Од лажење фајде нема

Загрижен сум од неискреноста со која премиерот Никола Груевски ја прокоментира средбата со државната секретарка на САД Хилари Клинтон и со потпретседателот Џо Бајден. На премиерот, очигледно, му беше најважно да ни соопшти што тој им кажал на нашите американски пријатели, а непристојно го премолчи она што тие му го кажале нему. Требаше ли да чекаме на официјалните изјави на Клинтон и на Бајден, за да дознаеме дека државната секретарка изразила загриженост за трендовите во врска со владеењето на правото, независните медиуми и цивилното општество? Требаше ли да чекаме Белата куќа да ни открие дека потпретседателот Бајден на средбата со Груевски ја истакнал важноста која САД ја придаваат на владеењето на правото, слободата на независните медиуми, како и на добрите меѓуетнички односи во Македонија? Уште позагрижен сум од однесувањето на дел од нашите новинари, кои на државен трошок отпатуваа со делегацијата во Вашингтон, за да известат за оваа значајна средба. Тоа што за своето патување некои од нив ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ „Исцрпни и темелни“ биле информациите на премиерот Никола Груевски по средбата со Хилари Клинтон и Џо Бајден во САД. Така тврдеа вчера од неговиот кабинет по медиумските поплаки дека новинарите поминале толкав пат до САД за да го слушаат текстот што веќе со месеци го слушаме на сите пресови на Владата и што со саати се вртеше еднаш на МРТВ. Како, пак, реагирале американските соговорници ако истиот тој текст што им го претстави на новинарите како информација од разговорите им го кажувал и ним? Дека Македонија е четврт најголем реформатор во светот, дека Владата издвојува најголем процент досега за образование, дека сите мораат да одат во средно училиште, дека Владата прави реформи и уште ќе прави реформи, реформи, реформи... Премиерот има проблем да сфати дека тоа што зборувал и одговарал на прашања не значи дека одговорил на она што ја интересира јавноста во земјава. Не е ни чудо што Стејт департментот и Белата куќа излегоа со десет реда соопштение, бидејќи ако му се верува на премиерот, Клинтон и ...
| | веќе видена | слични

„Јасни забелешки за отрезнување“, вака аналитичарите во земјава мислат дека се враќа премиерот Груевски од Вашингтон по средбите со потпретседателот, Бајден и државната секретарка Клинтон. За Петар Арсовски, има две причини поради кои премиерот и не поминал толку добро на последната посета на Соединетите американски држави. „Прво, за жал премиерот беше ставен во ситуација да дава прес конференција од тротоар, како обичен турист, ниту во фоајето не му дозволија да ја направи прес конференцијата или изјавата за медиуми. Тоа е едно, а второ, соопштението од Стејт департментот, односно транскрипцијата од брифингот на Стејт департментот говори за една доста остра реторика која била применета на средбите. Таму се нотираат регионални прашања директно владеење на правото, слобода на медиумите и демократијата, а веднаш после тоа прашањето со името. Така што тоа со еден помалку од дипломатски речник е нотирано дека Стејт департментот е загрижен за тие проблеми, така што сметам дека била, да речеме трнлива, средбата и ...
| | веќе видена | слични

Македонија, до вчера, живееше во убедување дека спорот со Грција околу името е „проблемот над сите проблеми“. По средбите на премиерот Никола Груевски во Вашингтон сега е сосема јасно, дека македонските проблеми се поголеми од името. Во Македонија суштински е загрозена демократијата, а Власта е најодговорна за тоа. Без темелните демократски постулати, владеењето на правото, слободата на медиумите и функционирањето на цивилното општество, а за Македонија и добрите меѓуетнички односи, се доведува во опасност опстанокот на државата. Тоа Бајден и Клинтон, како вистински, дури и стратешки партнери во сферата на безбедноста, му го соопштија на премиерот Груевски. „Државниот секретар Хилари Клинтон се сретна утрово со премиерот на Република Македонија, Никола Груевски. Се дискутираше за широк опсег на билатерални и регионални прашања. - За време на средбата државниот секретар Клинтон, изрази загриженост за состојбите во судството, слободата на медиумите и цивилното општество. - Таа ја повтори и надежта дека ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски во изјавите за домашните медиуми ги премолчи опомените кои ги добил од Бајден и од Клинтон за владеење на правото, слободата на медиумите и меѓуетничките односи. Вториот човек во Стејт департментот Џо Бајден и државната секретарка Хилари Клинтон на завчерашните одделни средби што ги имаа со премиерот Никола Груевски во Вашингтон, изразиле силна загриженост за владеењето на правото, за слободата на независните медиуми и за меѓуетничките односи во Македонија, барајќи од него да се почитуваат основните демократски принципи. Дека средбите биле се само не пријатни за премиерот Груевски, како што тој сакаше да прикаже во своите изјави за македонските новинари кои ја следат неговата посета во Вашингтон, премолчувајќи ги опомените и критиките кои ги доби од двајцата најмоќни политичари во САД по Барак Обама, може да се насети од официјалното соопштение од Стејт департментот и од прес-конференцијата на неговиот портпарол Филип Кроули. Имено, во краткото соопштение на Белата куќа во ...
| | веќе видена | слични

Клинтон и Бајден му порачале на Груевски дека Македонија и Грција самите треба да си го решат проблемот за името и да не очекуваат некој од страна да го стори тоа за нив На крајот, само пријателски средби во САД Ниту конкретни насоки за надминување на спорот за името, ниту препораки што да се прави со сложената домашна политичка состојба не донесоа средбите на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џозеф Бајден и со државната секретарка Хилари Клинтон, според изјавите на првиот човек на нашата влада. - Морам да го истакнам своето огромно задоволство што во овие два дена ни беше дадена можност да се сретнеме со многу високи функционери на САД и да разговараме за Република Македонија и за односите меѓу Америка и Македонија, за прогресот што е направен и за иднината, се разбира - рече Груевски. Средбите не траеја повеќе од 45 минути, а на нив премиерот зборувал за напредокот што нашата земја го направила во економијата, образованието, за новите чекори во судството и во јавната ...
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави се сериозно загрижени за политичката состојба во државава, за слободата на медиумите, за нарушените меѓуетнички односи и за владеењето на правото. Ваква порака му пренеле на премиерот Никола Груевски потпретседателот на САД, Џозеф Бајден и државната секретарка, Хилари Клинтон на завчерашната средба во Вашингтон. Филип Кроули, портпаролот на Стејт департментот на конференција за печат информираше дека Клинтон се сретнала со Груевски и дека разговарале за голем број билатерални и регионални прашања. - Државната секретарка изрази загриженост за трендовите што се однесуваат на владеењето на правото, на независните медиуми и на цивилното општество. Таа, исто така, ја повтори нашата надеж дека Македонија и Грција ќе го решат долготрајниот спор за името, со цел Македонија да напредува кон НАТО и да ги исполни евроатлантските аспирации - изјавил Кроули. Во дописот од Канцеларијата на Бајден се вели дека тој ја истакнал важноста што САД им ја придаваат на слободата на независните ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на САД, Бајден, и државната секретарка Клинтон на македонскиот премиер му ја пренеле загриженоста за случувањата во Македонија, а како позитивно се издвојува само учеството на мировниците во Авганистан САД се загрижени за развојот на настаните околу владеењето на правото, слободата на независните медиуми, граѓанското општество и особено значење им придаваат на меѓуетничките односи во Македонија. Истовремено изразуваат надеж дека Скопје и Атина заедно ќе го решат долгогодишниот спор за името за да може Македонија да се приближи кон посакуваното членство во НАТО и да ги оствари своите евро-атлантски аспирации. Со овие пораки премиерот Никола Груевски беше пречекан завчера во Белата куќа и во Стејт департментот на средбите со потпретседателот Џо Бајден и со државната секретарка Хилари Клинтон. - На средбата со премиерот на Македонија државната секретарка изрази загриженост за трендот во владеењето на правото, за независните медиуми и за граѓанското општество - соопшти вчера портпаролот на ...
| | веќе видена | слични

Пораките на загриженост што завчера ги испрати Вашингтон треба сериозно да се прифатат, истакнуваат експерти. Тие сметаат дека од Белата куќа и од Стејт департментот е чуена досега незабележана реторика при што подвлекуваат оти се загрижени поради трендовите во Македонија , како што се меѓуетничките односи. - САД лоцираат системски проблеми во владеењето на правото, медиумите и во меѓуетничките односи. Тие не реагираат на изолиран случај, како што беа, на пример, настаните во Кондово во 2004 година, туку велат дека има тенденции. За жал, овие забелешки ги добиваме на десетгодишнината од охридскиот договор - вели професорот Стево Пендаровски. Повеќето од експертите со кои вчера разговаравме истакнуваат дека токму поради овие проблеми прашањето за името се нашло некаде на крајот од агендата зашто Вашингтон е сериозно загрижен за внатрешните односи во земјата. Слободан Чашуле, поранешен министер за надворешни работи, вели дека двете средби во Вашингтон биле однапред испланирани. Според него, се појавија ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски и американската администрација се разидоа вчера со соопштенијата, и во однос на темите и во однос на тонот и пораката, по првата официјална средба на наш функционер со претставници на државниот врв на САД. Според премиерот, главна тема биле името и прогресот на Македонија, а, според соопштенијата на потпретседателот Џо Бајден и државната секретарка Хилари Клинтон, загриженоста поради трендовите во однос на владеењето на правото, слободата на независните медиуми и меѓуетничките односи во Македонија. „Државната секретарка Клинтон изрази загриженост за трендовите што се однесуваат на владеењето на правото, независните медиуми и цивилното општество. Таа, исто така, ја повтори надежта дека Македонија и Грција ќе го решат долготрајниот спор околу името, со цел Македонија да напредува кон НАТО и да ги исполни евроатлантските аспирации. Истовремено, државната секретарка Клинтон ја изрази нашата благодарност за придонесот на Македонија во ИСАФ во Авганистан, како земја со најголемо учество ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осамнаа графити во центарот на Скопје. Граѓаните го прашуваат премиерот Зоран Заев каде се парите од ташната на Бојан Јовановски познат како Боки 13, кои како ...
сите 551 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 206 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од лажење фајде нема

Од:
До кого (е-маил):
Порака: