Колку гласно е доволно?

Ако слушате некоја поп песна или пак некоја интересна рок песна и треба да го кренете гласот за да се слушнете над музиката, тогаш е време за намалување на гласот на музиката. Долготрајносто слушање гласна музика може да ви ги оштети сензитивните структури во внатрешното уво и да доведе до перманентна загуба на слухот. Денес, еден на пет тинејџери има делумна загува на слухот. Тоа е значително сериозна работа. Кај лице кое подолг период е изложено на нивоа на бучава кои се погласни од 85 децибели, постои зголемен ризик од загуба на слухот. Не треба да се слуша музика или да се стои изложен на звук или бучава која е погласна од 85 децибели повеќе од 8 часа. Ако слушате на гласност од 88 децибели, тогаш времето на изложување треба да се скрати на 4 часа. На најгласната опција, еден MP3 – плеер дава максимум 105 децибели – тоа е 100 пати поинтензивно од 85 децибели. Проблемот е тоа што младите уши се поптпорни од старите и не се забележува проблемот и не се чувствува ништо на почеток. За децата е потешко да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 154 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 219 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку гласно е доволно?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: