Сјо влезе и чешла во Телеком во моментов


Специјалното јавно обвинителство влезе во „Македонски Телеком“, засега нема информации дали обвинителката Ленче Ристоска е на состанок во компанијата или пак започнат е увид во документите. Од СЈО минатата недела потврдија дека се соочуваат со опструкции од претставниците на македонскиот државен капител во компанијата и од судот да не биде издаден налог за претрес.
| | веќе видена | слични

На булеварот „Теодосиј Гологанов“ во Скопје забележана е колона од десетина полициски возила и оклопни коли упатени кон центарот на градот. Од МВР нема официјална информација за тоа.Во колоната има десетина оклопни возила и џипови.Веројатно возилата се упатени кон канцелариите на Европската Унија во Скопје, каде што здружението „За заедничка Македонија“ за денеска во 19 часот најави мирен протест, „поради обидот за незаконски избор на спикер во парламентот и ставот на ЕУ за овој обид за државен удар“.
| | веќе видена | слични

Во Основниот суд Скопје 1 на 23 мај ќе се одржи рочиште за предметот против поранешниот директор на Македонски Телеком Атила Сендреј и други две лица за проневера, но овој случај нема врска со спогодбата на Дојче Телеком и поранешните директори на Маѓар Телеком Елек Штрауб и Андраш Балог со американската Комисија за хартии од вредност и берза за поткуп на македонски политичари. Спогодбата треба наскоро да биде потврдена од Њујоршкиот суд, каде се одвива случајот. Дојче Телеком е мнозински сопственик во Маѓар Телеком и Македонски Телеком. ДИРЕКТОРИТЕ НА ТЕЛЕКОМ СЕ НАГОДИЈА ВО САД ДА СИ ПЛАТАТ КАЗНИ ЗА ПОДМИТУВАЊЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ Од Основниот суд Скопје 1 велат дека првото рочиште за случајот против Унгарецот Атила Сендреј било закажано за 26 октомври 2011 година и тогаш случајот го водел судијата Седат Реџепагиќ. Од 2015 година, случајот го презел судијата Александар Милошески, за следната година тој да дојде во рацете на судијката Ленче Давиткова. Годинава, биле закажани вкупно 7 рочишта, од кои 5 биле ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство бара меѓународна правна помош од Америка за случајот „Маџар Телеком“. Станува збор за предмет што обвинителството го отвори по сведочењето на екс-разознавачот Слободан Боговески дека македонски политичари примиле поткуп за да ја одложат либерализацијата на телекмоуникацискиот пазар. Предметот за кој обвинитеството сега бара меѓунардна правна помош – подолго време е во фикоите на обвинителството. „Испитано е лице во својство на сведок. Извршено е испитување и на други лица. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција будно ги следи сознанијата од медиумите и врз основа на истите започна дополнителни дејствија за меѓународна правна помош.“ - велат од Јавното обвинителство. Откако во САД аферата Телоком доби разрешница со тоа што двајца поранешни директори признаа дека потплаќале македонски политичари, Валентин Зафиров, адвокат на ексразознавачот Боговески го повика обвинитество на Зврлевски да не остане немо на одлуката на американскиот суд. „Дали и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Двајца поранешни директори на „Маѓар телеком“, Елек Штрауб и Андраш Балог, се согласиле да платат парични казни и прифатиле забрана за вршење дејност за да се запре случајот против нив во њујоршкиот суд во кој се обвинети дека потплатиле функционери од Македонија и Црна Гора, соопшти американската Kомисија за хартии од вредност и берза (СЕЦ). Штрауб се согласи да плати 250 илјади долари казна, а Балог 150 илјади долари. Двајцата исто така се согласија да добијат петгодишна забрана за каква било директорска позиција во компанија под надлежност на СЕЦ. – Директорите во овој случај беа обвинети дека ги предводеле тајните договори со премиер и други за да ги блокираат конкурентите на телекомот – вели во соопштението Стефани Авакијан, в.д. директор на извршниот оддел на СЕЦ. Унгарската компанија, која е мнозински сопственик во „Македонски телеком“, плати казна од 95 милиони долари во декември 2011 година во паралелен случај за истото дело, потплаќање македонски и црногорски функционери за да добијат бизниси и да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иако обвинетите Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, кои се товарат за злоупотреба на службената положба, шест години се недостапни за органите на прогонот, на 23 мај, во Кривичниот суд е закажано ново рочиште за предметот „Маѓар Телеком“. Од Кривичниот суд за Макфакс потврдија дека последното рочиште за овој предмет е од 20 април, а било одложено бидејќи не бил присутен јавниот обвинител, кој уредно го известил судот дека е спречен да присуствува на рочиштето. За овој предмет прво постапувал судијата Седат Реџепагиќ, првото рочиште било закажано на 26.10.2011 година и до крајот на 2014 година биле закажани вкупно 8 рочишта кои биле одложени бидејќи обвинетите не биле присутни или не било добиено известие дали истите се уредно повикани на рочиште. Согласно годишниот план за работа на судот, предметот потоа е наследен од судијата Александар Милошевски и биле закажани 3 рочишта во текот на 2015 година кои биле одложени бидејќи судот не добил известие дека обвинетите се уредно повикани или поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Кривичниот суд за Макфакс потврдија дека последното рочиште за овој предмет е од 20 април, а било одложено бидејќи не бил присутен јавниот обвинител, кој уредно го известил судот дека е спречен да присуствува на рочиштето. За овој предмет прво постапувал судијата Седат Реџепагиќ, првото рочиште било закажано на 26.10.2011 година и до крајот на 2014 година биле закажани вкупно 8 рочишта кои биле одложени бидејќи обвинетите не биле присутни или не било добиено известие дали истите се уредно повикани на рочиште. Согласно годишниот план за работа на судот, предметот потоа е наследен од судијата Александар Милошевски и биле закажани 3 рочишта во текот на 2015 година кои биле одложени бидејќи судот не добил известие дека обвинетите се уредно повикани или поради отсуство на еден бранител. Судењата биле закажувани со ова темпо, по 2 до 3 во текот на годината со оглед на тоа што судот барал, со замолница преку Министерството за правда на Р Македонија, по дипломатски пат на обвинетите да им се достават обвинителен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јавното обвинителство има поднесено обвинение до Кривичниот суд во Скопје за случајот „Маѓар телеком“ за проневера, предметот е во Судот, вели Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски за САКАМДАКАЖАМ.МК. „Обвинителството има поднесено обвинение до Кривичниот суд со тие докази што ги имаме. Предметот е веќе пет до шест години во Судот. Јавете се во судот и прашајте до каде е работата. За имиња и други детали не можам да дадам информација“, ни рече Зврлевски. Во Кривичниот суд велат дека ќе им треба време да одговорат до каде е овој случај. За случајот „Маѓар телеком“ во земјава се водат два предмети, во Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје и во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција. Зврлевски денеска одби да зборува за истрагата за вториот случај, што го води ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, а е поврзан со постапката што се водеше пред правосудните органи во САД и беше отворен откако јавно беше објавено сведочењето на поранешниот директор на Управата за безбедност и ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција информира дека ги следи последните информации и врз основа на нив презема дополнителни дејства за меѓународна правна помош.Од сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски пред Американската комисија за хартии од вредност, која го води спорот против „Маѓар телеком" во САД, се отворија прашања за наводната корупциска шема на македонски функционери, со цел да ја забават либерализацијата на телекомуникацискиот пазар.Екс разузнавачот за судот во Њујорк, во улога на сведок, изјави дека преку грчкиот бизнисмен Кондоминас, Али Ахмети и Муса Џафери и тогашниот премиер, Владо Бучковски, земале мито од 7,5 милиони евра за да се задржи монополската ситуација на пазарот на телефонски услуги.Пред два дена Американската комисија за хартии од вредност соопшти дека поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, кои беа обвинети за „водење тајни договори со премиер и со други лица од Македонија“ за да ја спречат ...
| | веќе видена | слични

Штрауб се согласи да плати 250 илјади долари казна, а Балог 150 илјади долари. Двајцата исто така се согласија да добијат петгодишна забрана за каква било директорска позиција во компанија под надлежност на СЕЦ. – Директорите во овој случај беа обвинети дека ги предводеле тајните договори со премиер и други за да ги блокираат конкурентите на телекомот – вели во соопштението Стефани Авакијан, в.д. директор на извршниот оддел на СЕЦ. Унгарската компанија, која е мнозински сопственик во „Македонски телеком“, плати казна од 95 милиони долари во декември 2011 година во паралелен случај за истото дело, потплаќање македонски и црногорски функционери за да добијат бизниси и да ја исклучат конкуренцијата во телекомуникациската индустрија. Со тужбата на СЕЦ, Штрауб и Балог беа обвинети за изработка на лажни договори со кои се пренасочувале милиони долари за коруптивни исплати. Двајцата функционери требаше да се појават пред суд месецов. Сведок во случајот пред њујоршкиот суд беше поранешниот разузнавач Слободан ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 155 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 158 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 87 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сјо влезе и чешла во Телеком во моментов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: