Кој е овде ненормален

Педесетина активисти и борци за човекови права, вчера пред Основниот суд Скопје 1 протестираа, давајќи и поддршка на колумнистката Ирена Цветковиќ, обвинета за навреда и клевета, затоа што ги критикувала учебниците во кои стои дека хомосексуалците се невротични, психотични и психички нездрави луѓе. Со транспаренти: „Кој е овде ненормален“, „Молчењето не е злато“, „Агора не е еднакво на судница“, „Критикувам значи обвинет сум“, „Мислам значи постојам“, „Незнаењето не е оправдание“, и со бели маици на кои беше означено „не“ за хомофобијата во образованието, педесетина активисти и борци за човекови права, вчера пред Основниот суд Скопје 1 протестираа, давајќи и поддршка на колумнистката Ирена Цветковиќ, обвинета за навреда и клевета. Според нивните тврдења, откако Ирена во јавноста излегла со изјави дека информациите во учебникот „Педагогија“ за трета година средно образование имаат хомофобични и дискриминаторски дефиниции, авторките поднеле тужба против неа за навреда и клевета. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 275 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој е овде ненормален

Од:
До кого (е-маил):
Порака: