Внукот на Енвер Хоџа уапсен за шверц на кокаин


16 копии

Во акција, во која биле вклучени и Интерпол и Европол, албанската полиција синоќа во близина на Елбасан пронајде досега најголема откриена лабораторија за преработка на кокаин на Балканот, јави дописникот на МИА. Според медиумите, во акцијата се уапсени шестмина албански и двајца колумбиски државани, меѓу кои и Ермал Хоџа, внук на албанскиот комунистички лидер Енвер Хоџа и сопруг на познатата албанска пејачка Резарта Шкурта. Двајца Албанци и двајцата Колумбијци биле уапсени во лабораторијата, додека останатите четворица во неколку градови во Албанија. Полицијата најави и други апсења. Во акцијата биле запленети над 100 килограми мешан кокаин, неколку килограми чист кокаин, три до четири тони супстанаца за мешање со дрогата, над 500 илјади евра, оружје, десет луксузни автомобили, 120 мобилни телефони, како и посебни апарати за обработка на дрогата. Групата била следена шест месеци. Дрогата ја носеле од земјите на Латинска Амрика, ја преработувале во лабораторијата кај Елбасан, а потоа нејзина крајна ...
| | веќе видена | слични

Македонија била дел од рутата по која од Kуба дрогата или материјалите за преработка на кокаинот најчесто прикривани како овошје пристигнувале од Kуба до Албанија за на крајот да завршат во најголемата лабораторија за овој вид на дрога на Балканот. За големата афера, како што претходно пишувавме, се товари и внукот на Енвер Хоџа, Ермал, кој е уапсен во полициска акција во Албанија. Од истрагата се дознава дека кокаинот, кој се преработувал во лабораторијата во близина на албанскиот град Елбасан, транзитирал низ Македонија, која била дел од третата рута по која од Kуба дрогата пристигнувала во Албанија. - Kуба-Турција-Албанија била една од релациите по кои од Латинска Америка до Албанија пристигнувал кокаинот. Втората релација е Kуба-Грција-Албанија и третата таа во која дрогата до базата во Елбасан пристигнувала преку Македонија. Во трите случаи биле применувани истите форми и начини за влез на дрогата во Албанија, при што таа била криена во контејнери со кои се транспортирала разна стока, главно овошје - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Елбасан, 16. јануари 2015 (ИНПРЕС) – На 70 километри оддалеченост од Струга во близина на Елбасан во Албанија, кој е само половина час оддалечен од македонската граница, внукот на Енвер Хоџа заедно со припадници на колумбиската мафија го држеле најголемиот кокаински картел на Балканот. Полицијата притоа запленила 100 килограми кокаин, што е најголемо запленето количество кокаин во Албанија, јави Ројтерс. Групата била уапсена во текот на ноќта во фабриката што ја направила меѓу штали со добиток во Елбасан, во близина на Тирана, јавија полицијата и албанските медиуми. Саимир Батку, наводниот „мозок“ на групата, бил фатен додека бегал со автомобил со 18 килограми кокаин, 300.000 евра и пиштол, изјавил портпаролот на албанското Министерство за внатрешни работи, Флорион Серјани. Полицијата соопшти дека меѓу уапсените е и Ермал Хоџа, внукот на Енвер Хоџа. (Крај) извор: Дневник фото: архива
| | веќе видена | слични

Во моментот кога полицијата упаднала во фабриката биле пронајдени 120 килограми кокаин вреден 24 милиони евра. Бил уапсен и мозокот на групата извесен Саимир Батку, кој, се обидел да избега но е фатен, а во неговиот  автомобилот биле пронајдени   18 килограми кокаин, 300.000 евра и пиштол. Меѓу 8 те уапсени е и внукот на поранешниот албански диктатор Енвер Хоџа кој 40 години владееше со земјата . Но внукот е познат и како сопруг на најпозната албанска пејачка Резарта Шкурта. Во лабораторијата имало и двајца Колумбијци, а конфискувани се и 4 тони хемикалии кои биле користени за производство на дрогата , но и пари и оружје. Според полицијата, дрогата  требало  преку Италија и Австрија  да стигне до Германија. .Истрагата која траела неколку месеци ја помогнале и сили на Интепрол и Европол – ова се смета за најголем плен на кокаин на  албанската полиција во  земјата која важи за а лидер во производството на канабис. Во селото Лазарет  годишно се произведуваат 900 тони ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во близина на албанскиот град Елбасан, албанската полицијата открила лабораторија за подготвување на дрога и притоа запленила над 100 килограми кокаин, 4 тони смеса за мешање на кокаинот, над 300 илјади евра, како и оружје. Во акцијата биле притворени се осум лица членови на групата меѓу кои е и внукот на поранешниот албански претседател Енвер Хоџа, Ермал Хоџа, како и двајца Колумбијци. Акцијата за притворањето на членовите на групата била реализирана во неколку градови на земјата. Според албанското МВР, најголемата лабораторија за подготовка на дрога која досега е откриена во Албанија се наоѓала во државни напуштени магазини во близина на патниот правец Либражд – Елбасан. Според првичните информации, станува збор за лабораторија на меѓународна нарко банда каде се подготвувал кокаин за поширокиот регион. The post Во Албанија откриена голема лабораторија за преработка на дрога appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Албанската полиција вчера уапси осум лице, меѓу кои и двајца Колумбијци и внук на поранешниот комунистички лидер на Албанија, Енвер Хоџа, и запленила 100 килограми кокаин. Групата е уапсена во текот на ноќта, во фабрика која ја направиле меѓу штали со стока во Елбасан. Самир Батку, наводниот „мозок“ на групата, е фатен додека бегал со автомобил со 18 килограми кокаин, 300.000 евра и пиштол, соопшти портпаролот на албанското министерство за внатрешни работи, Флорион Серјани. Мета
| | веќе видена | слични

Албанската полиција вчера уапсила осум лица, меѓу кои и внукот на Енвер Хоџа, Ермал Хоџа, и двајца Колумбијци. Во акцијата се запленети рекорди 100 килограми кокаин, соопштија албанските медиуми. Групата е уапсена во текот на ноќта во фабрика маскирана меѓу штали во Елбасан, близу Тирана, соопшти албанската полиција. Саимир Батку, мозокот на групата, уапсен е додека бегал со автомобил во кој имало 18 килограми кокаин, (300.000 евра), и пиштол, изјавил портпаролот на албанското Министерство за внатрешни работи, Флорин Серјани. Полицијата соопштила дека меѓу уапсените бил и Ермал Хоџа.
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 400 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот спор околу името со ...
сите 234 | | | веќе видена

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 160 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 127 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Внукот на Енвер Хоџа уапсен за шверц на кокаин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: