Санадер пред истражен судија

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, денеска треба прв пат да излезе пред истражен судија од канцеларијата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал. Поради повредената нога, Санадер нема да излезе од затворот „Реметинац“, туку истражителите ќе го испитуваат во келијата. Неговиот адвокат најави дека ќе поднесе жалба на едномесечниот истражен затвор. Санадер ќе биде истражуван за аферите „Фими-медија“, во која од државни претпријатија и министерства собрал 11 милиони евра, кои завршиле на приватни сметки, но и во црниот фонд на ХДЗ.
| | веќе видена | слични

Нова милионска афера се отвори за поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер, според која тој проневерил еден милион евра од партиските пари, преместувајќи ги на своите сметки и на сметките на негови блиски соработници. Тој вчера за првпат проговоре пред УСКОК, но детали за неговото излагање не се откриваат Додека поранешниот хрватски премиер Иво Санадер даваше отчет пред тимот на Управата за спречување корупција и организиран криминал (УСКОК), хрватските медиуми почнаа да шпекулираат за ново откриена афера каде што Санадер замешал прсти. Станува збор за проневера на околу еден милион евра од партиските средства, кој поранешниот премиер заедно со уште четворица високи претставници ги “складирал“ на приватни сметки. “Ова е седмото сомнение поради кое јавното обвинителство може да покрене судска постапка, но сепак, недостасуваат доволен број докази за да се докаже наводното дело“, пишува хрватски “Јутарњи“. Доколку информациите се покажат како точни, се отвора прашањето колку точно пари проневерил ...
| | веќе видена | слични

Загреб, 22 јули – Иво Санадер, поранешниот премиер на Хрватска, стигна во затворската болница околу 9 часот утрово, самостојно помагајќи се со штака. Санадер од комберто излегол сам, без инвалидка количка, а на болната нога носел влечка, а на другата мокасинка. Болната нога му била фиксирана. Во средата вечерта Санадер во затворот го посетил доктор, поради влошување на состојбата со неговата болна нога. Адвокатите на Санадер на новинарите им рекле дека ногата му е отечена, а дошло и до промена на бојата на кожата, па стравуваат дека се работи за сепса. Затоа денеска е преместен во болницата за лица лишени од слобода , каде ќе му направат снимање со магнетна резонанца. Токму поради лошата состојба на наогата на Санадер, сослушувањето вчера беше одржано во затворот место во седиштето на УСКОК. Неговиот адвокат соопшти дека Санадер ја изнесол одбраната во случајот „Фими медија“, а не одговарал на прашања. /
| | веќе видена | слични

Денеска за Фими Медија, а следната среда за случајот Хипо Банка. Иво Санадер речиси два часа ја изнесуваше својата одбрана, но, како што изјави еден од неговите адвокати, одбил да одговара на прашањата на истражителите на Уско. Екс премиерот е сослушан во неговата келија во затворот Реметинец поради неговата здравствена состојба. Истражните органи се сомневаат дека преку агенцијата Фими Медија од државните претпријатија и министерства се извлечени 11 милиони евра кои завршиле на приватни банкарски сметки, но и во црниот фонд на владејачката партија ХДЗ. Санадер е првоосомничен, а вкупно осомничени се 14 лица. Многумина сметаат дека Санадер ќе удри по поранешните партиски колеги кои изминативе 7 месеци тврдеа дека ништо не знаат или немале никаква врска со аферите. Емилија Митковска
| | веќе видена | слични

Загреб, 21 јули – Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер ја изнел својата одбрана и се изјаснил како невин во случајот „Фими медија“, но не сакал да одговара на прашања на УСКОК, изјави по двооипл часовно сослушување во затворот во Реметинец еден од неговите бранители. Адвокатот Чедо Продановиќ, по излегувањето од сослушувањето вели дека Санадер не одговарал на прашања за да не им помага на обвинителите. Тој сооптил дека Санадер завршил со својата одбрана во случајот „Фими медија“, и дека следната среда повторно ќе седне пред УСКОК кога ќе треба да ја изнесе одбраната за наводното земање 3,5 милиони куни провизија од „„Хипо банка“. Додека бил министер за надворешни. Продановиќ мисли дека настапот на Санадер пред истражителите на УСКОК бил уверлив. Санадер беше сослушан во затворот Реметинец, поради повреда на ногата, место во просториите на УСКОК. /
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Санадер пред истражен судија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: