НАРОДОТ НЕ ЗАСТАНУВА: Започна уште еден масовен протест во Скопје против Тиранската платформа (ФОТО)


7 копии

Македонските граѓани не запираат и продолжуваат со масовно излегување на улиците да даваат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која се бори за целосно отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата. Веќе 53-ти ден во Скопје се маршира за одбрана на татковината, каде граѓаните во голем број даваат поддршка за зачувување на сувереноста на државата и недоделување мандат од страна на претседателот Ѓорге Иванов за формирање на влада чија цел ќе биде исполнување на Тиранската платформа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска по 59-ти пат ќе маршира низ скопските улици против Тиранската платформа и против избор на претседател на Собранието на Република Македонија кој поддржува таква платформа, направена во туѓа држава, за туѓи интереси и загрпзувачка кон унитарниот карактер на македонската држава. Земјоделците огорчени од Тиранската платформа која предизвика блокада на државата, со тешка земјоделска механизација веќе се приклучија на протестниот марш во Скопје на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, а и денеска се очекува тие да бидат во првите редови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните на Пехчево денеска повторно во голем број излегоа на протест во својот град во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие уште еднаш порачаа дека не сакаат двојазична и бинационална држава и дебати кои се вовед во промена на знамето, грбот и химната на Република Македонија. Тие порачаа и дека единствен излез од политичката во која е заробена државата се предвремени параламентарни избори.
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓани на Штип вечерва повторно со масовен марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, со цел да ја искажат својата загриженост за иднината на државата и во одбрана на унитарноста на Република Македонија. Штипјани јасно и гласно вечерва кажаа дека НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на целата територија на Македонија, промена на химната, знамето и државниот грб. Освен во Штип, вечерва протести „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ се одржуваат во над 40 градoви и села во Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тие уште еднаш порачаа дека не сакаат двојазична и бинационална држава и дебати кои се вовед во промена на знамето, грбот и химната на Република Македонија. Тие порачаа и дека единствен излез од политичката во која е заробена државата се предвремени параламентарни избори.
| | веќе видена | слични
15 копии

Крушевчани повторно во голем број излегоа на протест во својот град во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие порачаа дека не сакаат двојазична и бинационална држава, како ни дебати кои се вовед во промена на знамето и химната на Република Македонија. Тие порачуваат дека единствен излез од моментална политичка криза се предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
3 копии

Улците на Гевгелија полни со граѓани кои даваат голема поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Гевгеличани уште еднаш порачаа дека не сакаат никакви платформи составени во туѓи држави, кои директно удираат по темелите за државата. Тие побараа итно да се спроведат предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
10 копии

Граѓаните на Свети Николе вечерва на мирен протест низ улиците на градот порачаа дека сакаат нови избори за излез од кризата. Тие јасно и гласно вечерва кажаа дека НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на целата територија на Македонија, промена на химната, знамето и државниот грб. Освен во Свети Николе, вечерва протести „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ се одржуваат во над 40 градoви и села во Македонија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Граѓаните на Битола вечерва повторно излегоа на Широк сокак за да ја дадат својата поддршка на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, која бара одржување на нови предвремени парламентарни избори за излез од кризата и отфрлање на Тиранската платформа. Битолчани јасно и гласно вечерва кажаа дека НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на целата територија на Македонија, промена на химната, знамето и државниот грб. Освен во Битола, вечерва протести „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ се одржуваат во над 40 градoви и села во Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со македонски знамиња и пароли граѓаните на Валандово вечерва преку мирен протест јасно порачаа дека нема да ја прифатат Тиранската платформа креирана во туѓа држава и дека многу наскоро очекуваат нови избори во нашата држава. Валандовчани јасно и гласно вечерва кажаа дека НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на целата територија на Македонија, промена на химната, знамето и државниот грб. Освен во Валандово, вечерва протести „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ се одржуваат во над 40 градoви и села во Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАРОДОТ НЕ ЗАСТАНУВА: Започна уште еден масовен протест во Скопје против Тиранската платформа (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: