Завршена истрагата за трговијата со органи, можно обвинение за поранешни команданти на ОВК?

Завршена истрагата за трговијата со органи, можно обвинение за поранешни команданти на ОВК? Специјалниот тим на Европската унија, со кој раководи обвинителот Клинт Вилијамсон, ја завршил истрагата за трговијата со органи на Косово, објавија српските медиуми, повикувајќи се на приштинскиот весник „Експрес“. Според пишувањето, обвинението ќе ги опфати поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК). Приштинскиот весник наведува дека покренувањето обвинение се очекува во првата половина од годинава, а тоа ќе ги „опфати пораншните членови на Главниот штаб на ОВК и пораншните команданти на зоните на ОВК“. Весникот потсетува дека специјалниот тим ја започнал истрагата за трговијата со органи на Косово во септември 2011 година, додавајќи дека сега работата е завршена и оти Вилијамсон го завршил пишувањето на извештајот во кој се наведува дека има доволно основи за покренување обвиненија. Весникот, исто така, наведува дека Вилијамсон нема да биде обвинител во овој случај, бидејќи негова задача ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По завршувањето на истрагата којашто ја покренаа институциите на Европската унија собрани се доволно докази според кои на Косово може да биде подигнато обвинeние за трговија со органи со кое би можеле да бидат опфатени и некои команданти на поранешната Ослободителна војска на Kосово (ОВК – UCK), објави приштинскиот дневен весник Express Според весникот, подигнувањето на обвинението се очекува во првата половина на 2014 година, а тоа „ќе опфати поранешни членови на главниот штаб на ОВК и поранешни команданти на зоните на ОВК. Се потсетува дека специјалниот тим за истрагата за наводната трговија со органи на Косово во септември 2011 година ја започна истражниот тим на Европската унија, со кој раководи американскиот обвинител Клинт Вилијамсон чија работна група по спроведените интервјуа и разговори деновиве ја завршила истрагата и дека е подготвен извештајот во кој има доволно податоци да биде покренато обвинение. Весникот, исто така, додава дека Вилијамсон нема да биде обвинител во овој случај, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според весникот, подигнувањето на обвинението се очекува во првата половина на 2014 година, а тоа „ќе опфати поранешни членови на главниот штаб на ОВК и поранешни команданти на зоните на ОВК. Се потсетува дека специјалниот тим за истрагата за наводната трговија со органи на Косово во септември 2011 година ја започна истражниот тим на Европската унија, со кој раководи американскиот обвинител Клинт Вилијамсон чија работна група по спроведените интервјуа и разговори деновиве ја завршила истрагата и дека е подготвен извештајот во кој има доволно податоци да биде покренато обвинение. Весникот, исто така, додава дека Вилијамсон нема да биде обвинител во овој случај, бидејќи неговата задача била само да го заврши извештајот од истрагата. Сепак, наведува весникот, остануваат уште многу отворени прашања, како што е и прашањата каде се телата на грабнатите Срби од коишто наводно биле вадени органите и препродавани на илегалниот пазар, но не се очекува дека прерасне повеќе од она што беше дискусија и досега - ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Обвинителот Клинт Вилијамсон, предводник на специјалниот истражен тим на ЕУ, ја заврши истрагата за трговија со човечки органи на Косово.Обвинението ќе опфати повеќе поранешни команданти на Ослободителната војска на Косово и членови на главниот штаб, -пишува приштинскиот весник ,,Експрес“. Според весникот обвинението се очекува да биде покренато во првата половина од годинава.Вилијамсон го завршил извешајот за истрагата што почна во септември 2011 и смета дека има доволно елементи за покренување обвинение.Тој нема да биде обвинител за случајот зашто негова работа била само истрагата. Весникот додава дека и по истрагата останува нејасно каде исчезнале телата на киднапираните Срби на коишто им биле вадени органи. Независната истрага беше спроведена по тврдењето на известувачот на Советот на Европа Дик Марти за трговија со човечки органи на Косово пред 15 години,со наводи дека киднапираните Срби завршувале во фамозната ,,жолта куќа“ и во кампови во Албанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според весникот, подигањето на обвинението се очекува во првата половина на годината, а со него ќе бидат опфатени поранешните членови на главниот штаб на ОВК (УЧК) и поранешната командна зона на ОВК. Весникот потсетува дека специјалниот тим истрагата за трговија со органи на Косово ја почнал во септември 2011 година, додавајќи дека сега ја завршил работата, а Вилијамсон го завршил пишувањето на извештајот, врз основа на кој има доволно елементи за подигање на обвинение. „Експрес“ додава дека Вилијамсон нема да биде обвинител во овој случај, бидејќи неговата задача била само да го заврши извештајот за истрагата. Весникот додава дека и по истрагата останува прашањето каде исчезнале телата на киднапираните Срби, а не дали од нив се земани органи. Истражниот тим на ЕУ е формиран во 2011 година со цел да спроведе независна истрага за тврдењата на известувачот на Советот на Европа Дик Марти за трговијата со човечки органи на Косово за време на конфликтот пред 15 години. Во декември 2010 година Комитет на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршена истрагата за трговијата со органи, можно обвинение за поранешни команданти на ОВК?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: