Бочварски: Преседанот со затворената обиколница го пренасочи товарниот сообраќај низ Скопје


Несериозно, неодговорно, економски и еколошки неисплатливо е да се затвора автопат и обиколница на главен град 37 дена за само 78 илјади евра. 78 илјади евра коишто наводно ќе се наменат за наводна реконструкција на стариот пат Велес-Градско, порача Благој Бочварски, претседател на Комисија за транспорт и врски и член на Извршниот одбор на СДСМ. - Власта прифати да ја затвори скопската обиколница и коридорот 10, најфреквентниот коридор во земјава. Причината е снимање на филм со непозната уметничка вредност. Никаде во светот не е дозволено затворање на автопат на ваков начин. Особено не на толку долг временски период, 37 дена. Несериозни се споредби со земји со многу поразвиена сообраќајна инфраструктура коишто имаат можности за брзи алтернативни решенија за премостување на затворени делници. Со затворањето на обиколницата целиот товарен сообраќај поминува низ Скопје. Сите камиони кои транзитираат ќе поминуваат низ центарот на градот. Со тоа се зголеми сообраќајниот хаос на оваа улица, Никола Карев, попозната ...
| | веќе видена | слични

Најмалку половина час е потребен деновиве да се помине улицата Никола Карев во Скопје, попозната како Пластичарска на која е насочен целиот сообраќај и од затворената обиколница на која започна снимањето на филм. Од АМСМ велат дека обиколницата денеска е отворена само поради дождот, но не е најавено дали тоа ќе важи во текот на целата недела. Во меѓувреме, возачите кои во овој период се враќаат од работа, но и таксистите кои повеќе пати во текот на денот ја користат улицата и не се информирани за промените, велат дека тоа што е случува е хаос. Сметаат дека постои ризик, бидејќи целиот товарен сообраќај, сите камиони деновиве транзитираат низ Пластичарската улица. -Има голем метеж и многу ни пречи. Бараме да се пушти обиколницата бидејќи ова е невидена работа, ризично е како не, вели еден од таксистите за НОВА. За затворањето на скопската обиколница, реагираше и опозицијата, кои велат дека ваквите потези се одлики на несериозна држава. - Власта прифати да ја затвори скопската обиколница и коридорот 10, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Опозициската СДСМ во среда обвини дека за `ситни` пари власта прифатила да ја затвори обиколницата околу Скопје, за снимање француски филм, додека од Министерството за транспорт и врски ги набројаа бенефитите од оваа одлука. „Власта прифати да ја затвори скопската обиколница и коридорот 10, најфреквентниот коридор во земјава. Причината е снимање на филм со непозната уметничка вредност“, рече Благој Бочварски, претседател на Комисија за транспорт и врски и член на ИО Скопје. Тој посочи дека временскиот период од 37 дена е предолг за затворање на фреквентен пат, а сето тоа за само 78 илјади евра е недозволиво. „Со затворањето на обиколницата целиот товарен сообраќај поминува низ Скопје. Сите камиони кои транзитираат ќе поминуваат низ центарот на градот. Со тоа се зголеми сообраќајниот хаос на оваа улица, „Никола Карев“, попозната како Пластичарска, а инфраструктурата во Скопје ќе претрпи нови оштетувања“, рече Бочварски, кој дополни дека зголемениот сообраќај ќе предизвика уште поголемо загадување на воздухот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за транспорт и врски остро реагира на лагите изнесени од СДСМ во врска со симањето на филмот на Француската продукција. Интегрален текст од реакцијата на Министерството за транспорт и врски Денешната прес конференција на СДСМ е уште еден доказ за шарлантната и несериозна политика што оваа партија ја спроведува во Република Македонија. Очигледно на СДСМ не им е грижа за граѓаните, па сега ја користат и уметноста да објавуваат лаги и невистини користејќи ја секоја ситуација за да дојдат до гласовите на граѓаните. На денешната прес конференција, господинот Бочварски изнесе еден куп лаги и невистини. Прва лага што СДСМ ја објави е дека скопската обиколница е целосно затворена за сообраќај 37 дена. Според времениот режим обиколницата е затворена 16 работни дена и тоа во период од 07 часот до 19 часот, што значи дека од 19 часот па се до 07 наутро ќе може да се користи за сообраќај. Втора лага што СДСМ ја соопшти е во врска со средствата што продукцијата ќе ги уплати за користење на автопатишата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ очигледно се целосно заслепени во својата омраза. Тие се обидуваат да оцрнат се што се прави во Република Македонија, од проста причина што немаат идеја што да им понудат на граѓаните, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по однос на изјавата на Благој Бочварски во врска со снимањето на филмот „A fond“ и користењето на Обиколницата. Во продолжение ви го пренесуваме целиот текст интегрално: На СДСМ им смета тоа што во Македонија ќе се снима филм од странска продукција. На СДСМ им смета тоа што ќе се направи промоција на Република Македонија. На СДСМ им смета тоа што државата ќе инкасира средства од овој проект, а освен тоа ќе се обезбеди ангажман на стотици граѓани за што ќе бидат соодветно платени. СДСМ треба да престане да плука по секој проект кој значи промоција на Македонија и кој е во интерес на државата и граѓаните. Дополнително СДСМ се крајно лицемерни кога говорат за евентуални еколошки импликации од режимот на сообраќај при снимањето на францускиот филм. Впрочем СДСМ многу брзо заборави дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерство за транспорт и врски и официјално го потврди она што го соопшти СДСМ, дека за блокадата на автопатиштата во Македонија, на обиколницата околу Скопје и на делницата Велес-Градско, државата ќе добие само 78 илјади евра, односно 4,8 милиони денари, реагира СДСМ на соопштението на Министерството за транспорт и врски во врска со затворањето на обиколницата за снимање на филм. „Срамната потврда од Министерството за транспорт и врски доаѓа преку соопштение во коешто воопшто не се споменуваат последиците врз граѓаните на Скопје: сообраќајниот хаос, уништувањето на инфраструктурата, загадувањето...Ниту Министерството за транаспорт и врски, ниту пак ВМРО-ДПМНЕ денеска не споменаа како тоа ќе се направи реконструкција на пат со 78 илјади евра? Средства недоволни ниту за 1 километар нов пат. Надоместокот за патарини од околу 200 илјади евра, или 12,7 милиони евра којшто го споменува Министерството е сума којашто и без блокадата државата ќе ја инкасираше. Оттука, навредливо за граѓаните е оваа сума да ја ...
| | веќе видена | слични

За Министерството за транспорт и врски денешната конференција за медиумите на СДСМ во врска со снимањето на филмот на француската продукција е уште еден доказ за несериозната политика што оваа партија ја спроведува во Република Македонија.„Очигледно на СДСМ не им е грижа за граѓаните, па сега ја користат и уметноста да објавуваат лаги и невистини користејќи ја секоја ситуација за да дојдат до гласовите на граѓаните. Денеска господинот Бочварски изнесе еден куп лаги и невистини.Првата лага е дека скопската обиколница е целосно затворена за сообраќај 37 дена. Обиколницата е затворена 16 работни дена и тоа во период од 7 часот до 19 часот, што значи дека од 19 часот па се до 7 наутро ќе може да се користи за сообраќај.Втора лага е дека продукцијата за користењето на автопатот ќе плати 78 илјади евра. Не е точно. Се работи за два договори од околу 17, 5 милиони денари, од кои 12,7 милиони денари за договор што со ЈП за државни патишта го постигнаа како надосмест за затворање на патарините во деновите кога ќе се ...
| | веќе видена | слични

СДСМ се обидува да оцрни се што се прави во Република Македонија, реагира ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на СДСМ за затворањето на скопската обиколница. „На СДСМ им пречи тоа што во Македонија ќе се снима филм од странска продукција, што ќе се направи промоција на Република Македонија и тоа што државата ќе инкасира средства од овој проект, а освен тоа ќе се обезбеди ангажман на стотици граѓани за што ќе бидат соодветно платени, стои во реакцијата. Од ВМРО-ДПМНЕ го потсетуваат СДСМ дека неговите активисти со поставување на шатори пред Влада предизвикале сообраќаен хаос го оштетиле зеленилото и предизвикале бучава.. „СДСМ со ниту еден денар не ги покри штетите кои ги направи за државата и за граѓаните поединечно“ стори во соопштението.
| | веќе видена | слични
2 копии

„На СДСМ не им е грижа за граѓаните, па сега ја користат и уметноста да објавуваат лаги и невистини, користејќи ја секоја ситуација за да дојдат до гласовите на граѓаните. Господинот Бочварски денеска изнесе еден куп лаги и невистини“, реагираат од Министерството за транспорт и врски на прес-конференцијата на СДСМ. – Прва лага што СДСМ ја објави е дека скопската обиколница е целосно затворена за сообраќај 37 дена. Според привремениот режим, обиколницата е затворена 16 работни дена и тоа во период од 7 часот до 19 часот, што значи дека од 19 часот, па сè до 7 наутро ќе може да се користи за сообраќај. Втора лага што СДСМ ја соопшти е во врска со средствата што продукцијата ќе ги уплати за користење на автопатишата во Република Македонија во висина од 78.000 евра. Не е точно дека се 78.000 евра, се работи за два договори од околу 17,5 милиони денари, од кои 12,7 милиони денари за договор што со ЈП за државни патишта го постигнаа како надомест за затворање на патарините во деновите кога ќе се снима филмот и 4,8 ...
| | веќе видена | слични

Денешната прес конференција на СДСМ е уште еден доказ за шарлантната и несериозна политика што оваа партија ја спроведува во Република Македонија, се вели во реакцијата на Министерството за транспорт и врски на денешната прес конференција на СДСМ. „Очигледно на СДСМ не им е грижа за граѓаните, па сега ја користат и уметноста да објавуваат лаги и невистини користејќи ја секоја ситуација за да дојдат до гласовите на граѓаните. На денешната прес конференција, господинот Бочварски изнесе еден куп лаги и невистини. Прва лага што СДСМ ја објави е дека скопската обиколница е целосно затворена за сообраќај 37 дена. Според времениот режим обиколницата е затворена 16 работни дена и тоа во период од 07 часот до 19 часот, што значи дека од 19 часот па се до 07 наутро ќе може да се користи за сообраќај. Втора лага што СДСМ ја соопшти е во врска со средствата што продукцијата ќе ги уплати за користење на автопатишата во Република Македонија во висина од 78 илјади евра. Не е точно дека се 78 илјади евра, се работи за два ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 210 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Двајца од повредените во сообраќајната несреќа, што се случи на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари, се во тешка состојба. Од нив, еден е на одделот за ...
сите 285 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 202 | | | веќе видена

Алсин Левент, возачот на „мазда“ возилото, кој ја предизвика несреќата во кој почина кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ и неговиот пријател, Мирсад ...
сите 209 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бочварски: Преседанот со затворената обиколница го пренасочи товарниот сообраќај низ Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: