоски. Тој, исто така, испрати и телеграма со сочуство до семејството на проф. Ристоски. - Дозволете ми да Ви изразам длабоко сочувство по повод смртта на деканот на Факултетот за драмски уметности, професор Ристоски. Неговото заминување претставува голема загуба за македонската драмска уметност, како и за Факултетот. Но, во овие тешки моменти за Вас, можете да бидете горди на широкиот опус на уметничка и наставна работа на професорот Ристоски, кои засекогаш ќе останат како легат во македонското општество и македонската уметност, преку кои споменот за актерот и професор засекогаш ќе остане да живее, се вели во телеграмата. лѓ/скс/9:53
| | веќе видена | слични

Прв пат Дон Кихот го играв пред 30 години. Тоа беше на сцената пред црквата ’Света Софија‘ во Охрид, но сега имам дополнителен предизвик да се ’судрам‘ со овој сложен лик. Во пресрет на премиерата преполн сум со енергија“. Ова беше една од последните изјави на големиот македонски актер Кирил Ристоски, дадена во март годинава за неговата улога во претставата „Дон Кихот од ла Манча“ од Сервантес, во режија на Владо Цветановски. Актерскиот бард Кирил Ристоски почина вчера во Скопје на 62 години по кратко боледување. Неговото последно задолжение беше функцијата декан што ја извршуваше на Факултетот за драмски уметности во Скопје, но беше активен, и како што самиот рече, полн со енергија за сите улоги што ги толкуваше на театарските сцени во Македонија до крајот на животот. Во малку повеќе од една година како декан на ФДУ, во исклучително тешки економски услови, тој успеа да го динамизира факултетот, воведувајќи неколку новитети. Кирил Ристоски е роден на 14 ноември во 1948 година во Прилеп. Дипломирал на одделот ...
| | веќе видена | слични

ПОЧИНА КИРИЛ РИСТОСКИ На 62 години по кратко боледување вчераутро во Скопје почина актерот Кирил Ристоски. Комеморацијата ќе се одржи денеска во 11 часот на Факултетот за драмски уметности, каде што беше декан во последните две години. Погребот ќе се изврши на Градските гробишта Бутел во 14 часот. Ристоски ќе остане запаметен како актер со големо искуство зад кого стојат повеќе од 80 улоги на сите сцени во државата. Само пред нешто повеќе од два месеца имаше главни улоги во две големи претстави, „Бесови“ на МНТ и „Дон Кихот од Ла Манча“ во кои ја играше носечката улога. Ристоски поседуваше вонвременска актерска енергија, вели писателот Блаже Миневски, кој соработуваше со него на многу претстави. - Кога ќе замине човек како Кирил Ристоски, смртта веќе не е празен простор, смртта добива лице на светец. Отсекогаш, уште од нашата прва соработка на „Лулка“ во Прилепскиот театар пред 20 години, имав чувство како да е симнат од некоја наша средновековна фреска. Можеби затоа многумина од режисерите со кои ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По кратко боледување, почина Кирил Ристоски (62) актер, професор и декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. За време на неговата тридецениска актерска дејност оствари 80 улоги, а позначајни се: Актерот (во „Мангите пијат чај“), Марк Антониј (во „Јулиј Цезар“), Киро и Евто (во „Лет во место“), Бота (во „Среќна нова 49“), Тартиф (во „Тартиф“), Дон Кихот (во „Дон Кихот“), Спиро Црне (во „Спиро Црне“), Колобан (во „Колобан“), Просперо (во „Бура“), Иванов (во „Иванов“), Арсениј (во „Арсениј“), Спиро Црне (во „Летни Силјане“), Пичем (во „Просјачка опера“), Полковникот (во „Полковникот Птица“), Клавдиј ( во „Хамлет“), Генералот (во „Четвртата сестра“), Рос (во „Која е Силвија“), Дон Кихот (во „Дон Кихот“), (С.Т.Верховенски во „Бесови“) и други. Снимил над 20 телевизиски драми, филмови и серии, а позначајни му се улогите во филмовите: „Пред дождот”, „Црвениот коњ”, „Јазол”, „Тетовирање”, „Тајната книга” и други. Снимил над двесте радио драми. Како декан на ФДУ, отвори мастер студиите во седум области од ...
| | веќе видена | слични

Тој е роден на 14 ноември 1948 година во Прилеп. Дипломирал на одделот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје (1977). По дипломирањето, работел во Народниот театар „Војдан Чернодрински” во Прилеп, а од 1978 година е член во Драмата на Македонскиот народен театар. Во 1982 година ја започнува својата педагошка дејност на Факултетот за драмски уметности, во 1988 година е избран за доцент и преминува на ФДУ во редовен работен однос. Во 1993 година е избран за вонреден професор, а од 1998 година до денес е редовен професор. Во својата 27-годишна педагошка дејност, под негово менторство се школувале голем број денес еминентни актери, кои со успех го водат репертоарот скоро во сите театри во Македонија. Во два мандата е член на Сенатот на УКИМ, како претставник од Факултетот за драмски уметности. Во својата 35-годишна актерска дејност Кирил Ристоски остварил над 80 ролји од светската и домашната драматургија, скоро во сите театри во Македонија. Позначајни ролји: Актерот (во „Мангите пијат чај“), Марк ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На 62 години по кратко боледување денеска почина Кирил Ристоски, актер, професор и декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој е роден на 14 ноември 1948 година во Прилеп. Дипломирал на одделот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје (1977). По дипломирањето, работел во Народниот театар „Војдан Чернодрински” во Прилеп, а од 1978 година е член во Драмата на Македонскиот народен театар. Во 1982 година ја започнува својата педагошка дејност на Факултетот за драмски уметности, во 1988 година е избран за доцент и преминува на ФДУ во редовен работен однос. Во 1993 година е избран за вонреден професор, а од 1998 година до денес е редовен професор. Во својата 27-годишна педагошка дејност, под негово менторство се школувале голем број денес еминентни актери, кои со успех го водат репертоарот скоро во сите театри во Македонија. Во два мандата е член на Сенатот на УКИМ, како претставник од Факултетот за драмски уметности. Во својата 35-годишна актерска дејност Кирил Ристоски остварил над 80 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, на социјалната мрежа напиша дека немала партиски штаб и дека таа е надпартиски кандидат, а ...
сите 215 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 226 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 103 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

УХМР за денеска претпладне најавува сончево и топло време, но попладне ќе има услови за локален дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. Од среда ќе се ...
сите 188 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена

Зинедин Зидан побарал ангажман на Садио Мане, но Флорентино Перез има други планови и праќа емисари во Париз да опипаат терен за рекорден трансфер на Килијан ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина актерот Кирил Ристоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: