16 килограми кокаин пристигнале во седиштето на ООН во Њујорк

Минатата недела во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк бил пронајден пакет во кој имало 16 килограми кокаин, соопштила денес полицијата. Дрогата била пронајдена во вреќа на која било испечатено логото на ООН и која пристигнала во одделот за поштенски пратки на светската организација. Портпаролот Пол Браун изјавил дека сите докази укажуваат дека пратката случајно пристигнала во седиштето на ООН. Како што истакнал тој, вреќата во Њујорк стигнала од Мексико Сити, преку Синсинати, но на неа не било назначено името или адресата на примачот на пратката. Белата вреќа стана сомнителна при скенирањето, поради лошо испечатеното лого на ООН, очигледно во обид да се пренесе како официјална пошта. Во вреќата, дрогата била ставена во „испразнети книги“. Во секој случај, агенциите јавуваат дека е исклучена можноста некој вработен во седиштето на ООН да бил вмешан во случајот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Два пакети кои содржеле 16 килограми кокаин, минатата недела биле по грешка доставени до седиштето на Обединетите нации во Њујорк, соопшти портпарол на њујоршката полиција. Пакетите пристигнале на 16 јануари во центарот за распределба на поштенски пратки на ОН. Тие предизвикале сомнеж кај вработените, бидејќи имале знак, кој наликувал на лоша имитацијаа на знакот на ОН. Според портпаролот на полицијата во Њујорк Пол Браун, пакетите содржеле 14 книги, чии страници биле искинати, и секоја од нив содржела нешто повеќе од еден килограм кокаин. Браун нагласи дека на пакетите немало име или адреса на испраќачот и дека тие пристигнале од Мексико Сити во Синсинати во американската сојузна држава Охајо. Наша претпоставка е дека овој наркотик воопшто не требало да го напушти Мексико", изјави портпаролот на полицијата. Некој во Мексико сигурно многу жали што изгубил толку големо количество дрога", нагласи тој. Запленетата дрога има пазарна вредност од околу два милиони долари.
| | веќе видена | слични

Њујорошката полиција заплени пратка од 16 килограми кокаин во центарот за примање пошта на Обединетите нации, изјави портпаролот на полицијата Пол Браун. Според Браун, дрогата била пронајдена во бела торба која предизвикала сомневање, бидејќи на неа се наоѓала марка која изгледала како "лоша копија на логото на ОН." Тој додаде дека на пратката, испратена од Мексико Сити, преку Синсинати, немало имиња или адреси.
| | веќе видена | слични

Њујоршката полиција истражува како двете вреќи во кои се наоѓал повеќе од 16,5 килограми кокаин стигнале во центарот за прием на пошта во Обединетите нации. Портпаролот на полицијата вели дека двете вреќи со ознака ОН стигнале во поштенската служба на ОН на 16. јануари, но не било дозволено да се внесат во седиштето на светската организација, бидејќи обезбедувањето оценило дека станува збор за сомнителен пакет. Уличната вредност на кокаинот кој бил во вреќи се проценува на два милиони долари. Браун рече дека знакот ОН, кој се нашол на пратката, бил лошо испечатен и дека вреќите стигнале од Мексико преку центарот на транспортната компанија ДХЛ во Сансинатија, во американската држава Охаја. Ројтерс наведува дека во вреќите се наоѓале 14 книги кои биле така издлабени, па во секоја од нив имало по 1,2 килограми наркотици, замотани во најлон.
| | веќе видена | слични

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

16 килограми кокаин пристигнале во седиштето на ООН во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: