Со фалсификат сака да стане професор на Медицински?

Директорот на Токсикологија се претставува како автор на труд во кој не учествувал, надевајќи се дека тоа ќе му помогне да добие професорска катедра, обвинува професорка од скопскиот Медицински факултет. Со фалсификат на публикација, со низок факултетски просек од 6,4 и со предност на политички приврзаник на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, директорот на скопската Клиника за токсикологија, Андон Чибишев, ќе се бори за професорското место - доцент по интерна медицина на Медицинскиот факултет во Скопје, обвинува професорката д-р Даниела Чапароска. В четврток ќе се бие битка меѓу четворица кандидати, од кои тројца ги исполнуваат сите услови и имаат просек над 9,5, додека првиот човек на Токсикологија, според професорката, не ги исполнува условите и направил фалсификат. Од тие причини, против него е покрената кривична постапка пред Основното јавно обвинителство, поради фалсификување туѓ труд. Станува збор за делото „Смртност поврзана со дрога“, за кое Чибишев, наводно, се претставил како национален координатор. ...
| | веќе видена | слични

Наставно – научниот совет на медицинскиот факултет на утрешниот избор за доцент нема да го земе предвид извештајот на интерната комисија, во кој таа обелоденува низа неправилности во однос на бодувањето на кандидатите. Извори од комисијата за Алфа тврдат дека деканот нема да го стави извештајот на дневен ред. Деканот Јанкуловски ја негира оваа информација. Вели дека извештајот ќе го слушнат сите 100 членови на советот. На утрешниот состанок ќе се разгледуваат и ќе се гласа за извештаите на рецензентската комисија. Предмет на дискусија ќе бидат и приговорите поднесени од останатите тројца кандидати за звањето доцент по интерна медицина. Главното обвинување на еден од професорите е дека актуелниот директор на клиниката за Токсикологија, Чибишев со туѓ труд сака да стане факултетски професор. Ова го утврдила и интерната комисија објаснувајќи дека не постои доказ дека Андон Чибишев е автор на проектот Смртност поврзана со дроги. Меѓу другото комисијата утврдила и дека Чибишев добил екстра поени за функцијата ...
| | веќе видена | слични

Загрозено ли е директорското место на Чибишев на Токсикологија? Алфа неофицијално дознава дека по информациите дека со туѓ труд конкурирал за професорско место на медицинскиот факултет – денеска се размислувало за негово разрешување. Оваа информација Чибишев ниту ја потврди ниту ја демантираше. Ги игнорираше телефонските повици на Алфа. Министерот за здравство Османи, пак, само кратко ни одговори дека здравствениот совет не заседавал деновиве за да даде таков предлог. Инаку од документите до кои дојде Алфа, а со кои Андон Чибишев конкурирал за факултетски професор, тој се претставува како национален координатор на меѓународниот проект: Смртност поврзана со дроги. Но, во извештајот на Европскиот центар за следење дроги и зависности од дроги за Македонија за 2009-та година, неговото име не се споменува никаде. Неправилности во документацијата утврдила и вторестепената комисија за контрола на напишани рецензии. За Алфа откриваат дека не можат да влијаат врз одлуката на советот за наставно – научна дејност на ...
| | веќе видена | слични

Останато

За прв пат во историјата на конгресите на ЕНП во Хелсинки се покануваат и членови на политичка партија кои се исклучени од неа. Зошто дел од раководството се ...
сите 121 | | | веќе видена

Само Заев и власта се виновни за заминувањето на Груевски од државата, и тие со тоа само ја покажаа неспособноста, велат во најновото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 140 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со фалсификат сака да стане професор на Медицински?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: