Која е разликата помеѓу виски и бурбон

И покрај фактот дека имаат различен вкус, многумина се збунети кога станува збор за виски и бурбон. Сум слушнала како многумина за вискито викаат бурбон и уште повеќе како бурбонот го нарекуваат виски. И двете изјави можат да бидат точни, но една од овие изјави е секогаш точна. Секој вид на бурбон се класифицира како виски, но не е и секое виски бурбон. Значи бурбон или виски? Тоа е прашање на личен вкус. Некои повеќе сакаат бурбон, некои повеќе сакаат виски, а пак на трети им се допаѓа и виски и бурбон. Но покрај вкусот, да ги анализираме разликите помеѓу виски и бурбон. Виски Прво нешто што треба да го знаете за вискито е дека тоа може да се прави насекаде во светот, а Шкотска и Ирска се двете најпознати земји кои произведуваат виски. Сигурно повеќето од вас сте слушнал се за Шкотско виски или популарно наречено Скоч. Вискито (според регулативата на САД): Може да биде направено од било која комбинација на жита. Вискито мора да биде направено со најмалку 85% алкохол. Вискито мора да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Која е разликата помеѓу виски и бурбон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: