Колку гласно е доволно?

Ако слушате некоја поп песна или пак некоја интересна рок песна и треба да го кренете гласот за да се слушнете над музиката, тогаш е време за намалување на гласот на музиката. Долготрајносто слушање гласна музика може да ви ги оштети сензитивните структури во внатрешното уво и да доведе до перманентна загуба на слухот. Денес, еден на пет тинејџери има делумна загува на слухот. Тоа е значително сериозна работа. Кај лице кое подолг период е изложено на нивоа на бучава кои се погласни од 85 децибели, постои зголемен ризик од загуба на слухот. Не треба да се слуша музика или да се стои изложен на звук или бучава која е погласна од 85 децибели повеќе од 8 часа. Ако слушате на гласност од 88 децибели, тогаш времето на изложување треба да се скрати на 4 часа. На најгласната опција, еден MP3 – плеер дава максимум 105 децибели – тоа е 100 пати поинтензивно од 85 децибели. Проблемот е тоа што младите уши се поптпорни од старите и не се забележува проблемот и не се чувствува ништо на почеток. За децата е потешко да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според одредени и неофицијални информации, поранешниот премиер Никола Груевски политичкиот азил во Република Унгарија ќе го бара врз основа на документот ...
сите 252 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски од пред седиштето на СДСМ, се обрати со напади кон премиерот Зоран Заев и министерот Оливер Спасовски, истакнувајќи ...
сите 214 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 62 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку гласно е доволно?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: