Со фалсификат сака да стане професор на Медицински?

Директорот на Токсикологија се претставува како автор на труд во кој не учествувал, надевајќи се дека тоа ќе му помогне да добие професорска катедра, обвинува професорка од скопскиот Медицински факултет. Со фалсификат на публикација, со низок факултетски просек од 6,4 и со предност на политички приврзаник на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, директорот на скопската Клиника за токсикологија, Андон Чибишев, ќе се бори за професорското место - доцент по интерна медицина на Медицинскиот факултет во Скопје, обвинува професорката д-р Даниела Чапароска. В четврток ќе се бие битка меѓу четворица кандидати, од кои тројца ги исполнуваат сите услови и имаат просек над 9,5, додека првиот човек на Токсикологија, според професорката, не ги исполнува условите и направил фалсификат. Од тие причини, против него е покрената кривична постапка пред Основното јавно обвинителство, поради фалсификување туѓ труд. Станува збор за делото „Смртност поврзана со дрога“, за кое Чибишев, наводно, се претставил како национален координатор. ...
| | веќе видена | слични

Наставно – научниот совет на медицинскиот факултет на утрешниот избор за доцент нема да го земе предвид извештајот на интерната комисија, во кој таа обелоденува низа неправилности во однос на бодувањето на кандидатите. Извори од комисијата за Алфа тврдат дека деканот нема да го стави извештајот на дневен ред. Деканот Јанкуловски ја негира оваа информација. Вели дека извештајот ќе го слушнат сите 100 членови на советот. На утрешниот состанок ќе се разгледуваат и ќе се гласа за извештаите на рецензентската комисија. Предмет на дискусија ќе бидат и приговорите поднесени од останатите тројца кандидати за звањето доцент по интерна медицина. Главното обвинување на еден од професорите е дека актуелниот директор на клиниката за Токсикологија, Чибишев со туѓ труд сака да стане факултетски професор. Ова го утврдила и интерната комисија објаснувајќи дека не постои доказ дека Андон Чибишев е автор на проектот Смртност поврзана со дроги. Меѓу другото комисијата утврдила и дека Чибишев добил екстра поени за функцијата ...
| | веќе видена | слични

Загрозено ли е директорското место на Чибишев на Токсикологија? Алфа неофицијално дознава дека по информациите дека со туѓ труд конкурирал за професорско место на медицинскиот факултет – денеска се размислувало за негово разрешување. Оваа информација Чибишев ниту ја потврди ниту ја демантираше. Ги игнорираше телефонските повици на Алфа. Министерот за здравство Османи, пак, само кратко ни одговори дека здравствениот совет не заседавал деновиве за да даде таков предлог. Инаку од документите до кои дојде Алфа, а со кои Андон Чибишев конкурирал за факултетски професор, тој се претставува како национален координатор на меѓународниот проект: Смртност поврзана со дроги. Но, во извештајот на Европскиот центар за следење дроги и зависности од дроги за Македонија за 2009-та година, неговото име не се споменува никаде. Неправилности во документацијата утврдила и вторестепената комисија за контрола на напишани рецензии. За Алфа откриваат дека не можат да влијаат врз одлуката на советот за наставно – научна дејност на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со фалсификат сака да стане професор на Медицински?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: