Форбс: Голферот Вудс најплатен, Ѓоковиќ на 28 место

Форбс: Голферот Вудс најплатен, Ѓоковиќ на 28 место Американскиот голфер Тајгер Вудс е најплатениот спортист на планетата во оваа година со заработка од 78,1 милион долари. Србинот Новак Ѓоковиќ, според магазинот Форбс, се најде на 28 место со заработка од 26 милиони. Втор на листата најдобро платени спортисти е швајварскиот тенисер Роже Федерер кој годинава од учество на турнири и договори за спонзорство заработил 71,5 милиони долари. Федерер на од учество на турнири заработил 6,5 милиони долари, додека од реклами кеширал неверојатни 65 милиони. Зад Ѓоковиќ, според заработката се најде шпанецот Рафаел Надал – кој е на 30 место со 26,4 милиони долари. Најбрзиот човек на денешнината Хусеин Бол се наоѓа на 40-то тесто со 24,2 милиони, од кои на натпревари заработил само 200.000, а дури 24 милиони од договори со спонзори. Најдобро платена спортистка е руската тенисерка Марија Шарапова која се наоѓа на 22 место со заработени 29 милиони долари. Листата на десетте најплатени спортисти во 2013 године е ...
| | веќе видена | слични

Државите не сакаат да ги шират таквите информации, но на богатите луѓе секако им е овозможено да добијат дозвола за трајно жителство и државјанство, секако ако добро платат, пренесе „Б92“. Малта неодамна изнела импресивна понуда на маса – можете да купите државјанство во оваа земја и со тоа и пасош од ЕУ за само 650.000 евра, но поради противењето на опозицијата во оваа земја, овој предлог моментално е на „чекање“. Но оваа земја не е единствена. Карипската опција е најевтина – 100.000 долари за „инстант“ државјанство во Доменикана, односно 250.000 долари за Сент Китс. Но затоа пак Австрија е многу „посолена“ во тој поглед, а во оваа земја државјанство ќе добиете за 10 милиони американски долари. Англија се грижи поради овој тренд во светот и поради непродуктивните емигранти кои влегуваат на берзата на трудот, но нејзината понуда е послаба од онаа на Малта и чини 1,6 милиони долари, но само за престој. Продавањето на визите за престој во Европа станаа моќна индустрија поради светската криза, затоа што на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот магазин „Форбс“, ја објави листата на спортисти кои имале најголема заработувачка во 2013 година. Прв на листата е голф играчот, Тајгер Вудс , кој во 2013 година заработил 78 милиони долари, од кои 13 милиони долари заработил на турнирите, а дури 65 милиони долари инкасирал од разни маркетиншки активности. Интересно, најдобриот голф играч во светот, пред три години, поради вонбрачната афера и скандалите кој потоа следуваа остана без поголемиот број од спонзорите. Тогаш тој привремено се повлече, а откако критичарите се смирија, Вудс се врати на терените и продолжи да заработува исто како и пред аферата. Тој е првиот спортист кој заработил преку една милијарда долари. Втор на листата е тенисерот Роџер Федерер, кој заработил 71,5 милиони долари. Швајцарецот на турнирите заработил 6,5 милиони долари, а дури 65 милиони долари од реклами. Третото и четвртото место е резервирано за НБА ѕвездите, Коби Брајант (62 млн долари) и Леброн Џејмс (60 млн долари). Зад нив следуваат играчите во НФЛ, ...
| | веќе видена | слични

Американскиот голфер Тајгер Вудс е најплатениот спортист за 2013 година со заработувачка од 78. 100.000 долари, објави специјаизираното списание кое се занимава со финансдиите на славните Форбс. Вторио на листата со најголемата заработувачка е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер со 71.500.00 долари. Интересен е податокот дека годинава Федерер од наградни фондови на турнирите заработи 6,5 милиони долари, додека од спонзори инкасира 65 милиони долареи. На третото место позаработувачка е кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант со 62.000.000 долари. Од четвртото до десетото место се: Леброн Џејмс (НБА) 60.000.000 $ Дру Брис (НФЛ) 51.000.000 $ Арон Роџерс (НФЛ) 49.000.000 $ Филип Микелсон (голф) 48.700.000 $ Дејвид Бекам ( фудбал) 47.200.00 $ Кристијано Роналдо (фудбал) 44.000.000 $ Лионел Меси (фудбал) 41.000.000 $
| | веќе видена | слични

Угледниот американски магазин Форбс објави листа со најплатените спортисти за 2013 година. На првото место се наоѓа Тајгер Вудс со заработка од 78 милиони долари, од кои дури 65 милиони од спонзори. На второто место се најде швајцарскиот тенисер Рожер Федерер кој на турнирите заработи "само" 6.5 милиони долари, но затоа од рекламите инкасираше уште 65 милиони долари. Најплатен фудбалер е Дејвид Бекам кој се наоѓа на осмото место со заработка од 47.2 милиони долари. Меѓу најплатените 100 спортисти се наоѓаат само две жени. На 22 место е руската тенисерка Марија Шарапова со 29 милиони евра, а нејзината колешка Серена Вилијамс се најде на 68 место со заработка од 20.5 милиони евра. Топ 10 најплатени спортисти за 2013 година: 1. Тајгер Вудс (САД, голф) - 78 милиони долари 2. Рожер Федерер (Швајцарија, тенис) - 71.5 3. Коби Брајант (САД, кошарка) - 62 4. Леброн Џејмс (САД, кошарка) - 60 5. Дру Брис (САД, американски фудбал) - 51 6. Арон Роџерс (САД, американски фудбал) - 49 7. Фил Микелсон (САД, голф) - 48.7 8. ...
| | веќе видена | слични

Американскиот магазин Форбс ја објави листата за десетте најплатени спортисти за 2013 година. На прво место се врати црномурестиот голфер Тајгер Вудс кој во 2013 година за работил 78 милиони долари. Од овие пари дури 65 милиони му се од спонзорски договори. На второто место се најде кралот на тенисот швајцарскиот ас Роже Федерер. Тој од турнирите оваа година заработил „само“ 6.5 милиони додека од спонзорите икасирал уште 65 милиони долари. Трет на листата се најде кошаркарот Коби Брајант со годишна заработувачка од 62 милиони долари. Најдобро платен фудбалер на оваа листа на Форбс е Дејвид Бекам со 47 милиони и се наоѓа на осмото место. Меѓу стоте спортисти се наоѓаат и две жени. Тоа се тенисерките Марија Шарапова и Серена Вилијамс. Шарапова оваа година заработила 29 милиони и се најде на 22 место, додека Вилијамс се најоѓа на 68 место со заработувачка од 20.5 милиони долари. Десет најплатени спортисти за 2013 година: 1. Тајгер Вудс (голф) 78 милиони долари 2. Роже Федерер (тенис) 71.5 3. Коби Брајант ...
| | веќе видена | слични

Американскиот голфер Тајгер Вудс е најдобро платен спортист в о 2013-та година со заработка од 78,1 милиони долари. Втор на листата на најдобро платен спортист е тенисерот Роџер Федерер кој годинава од учество на турнирите и спонзорските договори заработи 71,5 милиони долари. Интересно е тоа што Федерер на Турнирите заработи 6,5 милиони долари а од рекламите дури 65 милиони. На третото место на оваа листа се анјде играчот на ЛА Лејкерс, Коби Брајант со 62 милиони долари, два милиони повеќе од ЛеБрон Џејмс. Кај дамите најдобро платена е Марија Шарапова која се наоѓа на 22-то место на листата на Форбс со 29 милиони долари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот голф играч Тајгер Вудс е најплатениот спортист во 2013 година со заработка од 78,1 милиони долари објави денеска списанието „Форбс“. Второто место на листата најдобро платени спортисти му припадна на тенисерот Рожер Федерер (Швајцарија) со заработени 71,5 милиони долари, од кои само 6,5 милиони од учеството на турнирите и дури 65 милини од спонзорските договори. Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс Коби Брајант со 62 милиони евра е на третата позиција на листата креирана од „Форбс“. Со својата заработка годинава пласман во првата десетка имаат обезбедено и: 4. Леброн Џејмс (САД, НБА) - 60 милиони долари 5. Дру Брис (САД, НФЛ) - 51 6. Арон Роџерс (САД, НФЛ) - 49 7. Фил Микелсон (САД, голф) - 48,7 8. Дејвид Бекам (Велика Британија, фудбал) - 47,2 9. Кристијано Роналдо (Португалија, фудбал) - 44 10. Лионел Меси (Аргентина, фудбал) - 41. Најдобра платена спортистка е руската тенисерка Марија Шарапова која со годишна заработка од 29 милиони долари се најде на 22.место во вкупниот пласман.
| | веќе видена | слични

Второто место на листата најдобро платени спортисти му припадна на тенисерот Рожер Федерер (Швајцарија) со заработени 71,5 милиони долари, од кои само 6,5 милиони од учеството на турнирите и дури 65 милини од спонзорските договори. Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс Коби Брајант со 62 милиони евра е на третата позиција на листата креирана од „Форбс“. Со својата заработка годинава пласман во првата десетка имаат обезбедено и: 4. Леброн Џејмс (САД, НБА) - 60 милиони долари 5. Дру Брис (САД, НФЛ) - 51 6. Арон Роџерс (САД, НФЛ) - 49 7. Фил Микелсон (САД, голф) - 48,7 8. Дејвид Бекам (Велика Британија, фудбал) - 47,2 9. Кристијано Роналдо (Португалија, фудбал) - 44 10. Лионел Меси (Аргентина, фудбал) - 41. Најдобра платена спортистка е руската тенисерка Марија Шарапова која со годишна заработка од 29 милиони долари се најде на 22.место во вкупниот пласман.
| | веќе видена | слични

Угледниот американски магазин "Форбс" ја објави листата на спортисти со најголема заработка во 2013. година. На чело на листата според заработката е Тајгер Вудс, кој во годината што изминува заработил 78,1 милион долари. Голферот од турнирите заработил 13 милиони долари, додека од спонзорските договори на негова сметка легнале 65 милиони долари. Втор на листата е швајцарскиот тенисер Роже Федерер, кој оваа година заработил 71,5 милиони долари, додека трет е кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс со 62 милиони долари. Најдобро платена спортистка е руската тенисерка Марија Шарапова, која се наоѓа на 22. место со заработка од 29 милиони долари. Првиот рекет во светот, Рафаел Надал е на 30. место, со 26,4 милиони долари, најбрзиот човек на планетата, Јамајканецот Усаин Болт, е 40-ти со инкасирани 24,2 милиони долари, додека најплатен возач во Формула 1 е Фернандо Алонсо од Ферари, со заработени 30 милиони долари и се наоѓа на 19. место. Листа на десетте најплатени спортисти во 2013. година: 1. Тајгер Вудс (САД - ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 336 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 76 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Форбс: Голферот Вудс најплатен, Ѓоковиќ на 28 место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: