Спорт - Гасперини ќе ја чува клупата за Гвардиола

Џанпјеро Гасперини во следните неколку дена треба да биде именуван за нов тренер на Интер откако тој ги прифати условите што му биле понудени од директорот на „нероаѕурите“ Марко Бранка. Медиумите во Италија објавија дека изборот паднал токму врз Гасперини бидејќи тој бил единствениот од кандидатите што се согласил на потпишување едногодишен договор, со што повторно се подгреаја шпекулациите дека Интер има преддоговор со Пеп Гвардиола за да пристигне на „Џузепе Меаца“ во јули 2012 година. Гвардиола веќе објави дека следната сезона ќе биде последна за него како тренер на Барселона, а Масимо Морати не крие дека е воодушевен од стилот на игра на кој инсистира младиот стручњак. Токму поради тоа претседателот на Интер однапред ги договорил условите за доаѓањето на Гвардиола, а му оставил на директорот Бранка да најде тренер што во меѓувреме ќе седи на клупата на „нероаѕурите“. Дилемата на „нероаѕурите“ дали работата да му биде дадена на Гасперини или, пак, на Синиша Михајловиќ исчезна кога српскиот стратег самиот ...
| | веќе видена | слични

Џанпјеро Гасперини од вчера и официјално е нов тренер на Интер. За многумина изненадување, но не и за вистинските познавачи на тренерскиот „занеат“. Оние кои внимателно го следат италијанскиот фудбал доволно се запознаени со квалитетите на овој тренер, но за пошироката јавност Гасперини е само поранешен предводник на Џенова и ништо повеќе. Не може, а да не кажеме дека неговото назначување беше изнудена одлука, бидејќи Гасперини беше петото име кое Масимо Морати го повика откако беше одбиен од Вилаш-Боаш, Биелса, Михајловиќ и Капело. Првиот човек на „нероаѕурите“ повторно ќе експериментира со тренерите, но ако тоа му успеа на Милан лани со назначувањето на Масимилијано Алегри, зошто тоа да не функционира и во Интер. Гасперини ужива голема почит кај неговите колеги на Апенинскиот полуостров, а еве зошто. Својата тренерска кариера ја започнува во младинскиот тим на Јувентус во 1994 година. Гасперини всушност и самиот потекнува од младинската школа на торинскиот гигант, но како фудбалер никогаш не одигра ...
| | веќе видена | слични

Еден по еден се редеа (и отпаѓаа) кандидатите за наследникот на Леонардо на клупата на Интер. Прв беше Марсело Биелса. Потоа Андре Вијас Боаш, кој замина за Челси, па Фабио Капело и на крај Синиша Михајловиќ. Ќе си речете Интер “се спасуваше“ па го избра Џан Пјеро Гасперини, последниот кој беше на списокот од овие погоре. Но, дали е ова точно и колку навистина вреди Гасперини во фудбалска Европа? Кон крајот на 2009 година, Сер Алекс Фергусон изјави дека го сака токму Гасперини како негов прв асистент и можеби иден наследник на клупата на Манчестер Јунајтед. Транфсерот не се случи бидејќи Гасперини беше на клупата на Џенова, кога се обидуваше да освои место на табелата во Серија А кое води во Лигата на шампионите. Во 2010 година кога Интер под водство на Мурињо освои се што можеше да освои во светот на фудбалот, одигра само 0-0 со екипата на Џенова, предводена токму од Џан Пјеро. Кој не се разбира ќе си рече дека нерешено со Џенова во Милано е кикс на Интер – пишува goal.com. Доволен доказ дека тоа не ...
| | веќе видена | слични

Интер потврди дека Џанпиеро Гасперини ќе биде нов тренер на Интер и стратегот наскоро ќе стави потпис на двегодишен договор. Во последните неколку дена медиумите од Италија силно шпекулираа дека Џанпиеро Гасперини ќе го наследи Леонардо на тренерското столче на Џузепе Меаца. Претседателот на Интер, Масимо Морати одбиваше да ги потврди ваквите информации и постојано велеше дека наскоро тие ќе го соопштат името на новиот тренер. Нероаѕурите сега со соопштение на својата официјална веб страна потврдија дека Џанпиеро Гасперини ќе биде нивниот нов тренер. Масимо Морати, кој е надвор од Италија, за назначувањето на Гасперини рече дека е ’целосно задоволен со изборот’ и заедно со сите инволвирани во Интер на Гасперини му го посака ’успехот кој го донесе Интер до титулата шампион во светот.’ Интер исто така пренесе дека официјалното соопштение ќе пристигне многу наскоро, односно откако ќе се комплетира целата документација а тогаш ќе биде потврдена и прес-конференцијата на која ќе биде презентиран Гасперини. 53 ...
| | веќе видена | слични

Останато

23 годишниот Енвер Тоска е полицаецот осомничен дека на свиреп начин го лиши од живот 36 годишниот Алил Бекир. Тоска е млад полицаец во Битола вработен пред ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Полицијата лиши од слобода четири лица осомничени дека се сторители разбојништвото кое вчера околу 09 часот беше извршено во менувачницата, односно агенцијата ...
сите 165 | | | веќе видена

Метеоролозите во Америка истакнуваат дека дури сега доаѓа најтешкото по ураганот кој однесе 32 животи. Нивото на реките кое е покачено ќе доведе до големи ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Гасперини ќе ја чува клупата за Гвардиола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: