Уметност на живеењето, миксологија на вкусови: 11-то државно првенство на бармени во Македонија

По единаесетти пат оваа година во реномираниот ресторан Four ќе се одржи Државното првенство на бармени во Република Македонија. Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни пијалоци, супер автентична коктел атмосфера, тоа не очекува на 24.04.2018 – ден кога 30 македонски бармени се борат за учество на светското првенство на бармени во Талин. Македонија веќе 11-та година по ред ја воздигнува коктел културата преку Здружението на бармени на Република Македонија, кое е единствена институција од овој калибар. Државното првенство на бармени оваа година има богата и колоритна програма која опфаќа неколку едукативни семинари, предизвици и секако натпревари кои не носат до самото финале кое триумфира со издвоени победници на истиот. Настанот бележи официјален почеток на 24.04.2018 во 10.00 часот , кога ќе пристигнат самите натпреварувачи и ќе учествуваат во лотаријата за редослед. Како дел од квалификациите се очекува место да заземат 30-тина учесници, ...
| | веќе видена | слични

Оди плавуша на коктел од работа и гледа еден тон јадење распослано по масите, сè и сешто, од солено до благо. Го вика келнерот и го прашува: Дечко, сето ова за мене сервирано? Келнерот: Па, за вас, нормално, кога сте гостинка на коктелот. Ама јас ова сето не можам да го изедам, може да ми го спакувате остатокот за дома. Ама госпоѓо, ова е шведска маса.
| | веќе видена | слични

Состојки:* 100 мл ликер од праска* 100 мл Јегермајстер* 150 мл сок од брусницаПодготовка:Ставете ги сите состојки во коктел шејкер полн со мраз и потресете го добро. Служете во кратка или долга чаша, по избор. Ова е особено лесен коктел за правење, со освежителен вкус, за љубителите на ликер и овошје.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уметност на живеењето, миксологија на вкусови: 11-то државно првенство на бармени во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: