Грција оптимист за шансите на Светското првенство

Eкспертите и предвидувањата велат дека тимот може за првпат да продолжи понатаму по групната фаза. Одбранбениот играч Сократис Папастатопулос вели дека победата на отворањето на Светскиот куп против Колумбија ќе биде клучна за Грција. [Грчка фудбалска асоцијација] Забелешка на уредникот: Ова е една од серијата стории за Светскиот куп 2014 и тимовите од Грција, Хрватска и Босна и Херцеговина (БиХ). Десет години откако го запрепасти меѓународниот спортски естаблишмент со победата на Eвропското првенството во фудбал 2004 на УЕФА против Португалија и 20 години по своето лошо деби на Светскиот куп, Грција се враќа на најголемата светска фудбалска сцена. Откако беше поразена со резултат од 10 спрема 0 и ги загуби сите три натпревари на своето прво учество на Светскиот куп пред две децении, Грција не се пласираше на следните три светски купови. Во 2010 година Грција се врати и за првпат победи во натпревар на Светскиот куп, иако тимот ги изгуби другите два натпревари во групата и не напредуваше до елиминаторниот ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Колумбија сигурна против Јордан. Селекцијата на Колумбија се подготвува за Мундијалот во Бразил, а синоќешниот пријателски дуел против Јордан го добија без многу проблеми. Во финишот на овој меч Фреди Гуарин постигна гол кој подолго време ќе се врти по телевизиските шпици. Конечниот резултат од синоќешниот дуел беше 3:0 за Колумбија. Првите два гола на овој меч Колумбија ги постигна од белата точка. Едниот од нив беше досуден при крајот на првиот дел, а него реализатор беше Џејмс Родригез. Во 83-та минута беше досуден и вториот пенал за Колумбија, а негов реализатор беше Квадрадо. Во самиот финиш од мечот, во 89-та минута беше поставен и конечниот резултат од 3:0 со прекрасниот удар на Гуарин од преку 25 метри. Колумбија на Мундијалот ќе игра во групата Ц заедно со селекциите на Брегот на Слоновата Коска, Грција и Јапонија. Colombia vs Jordan 3-0 All Goals & Highlights... by ntpflora
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 805 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 244 | | | веќе видена

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено ...
сите 274 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 206 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција оптимист за шансите на Светското првенство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: