Брза и здрава домашна кашичка со палента за најмладите

Оваа кашичка ја добивме на рецепт од наша драга пријателк која рецептот го препорачува на сите мајки. Доколку сте љубители на палента подгответе порција и за себе-доста е вкусна. -200 гр вода -50 гр палента -парче моцарела – кокосово масло Во малку вода со кокосово масло откако ќе се зоврие се додава палентата. Се меша се додека се добие посакуваната густина. Пред крајот на готвењето се додава моцарелата претходно исецкана на парченца или изрендана. На здравје
| | веќе видена | слични

Кокосовото масло веќе почна да се употребува во козметиката и за здравјето на човекот затоа што има многу придобивки. Содржи посебен вид на триглицериди, единствена форма на заситени масти, кои имаат позитивни ефекти врз здравјето. Исто така, безбедно е да се консумира и во исхраната. Но, за што друго се користи? За слабеење Маслото од кокос може да ја зголеми енергијата, но и да ги намали калориите, кои се приврзани со другите масти во телото. За намалување на чувството на глад Ќе ви го намали апетитот и ќе имате чувство на ситост. Консумирајте кокосово масло 20 минути пред да јадете, за побрзо да се чувствувате најадени. Го подобрува варењето на храната Ова масло содржи заситени масти кои се апсорбираат побрзо и полесно во дигестивниот тракт. Ако додадете мало количество на кокосово масло во исхраната со тоа веднаш ќе ви се подобри варењето на храната. Нега на забите Верувале или не, кокосовото масло се бори против бактериите одговорни за расипување на забите. Употребувајте го како паста, бидејќи нема ...
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека понекогаш може да сме преморени, или да се заборавиме во работата, па да се занесеме и да го пресолиме јадењето. Имено, ако сте ја пресолиле супата, ставете во неа парче компир да се свари, и парчето ќе ја собере сета сол во себе. Повеќе видеа со кулинарски рецепти, соцети и трикови прочитајте тука Повеќе поврзани рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт Неговото височество: Топло – ладен колач ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот
| | веќе видена | слични

Исхраната е многу важна, а се подразбира и внесувањето на доволни количини на витамини кои ја одржуваат еластичноста на кожата и влијаат на производството на колаген. Тоа се витамин Б6, витамин Ц, витамин Е и минералот цинк. Три мали тајни за отстранување на стриите: Десет лажички маслиново масло измешајте ги со црно кафе, така да масата стане густа и со смесата масирајте го пределот зафатен со стрии околу пет минути. Загрејте пешкир и ставете го на масираниот дел. Држете околу 25 минути. Откако ќе го тргнете пешкирот, измијте ја смесата со млака вода. Потоа намачкајте со крема или мелем за стрии. Маслиновото масло во комбинација со кафе го стимулира обновувањето на кожата. За овој ритуал да делува, потребни се две недели и примена три пати во неделата. Од првата воспалитена фаза на стриите до моментот кога стануваат бели, може да помине и цела година. Во тој период може да се борите против стриите со употреба на гликолна киселина која може да ја купите во аптека. Гликолната киселина е природна состојка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во денешните модерни апартмани повеќето бањи имаат вентилација наместо прозорец. Но, кога нема прозорци, пареата, валканите алишта во кошот прават комбинација од која може да ве заболи стома. Сепак, постои решение. Само една состојка е доволна, и тоа е есенцијално масло. На внатрешниот дел на тоалетната хартија, ставете неколку капки, поточно на картони. Секој чекор на ролната ќе ослободи дел од мирисот и ќе го освежи вашиот тоалет. Изберете квалитетни есенцијални масла, бидејќи тие ќе траат долго. Се препорачуваат масла од цитрус и лаванда, бидејќи тие даваат чувство на свежина. Можете исто така да користите и некоја друга арома што ја сакате. Свежи мириси се препорачуваат за лето и топло како ванила за зимата. Мирисот ќе продолжи додека заврши ролната на тоалетната хартија, а е доволно да поставите само 5 капки. Во никој случај не ставајте етерично масло на самата хартија, бидејќи може да реагира во контакт со кожата во интимната област.
| | веќе видена | слични

Барате природен лек за сува кожа? Да не ве чини богатство како разни козметички препарати, а да биде ефективен?! Еве три! Може да се каже дека се води „борба“ дали е потешко да се одржува масна или сува кожа. Велат, масната кожа старее побавно, додека сувата на лик изгледа подобро. Во било кој случај и да е, треба соодветно да се делува. Како може природно да ја освежите сувата кожа? Еве како. Третман со млечна купка за кожата Повремено направете млечна купка за кожата. Лактозната киселина во млекото ги чисти мртвите клетки на кожата и и помага да лачи доволно маснотии. Натопете чиста газа во ладно млеко и ставете ја на кожата која е сува и иритирана. Оставете млекото да делува барем 5 минути. Кога ќе се миете, немојте да го триете лицето. Третман со млака купка со горка сол За да ги омекнете многу исушените делови од кожата, направете купка од млака вода и две шолји горка сол, па со течноста намачкајте ги сувите делови. Додека кожата есеуште влажна, може да направите благ пилинг со малку горка сол, па ...
| | веќе видена | слични

Иако можеби сте задоволни од тоа како ви стои вашиот костим за капење, добро би било од време на време да направите пилинг со кој задникот и бутовите ќе бидат уште попривлечни, кожата ќе ви блеска, и плус ќе се ослободите од целулитот. * Морска сол и кафеав шеќер Чаша шеќер помешајте со една чаша морска сол, сок од еден лимон, три кафени лажички маслиново масло и три лажици мед. Со кружни движења, кожата масирајте ја со оваа смеса, а по пет до 10 минути исплакнете ја со ладна вода. * Алги и маслиново масло Измешајте три лажици сецкани алги со малку морска сол и една четвртина чаша маслиново масло додека не добиете хомогена смеса. Прво истуширајте се со топла вода за да се отворат порите и потоа направате пилинг на кожата. По пет до десет минути, исплакнете со ладна вода.
| | веќе видена | слични

Во денешните модерни станови, повеќето бањи имаат вентилација наместо прозорец . Но, кога веќе нема прозорци, туширање, пареа, валкани алишта во корпа и обавување на природни појави прават комбинација од која може да ве заболи желудник при самото отворање на вратата. Сепак, решение постои. Доволна е само една состојка, а тоа е етерично масло. На внатрешниот дел од тоалетот ставете неколку капки, поточно на картонот. Со секое вртење на ролната ќе се ослободува дел од мирисот и ќе го освежи вашиот тоалет. Одберете квалитетни етерични масла, бидејќи тие ќе ви траат и подолго. Се препорачуваат масла од цитрус и лаванда , бидејќи тие даваат чувство на свежина. Можете исто така да користите и некој друг мирис кој вам ви се допаѓа. Свежите мириси се препорачуваат за лето, а потоплите како ванила за зима. Мирисот ќе ви трае се додека ви трае и ролната на тоалетот, а доволно е само да ставите 5 капки. Никако немојте да ставите етерично масло на самата хартија, бидејќи може да реагира во контакт со кожата во интимната ...
| | веќе видена | слични

Изложеноста на сонце е еден од факторите што го зголемува ризикот од заболување од рак на кожата, поради што експертите препорачуваат редовно да нанесувате крема за сончање, а еве рецепт како да ја направите сами. 1/2 филџан маслиново или бадемово масло; 1/2 филџан кокосово масло (има природен заштитен фактор 4); 1/4 филџан пчелин восок две лажички цинк оксид. Во стаклен сад ставете ги сите состојки, освен цинк-оксидот. Во тенџере со средна големина ставете малку вода и ставете на шпорет да се загрее. Стаклениот сад со состојките ставете го во тенџерето со вода, за состојките да се стопат. Повремено мешајте, а кога во целост ќе се соединат тргнете ги од шпоретот, и во садот додадете цинк-оксид и промешајте. По желба можете да додадете и есенцијални масла за кремата да има поубав мирис. Инаку, цинк-оксидот е минерал што го одбива штетното сончево зрачење и е главна состојка на кремите за сончање. Запомнете дека оваа домашна крема не е водоотпорна, па би требало повторно да се намачкате по излегувањето од ...
| | веќе видена | слични

Аргановото масло уште го викаат и “течно злато од Мароко”. Се разбира, со добра причина, бидејќи е богато со хранливи состојки, витамини и минерали. Аргановото масло е одлично средство во борбата против сува кожа. Поточно, за подобра хидратација доволно е само неколку капки од ова масло. Се што треба да направите е да ставите неколку капки од ова масло во вашата купка за да ја смирите и хидрирате сувата кожа. Самото масло по себе е многу хранливо и ефикасно ја хидрира кожата а во комбинација со вода е уште подобро. Фото: Profimedia
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брза и здрава домашна кашичка со палента за најмладите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: