Колку е добро новото решение за осветлување на Стара Чаршија?

Старата чаршија ќе ја осветлуваат нови 250 канделабри поставени во средината на пешачките улици, решија градските власти. Досега светилките се наоѓаа отстрана, на објектите. Наспроти надлежните од Градот, кои сметаат дека средишното улично осветление е добро решение, голем дел од граѓаните, но и архитектите, сметаат дека на овој начин се менува ликот на Чаршијата, а во иднина ќе предизвика и проблеми при интервенцијата на специјални возила, како што се брзата помош и противпожарните коли. Плочниците во Чаршијата, која со закон е заштитена како вековен споменик од исклучително значење, веќе се раскопани и на многу места може да се видат извлечени кабли за 250 светлечки столба. Фенери на куќите наместо столбови Минас Бакалчев, професор на Архитектонскиот факултет, смета дека е недозволиво да се преземаат вакви зафати во Старата скопска чаршија, која е специфична зона. - Прво, механички не може да се прејде преку тоа. Секоја интервенција во вакви стара јадра кои се културно-историски споменици треба да биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 278 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 250 | | | веќе видена

Ефикасното слабеење со силиконски прстен на желудникот е оперативен зафат кој последните години е светски тренд. На овој зафат – gastric banding – кој ефикасно ...
сите 164 | | | веќе видена

Иранската револуционерна гарда заплени танкер во Голфскиот залив, кој според наводите на иранските медиуми, пловел под знаме на Велика Британија. Сопствениците ...
сите 196 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку е добро новото решение за осветлување на Стара Чаршија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: