Платите на швајцарските банкари- највисоки во Европа

Платите на швајцарските банкари- највисоки во Европа Извршниот директор на швајцарската „Креди Суис“ банка Брејди Дуган важи за еден од најплатените челници во европскиот банкарски сектор во минатата година. Тој лани заработил вкупно 9,8 милиони франци, два милиони повеќе од 2012 година. Основната плата на Американецот Дуган останала неизменета и изнесувала 2,5 милиони франци, објави швајцарскиот весник 24 часа. Компанијата „Креди Суис“ за платите на деветочлениот Управен одбор минатата година издвоила вкупно 64,8 милиони франци, додека во 2012 година, кога во тој орган имало 13 члена, издвоила 74,1 милион франци. Вкупниот минатогодишен приход на претседателот на Административниот совет на групацијата, Урс Рохнер од 4,9 милиони франци бил помал отколку во 2012 година кога изнесувал 5,2 милиони. Минатогодишното издвојување на „Креди Суис“ за платите на членовите на Административниот совет изнесувало 12 милиони франци, додека во 2012 година изнесувало 13 милиони. На референдумот одржан кон крајот на ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на швајцарската банка „Credit Suisse“, Брејди Дуган, е еден од најплатените челници во европскиот банкарски сектор во минатата година... Тој има заработка од 9.8 франци, што е за 2 милиони повеќе во споредба со 2012 година. Основната плата на Американецот Дуган останала непроменета и изнесувала 2.5 милиони франци, пишува швајцарскара страница „24 часа“. Швајцарците во март 2013 година со убедливо мнозинство на референдум изгласале на највисоките менаџери да им се ограничат огромните бонуси и забрана за висока исплата за тие што си одат од компанијата. Референдумот е одраз на гневот на Швајцарците, затоа што водечките менаџери во земјата заработуваат над 200 пати повеќе од нивните вработени. Извршниот директор на банката „Credit Suisse“ во еден момент заработувал за 820 пати повеќе во споредба со вработените со најниски приходи во истата банка.
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на швајцарската банка Креди Свис, Брејди Дуган е еден од најплатените шефови во европскиот банкарски сектор во минатата година. Дуган лани заработил вкупно 9,8 милиони франци, 2 милиони повеќе од 2012 година. Основната плата на американецот Дуган останала непроменета и изнесува 2,5 милиони франци, пренесува швајцарскиот весник „24 часа“. Од друга страна, банката Креди Свис за плати на девет члениот управен одбор минатата година издвоила вкупно 64,8 милиони франци, додека претходната, кога во одборот делувале 13 членови, биле издвоени 74,1 милиони франци. Интересен е фактот што извршниот директор на банката, во еден момент минатата година заработувал 820 пати повеќе од вработениот со најниски примања во Креди Свис.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Платите на швајцарските банкари- највисоки во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: