Филмот за струмичките студенти мина десет фестивали и освои четири награди

Македонскиот игран филм „Златната петорка“, во режија на Горан Тренчовски, во осум месеци од својата премиера учествуваше на 10 меѓународни филмски фестивали и освои четири награди. Филмот завчера ја доби наградата за најдобар филм и за најдобра монтажа на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз (SEE a Paris 2017), кој се одржуваше од 31 мај до 3 јуни, а беше отворен токму со проекција на „Златната петорка“. - Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а од страна на интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, „Златна петорка“ беше прогласен за најдобар долгометражен филм во силна конкуренција од 15 филма. Исто така, филмот на Тренчовски освои уште една награда, за најдобра монтажа, која ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов – соопшти продуцентот Дејан Милошевски. Во Македонија го виделе 15.000 гледачи Филмот „Златната петорка“ досега освои и „Златен Грифон“ на Perugia Love Film Festival, нов независен меѓународен филмски фестивал во Перуџа, ...
| | веќе видена | слични

Дискавери предупредува за ризикот од светска пандемија со глобална премиера на филмот "Комарци" (Mosquito) - 6 јули 2017 Филмот пренесува интервјуа со лидерите на глобалната здравствена заедница и ексклузивно интервју со Бил Гејтс. Наратор: Џереми Ренер Дискавери ова лето ќе го искористи својот глобален досег за да ја насочи светското внимание на најсмртоносното битие во современата историја- комарецот. Документарниот филм „Комарци“(Mosquito) , е дел од „Дискавери Импакт“ програмата и во центарот на вниманието ја става глобалната криза која ни се заканува од комарците. Премиерно филмот ќе се прикаже на 6 јули на Дискавери каналот и мрежата ширум светот. Светските медиуми пренесуваат вести од поединечни случаи од заразата со вирусот Зика, вирусот западен Нил, жолтата треска и Денга треската. Меѓутоа треба да раскажат многу поголема приказна, која е заедничка за сите овие болести и која открива како во суштина сите ги покренува иста сила: непрекинато и забрзано ширење на комарците низ цветот, поттикнато од ...
| | веќе видена | слични

Документарниот филм „Барут и слава“ на младиот и талентиран македонски режисер Виктор Македон Јаковлески, кој живее и работи во Берлин, бележи успеси на филмските фестивали во светот. Светската премиера ја доживеа на фестивалот „Вистина - невистина“ во Колумбија, САД каде што ја освои главната награда, а е во програмата на уште на петнаесетина филмски фестивали (Мексико, Сарасота, Сан Франциско, Торонто, Рочестер, Тел Авив...). Филмот наиде на огромен интерес кај публиката и кај критиката, кои се посебно воодушевени од уникатноста на темата.- Големата сала во која се прикажуваа филмовите на годинашниот фестивал во Сан Франциско беше преполна. Претседателот на жирито зборуваше за филмот, изнесувајќи многу пофалби. Тој истакна дека одлуката на жирито била едногласна, и дека меѓу 12 филма првата награда сосема заслужено се доделува на филмот „Барут и слава“ - вели Јаковлески.Филмските критичари го оценија документарецот како одличен, со уникатна тематика, мајсторски создаден, филм што го привлекува вниманието ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска месецов и во јули ќе биде прикажан на двата престижни фестивала, во Сиднеј, Австралија и во Израел, на познатиот „Ерусалим филм фестивал“. На Филмскиот фестивал во Сиднеј филмот ќе биде прикажан двапати како дел од програмата „Европски гласови од десет жени-режисери“. Оваа програма е заеднички организирана од ЕФП и од Сиднејскиот филмски фестивал, а е поддржана од интернационалното списание за филм „Скрин интернешнал“, кои во нивното списание направија најава за секој од овие филмови и режисери. Теона Стругар Митевска во Сиднеј ќе биде и дел од конференцијата со фокус на новите визии на жените-режисери од Европа. Потоа филмот ќе биде претставен на филмскиот фестивал во Ерусалим од 13 до 23 јули, во селекцијата „Панорама“. Ова е второ претставување на Теона на овој фестивал со претходно учество со филмот „Јас сум од Титов Велес“.
| | веќе видена | слични
8 копии

„Кога денот немаше име“ на режисерката Теона Стругар-Митевска во јуни ќе биде прикажан на филмскиот фестивал во Сиднеј, а во јули и на фестивалот во Ерусалим. Во Австралија ќе има две проекции, денеска и на 11 јуни како дел од програмата Европски гласови од десет жени режисери, организирана од ЕФП и Сиднејскиот филмски фестивал. Програмата е поддржана од интернационалното списание за филм Screen International во кое се најавени сите филмови и нивните режисери. – Теона Стругар-Митевска е во Сиднеј каде што ќе го претстави филмот и ќе биде дел од конференцијата која фестивалот ја организира со фокус на новите визии на жени режисери од Европа. Овој проект е поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија, соопшти Продукција Митевски. Во Ерусалим филмот двапати ќе биде прикажан во селекцијата Панорама за време на фестивалот кој ќе се одржува од 13-ти до 23 јули. Тој е еден од најстарите и најпрестижните во светот. Продукцијата соопшти дека тоа ќе биде второ претставување на Теона на овој фестивал на кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Австралија ќе има две проекции, денеска и на 11 јуни како дел од програмата Европски гласови од десет жени режисери, организирана од ЕФП и Сиднејскиот филмски фестивал. „Кога денот немаше име" на режисерката Теона Стругар-Митевска во јуни ќе биде прикажан на филмскиот фестивал во Сиднеј, а во јули и на фестивалот во Ерусалим. Во Австралија ќе има две проекции, денеска и на 11 јуни како дел од програмата Европски гласови од десет жени режисери, организирана од ЕФП и Сиднејскиот филмски фестивал. Програмата е поддржана од интернационалното списание за филм Screen International во кое се најавени сите филмови и нивните режисери. – Теона Стругар-Митевска е во Сиднеј каде што ќе го претстави филмот и ќе биде дел од конференцијата која фестивалот ја организира со фокус на новите визии на жени режисери од Европа. Овој проект е поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија, соопшти Продукција Митевски. Во Ерусалим филмот двапати ќе биде прикажан во селекцијата Панорама за време на фестивалот кој ќе се ...
| | веќе видена | слични

Режисерката Теона Стругар Митевска учествува на конференцијата Европски гласови од 10 жени режисери на филмскиот фестивал во Сиднеј од 7 до 18 јуни. На фестивалот ќе игра и нејзиниот последен филм „Кога денот немаше име“, како дел од истоимената програма. Програмата Европски гласови од 10 жени режисери на филмскиот фестивал во Сиднеј е поддржана од филмското списание „Скрин интернешенал“ Конференцијата е со фокус на новите визии на жени режисери од Европа. Четвртиот филм на Митевска „Кога денот немаше име“, инспириран од убиствата кај Смилковско Езеро во 2012, што имаше светска премиера на Берлинале во програмата Панорама, во јули ќе игра и на фестивалот во Ерусалим. Како што соопшти продукцијата „Сестри и брат Митевски“, филмот е продаден за кино, видео и дигитална дистрибуција во Сингапур, Малезија, Виетнам, Камбоџа, Лаос, Индонезија, Филипини, Источен Тимор, а во тек се преговори за европската дистрибуција по проекцијата на филмскиот маркет на фестивалот во Кан минатиот месец.
| | веќе видена | слични

Македонскиот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски го отвори фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и освои награда за најдобар филм на фестивалот и прва награда за монтажа.Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а од страна на интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, „Златна петорка“ беше прогласен за најдобар долгометражен филм во силна конкуренција од 15 филмови. Исто така, филмот на Тренчовски освои уште една награда, за најдобра монтажа, која ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златна петорка“. Досега, за само 8 месеци по светската премиера, и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на „Златна петорка“, а до крајот на годината филмот е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и светот. Исто така, продуцентот е во преговори со една голема ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Wikimedia commons ) И да не сте најголемиот филмофил на светот, невозможно е да не сте погледнале барем еден филм од Мартин Скорсезе! Овој режисер од Америка, со италијанско потекло, е роден во Њујорк, во 1942 година. Неговата првобитна желба била да стане свештеник, но истата почнала полека да згаснува како што го запознавал светот на кинематографијата. Неговите родители биле големи љубители на филмот, па истата страст ја пренеле и на својот син. По завршувањето на филмската академија, извесно време предавал и во школо за филм. Првиот долгометражен филм го снимил на своја 27-годишна возраст. Покрај големиот број номинации, го освоил долгопосакуваниот Оскар за најдобар режисер за филмот The Departed ( Двојна игра ) , но и Оскарите за најдобар филм, адаптирано сценарио и монтажа. „Филмот, каков што ние го познававме, речиси исчезна“ – напиша Скорсезе во својот есеј за јазикот на кинематографијата. Тој понатаму дебатира за традиционалните форми на филмот, тврдејќи дека денес сликите постојано и ...
| | веќе видена | слични

„Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар долгометражен филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и ја доби првата награда за монтажа. Филмот за петтемина струмички студенти го отвори фестивалот и супериорно ја плени француската публика, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“ го прогласи за најдобар во силна конкуренција од 15 филмови. Монтажата на „Златната петорка“ ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златната петорка“. Досега, за само осум месеци по светската премиера и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на филмот. До крајот на годината е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и Светот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 94 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмот за струмичките студенти мина десет фестивали и освои четири награди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: