Фотографија на денот: Сагар ќе ги прогнозира резултатите на Мундијалот

На оваа #ФотографијаНаДенот снежниот леопард Сагар ужива на сонцето во својот дом во Зоолошката градина во германскиот град Нојкирхен. Наскоро, меѓутоа, него го очекува многу важен предизвик. За време на Светското првенство во Русија, дивата мачка треба како животински претскажувач да го типува победникот на секој натпревар на Мундијалот. Сагар имено ќе одбира меѓу две топки на кои ќе бидат залепени државните знамиња на репрезентациите кои ќе го играат мечот. Инаку животните како фудбалски претскажувачи веќе имаат богата традиција. Покрај прочуениот октопод Паул, кој со неговите прогнози за СП во 2010 стана ѕвезда, како фудбалски експерти се обиделе и коали, слонови, видри... На нив потсетуваме во следнава галерија: Од коала до опосум: фудбалски претскажувачи меѓу животните Коалата Оби-Оби Тој е новиот неофицијален претскажувач за натпреварите на германската репрезентација на ЕУРО 2016. Неговата прва прогноза дадена од Зоолошката градина во Лајпциг беше на 12 јуни за мечот Германија-Украина. Оби-Оби ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ до градоначалникот Петре Шилегов на седницата на совет на градот Скопје посочи дека врвот на непрофесионалното работење е постигнато со ставањето на лице кое е познато како обезбедувач по дискотеки за директор на зоолошката градина. Новините кои таму се случуваат се добри, како и набавка на нови слонови, но кој ќе раководи со нив, наместо ветеринар човек како Горѓи Гелетановски Чомбе кој важи за обезбедувач и менаџер на дискотеки. Сакаме да ја потсетиме јавноста дека носењето на овие два слона е кулминација на повеќегодишно планирање и инвестирање на ова поле, кое финишираше со изградбата на ново живеалиште за слонови, кое е започнато и во најголем дел изградено во мандатот на минатиот градоначалник Трајановски, беше истакнато од советниците на ВМРО-ДПМНЕ. Станува збор за проект кој се доби живеалиште за слон се состои од внатрешен и од надворешен дел, кои е поделен на два дела за два слона, а за чија изградба беа издвоени 26 милиони денари. Ова живеалиште, чија ...
| | веќе видена | слични

Најстариот суматрански орангутан на светот почина на 62 години во зоолошка градина во Австралија. Женката Пуан, која негувателите ја опишаа како „голема дама“, зад себе остави 54 потомци. Таа беше евтанизирана во Зоолошката градина во Перт поради здравствени компликации предизвикани од старост. Пуан живееше во зоолошката од 1968 година, а во 2016 година беше признаена од Гинисовата книга на светски рекорди како најстар припадник на нејзниот вид. Суматранските орангутани се загрозен вид и во дивината ретко живеат подолго од 50 години. Се смета дека Пуан е родена во џунгла во Суматра, Индонезија во 1956 година. Таа зад себе остави неверојатно наследство од 11 деца и вкупно 54 потомци низ САД, Европа и остатокот од светот. „Нејзиниот генетски код го носи нешто помалку од 10% од глобалната популација на нејзиниот вид“, рече Холи Томпсон, супервизор на одделението за орангутани. „Таа даде голем придонес за колонијата суматрански горили во Зоолошката градина во Перт и за опстанокот на нејзиниот вид.“ Некои од ...
| | веќе видена | слични

Ѓорѓи Галетановски – Чомбе е новиот директор на на Зоолошката градина во Скопје, доаѓајќи на местото на Јорданчо Милошевски. „Чест ми е што градоначалникот Петре Шилегов и градските власти ми ја доверија оваа функција, и давам збор дека ќе работам на подобрување и разубавување на институцијата, чесно, отчетно и транспарентно и во интетрес на сите граѓани. Уште еднаш, благодарам на сите за поддршката,и ветувам дека никогаш нема да заборавам од каде дојдов до тука“, напиша тој на својот Фејсбук профил. Инаку, Галетановски е познат како менаџер на скопски кафулиња и дискотеки. Тој најави дека од Зоолошката градина во Белгија во Скопје во август ќе дојдат две слоници, од расата индиски слон и се стари триесетина години, а шимпанзата и другите нови животни се очекуваат да пристигнат во септември.
| | веќе видена | слични

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ја поздрави најавата за пристигнување на двата слона во Зоолошката градина во Скопје, со што ќе се зголеми понудата на оваа јавна институција на Градот Скопје. -Сакаме да ја потсетиме јавноста дека носењето на овие два слона е кулминација на повеќегодишно планирање и инвестирање на ова поле, кое финишираше со изградбата на ново живеалиште за слонови, кое е започнато и во најголем дел изградено додека градоначалник на Скопје беше Коце Трајановски. Имено, станува збор за проект кој се доби живеалиште за слон се состои од внатрешен и од надворешен дел, кои е поделен на два дела за два слона, а за чија изградба беа издвоени 26 милиони денари, велат советниците. Ова живеалиште, чија изградба започна во 2015 година, се изгради на парцела со површина од 3.200 метри квадратни, а во него се изгради и објект со површина од 400 метри квадратни. Со изградбата на ова живеалиште, се создадоа услови за набавка на слонови во Зоолошката градина во Скопје по повеќе од 25 години. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зоолошката градина доби нов директор. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го постави Ѓорѓи Галетановски–Чомбе за нов директор на Зоолошката градина на местото на поранешниот директор Јорданчо Милошевски. Од кабинетот на градоначалникот Шилегов произлегоа информации дека е променет поранешниот директор Јорданчо Милошевски, а на негово место е поставен Ѓорѓи Галетановски. Новиот директор Галетановски, Скопјаните го паметат како менаџер на скопските кафулиња и дискотеки, а од пред два месеци тој е вработен во Зоолошката градина. „Чест ми е што градоначалникот и градските власти ми ја доделија оваа функција. Зоолошката градина е лицето на градот и јас како вршител на должноста директор ќе работам и ќе дадам се од себе да го подигнеме рејтингот на највисоко ниво за посетителите од целата држава да уживаат кога се овде. Најпрвин ќе работиме на хигиената. Сепак тоа е најважниот дел. Слоновите пристигаат во август, а шимпанзата и другите нови животни ќе ги обезбедиме во септември" – изјавил Галетановски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот директор на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски најавува доаѓање на нови животни. – Чест ми е што градоначалникот и градските власти ми ја доделија оваа функција. Зоолошката градина е лицето на градот, и јас како вршител на должноста директор ќе работам и ќе дадам се од себе да го подигнеме рејтингот на највисоко ниво за посетителите од целата држава да уживаат кога се овде. Најпрвин ќе работиме на хигиената. Сепак тоа е најважниот дел. Слоновите пристигаат во август, а шимпанзата и другите нови животни ќе ги обезбедиме во септември – тврди Галетановски за Фокус. Новиот директор Галетановски со години работеше како менаџер на скопски кафулиња и дискотеки, а од пред два месеци е вработен во Зоолошката. Во Зоолошката градина летово треба да стигнат слонови. Од Зоолошката градина во Белгија во Скопје ќе дојдат две слоници, од расата индиски слон и се стари триесетина години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го постави Ѓорѓи Галетановски – Чомбе за нов директор на Зоолошката градина. Од кабинетот на градоначалникот Шилегов за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдуваат дека е сменет досегашниот директор Јорданчо Милошевски и на негово место е поставен Галетановски. Новиот директор Галетановски со години работеше како менаџер на скопски кафулиња и дискотеки, а од пред два месеци е вработен во Зоолошката. Во Зоолошката градина летово треба да стигнат слонови. Од Зоолошката градина во Белгија во Скопје ќе дојдат две слоници, од расата индиски слон и се стари триесетина години.
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографија на денот: Сагар ќе ги прогнозира резултатите на Мундијалот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: